Tabletka gwałtu (inaczej pigułka gwałtu) jest to określenie substancji psychoaktywnych. Najczęściej wywołują senność oraz kilkugodzinną amnezję u osoby, której podano środek. Rozpuszczona w płynie (najczęściej alkoholu) substancja jest bez smaku, zapachu, nie zmienia koloru cieczy, do której została dodana. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie czy drinkach.

Jak działa?

GHB, podobnie jak flunitrazepam, znane jest jako pigułka gwałtu. Substancja zaczyna działać po około kilkunastu minutach od zażycia. Duże dawki tej substancji (około 4 g) mogą wywołać amnezję i utratę świadomości. To właśnie to działanie najczęściej wykorzystują gwałciciele czy złodzieje. Dodatkowo alkohol etylowy wchodzi w reakcję z GHB, zwiększając przy tym ilość efektów ubocznych i konsekwencji zażycia.

<h3″>Czy można ją wykryć?

Wykrycie tej substancji jest trudne, ponieważ w minimalnych ilościach występuje ona w ludzkim organizmie. Jeśli do czasu badań wykrywających jej obecność upłynęło już za dużo czasu od rzekomego zażycia, nie można stwierdzić, czy na pewno do tego doszło. Niestety, wielu ludzi, którzy wykorzystują tabletkę gwałtu w niemoralnych celach, nie udaje nam się złapać i dowieść ich winy, a często bezbronni ludzi przez to cierpią. W Polsce dostępne testery jednorazowego użytku wykrywające GHB w napojach są prawie nieczułe na małe ilości substancji (mniej niż 1,25g/250 ml). Pozytywny wynik testu polega na zaciemnieniu pola kontrolnego, test ten nie sprawdzi się na napojach o ciemnej barwie.

Czy można się ustrzec?

Chcielibyśmy napisać, że tak, ale to niestety nie takie proste. Pamiętajmy, żeby zawsze pilnować naszego drinka w klubie czy nawet barze na wakacjach. Nigdy nie wiemy, czy miła obca osoba obok nie ma wobec nas złych zamiarów. Zawsze kontrolujmy, co spożywamy, a jeśli tylko zaczynamy się z jakiegokolwiek powodu źle czuć, informujmy o tym zaufaną osobę. Nigdy nie możemy przewidzieć czyichś zamiarów, możemy się tylko mądrze chronić, aby ich konsekwencje nas nie dotyczyły!

Pamiętajmy jednak, że jeżeli ktoś poda nam pigułkę gwałtu, to nie ponosimy za to żadnej winy – winny jest zawsze sprawca! To on ponosi całą odpowiedzialność za to, łącznie z karną! Bardzo często zwracamy się do młodych osób, głównie kobiet, aby uważały na siebie i swoje napoje. Chcemy jednak równie, a nawet jeszcze bardziej stanowczo zwrócić się do wszystkich: dosypywanie komukolwiek jakiejkolwiek substancji i wykorzystanie osoby odurzonej jest przestępstwem! Nie wolno niczego dosypywać nikomu do jedzenia ani do picia, nawet dla żartu.

2 komentarzy:
 1. Tomek
  Tomek says:

  Czy tabletka gwałtu musi wywołać całościową amnezję ? Czy możliwe jest częściowe pamiętanie zdarzeń ? Tzn. obrazów, faktów, zdarzeń.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Trudno powiedzieć, czy tak jest w 100% przypadków, ale źródła podają zwykle, że przyjęcie tej tabletki powoduje całkowitą utratę świadomości.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *