Uwaga!

Mamy ostatnio problemy z funkcjonowaniem forum. 
Jeżeli masz trudność z rejestracją,
możesz też zadać pytanie mailowo:

porady@ponton.org.pl


Witaj na Forum Grupy Ponton!

Tutaj możesz zadać anonimowo pytanie i otrzymać odpowiedź od naszych edukatorów i edukatorek.

Zanim skorzystasz z Forum, przeczytaj koniecznie poniższe punkty!

  1. Zanim zadasz pytanie, użyj lupki pod spodem. Jest spora szansa, że ktoś już wcześniej zadał na forum podobne pytanie i pojawiła się na nie odpowiedź!
  2. Jeżeli dotychczas nikt nie spytał o to, o co Ty chcesz spytać, znajdź odpowiednią kategorię i stwórz nowy temat.
  3. Z forum można korzystać, oczywiście, 24 godziny na dobę. Ale nie jesteśmy zawsze online – czasem trzeba na odpowiedź poczekać!
  4. Nie odpowiadaj na pytania innych osób – z naszego doświadczenia wynika, że może to powodować chaos i dezinformację!
Notifications
Clear all

Strach przed skutecznością krążka.  

   RSS

0

Dzień dobry, cześć. 

Pisze ten post po długim namyślę. Trochę boję sie oceny swojej osoby. Ale do rzeczy. 

Od 3 lat używam Nuvaringu (kiedyś używałam tabletek). Mój problem jest taki, że odczuwam ogromny strach przed tym by mój partner kończył we mnie - zdarzyło się to kilka razy, jednak zawsze potem chodziłam po ścianach. Panicznie boję się tego, że krążek nie zadziała. Mimo, że współżyje już pare dobrych lat bo ponad 8, nie jest to dla mnie nowość, bardzo lubię seks to wizja zajścia w ciąże sprawia mi ogromny dyskomfort. Nie potrafię nie denerwować się taką ewentualnością mimo, że krążek to bardzo dobre zabezpieczenie. 

Partner myśli, że po prostu nie lubię gdy kończy w środku nigdy mu nie wspominałam o strachu który odczuwam i chyba tego nie zrobie. Dodam, że jesteśmy razem już 4 lata i to nie jest przygoda. 

Paradoksem jest to, że im starsza jestem tym bardziej się boję. Nie chcę słuchać opinii, że nie dorosłam do stosunku bo bieg czasu jak pisałam wyżej raczej nie przynosi łagodzących skutków. Zawsze staram się sobie wmawiać "nic się nie stanie" Jednak nerwy i tak przychodzą bardzo szybko. Chciałabym cieszyć się udanym życiem seksualnym, korzystając z możliwości które daje mi antykoncepcja ( bez wiecznego zastanawiania się że nie zadziała) nie denerwować się ciągle, nie łazić po ścianach. 

Dziś wiem że to nie kwestia metody antykoncepcji, bo zawsze sobie wymyśle coś głupiego. Zdaje sobie sprawe z tego że to problem w mojej głowie. 

Co mogłabym z tym zrobić? Czy macie jakiś pomysł czego to może być przyczyna? Co mogłabym z tym zrobić? 

 

Dzięki za odpowiedź i wyrozumiałość. 

1 Answer
0

Cześć!

Dzięki za odwagę, by napisać tę wiadomość. Spokojnie - jesteśmy tu po to, by wspierać, a nie oceniać. 🙂

Trudno mi tu gdybać, jaka może być przyczyna Twojego lęku. Mogę Ci za to zaproponować kilka rozwiązań. Pamiętaj też, że masz absolutne prawo do tego, by uprawiać seks w zgodzie ze sobą - jeśli nie chcesz, by partner kończył w Tobie, masz prawo mu to zakomunikować i oczekiwać, że nie będzie tego robił.

Po pierwsze, zawsze zachęcamy do tego, by jednak poszukać wsparcia u najbliższych. Rozmowa na żywo z kimś zaufanym naprawdę potrafi dużo dać - pozwala przemyśleć sprawę i spojrzeć na problem z innej perspektywy. Decyzja o tym, czy powiesz o swoim lęku partnerowi, komuś z rodziny lub przyjaciółce/przyjacielowi, należy oczywiście do Ciebie.

Po drugie, czasem pomocne przy takim lęku okazuje się zdobycie wiedzy o tym, w jakich sytuacjach ciąża jest możliwa, a w jakich nie. Warto poczytać o stosowanej przez Ciebie metodzie antykoncepcji - sposobie jej działania, skuteczności itp. Być może dzięki temu uda Ci się obniżyć poziom lęku. Krążek to rzeczywiście bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Prawidłowo stosowany ogranicza ryzyko zajścia w ciążę właściwie do zera. 

Oto kilka linków do materiałów, które warto przejrzeć:

https://ponton.org.pl/antykoncepcja/pierscien-dopochwowy-ring-krazek/

https://ponton.org.pl/ciaza/lek-przed-zajsciem-w-ciaze/

https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/15.01.2020_antykoncepcja_.pdf

Po trzecie, bardzo pomocne może się okazać poszukanie pomocy u specjalisty - seksuologa, psychologa lub psychoterapeuty. W czasie pandemii takie wizyty są też dostępne w formie online. Specjalista mógłby Ci pomóc znaleźć przyczynę tego lęku i sposób na jego obniżenie.

Share: