Tekst 5.

Jean-Benoit Casterman, “Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”, wyd. M, 2011.

Chłopcy myślą wyłącznie o seksie? FAŁSZ. Zresztą zastanówcie się, drodzy czytający to chłopcy – czy naprawdę jest tak, że myślicie tylko o seksie? Czy nie macie żadnych pasji? Czy chcecie być sprowadzani do “zwierząt” ze “zwierzęcą” seksualnością, których jedynym celem w życiu jest odbyć jak najwięcej stosunków? To naprawdę smutne, ale też uwłaczające. Zatem prostujemy – nie, chłopcy nie myślą wyłącznie o seksie. Wcale nie muszą być zawsze gotowi i mieć zawsze ochoty na seks. Mogą być delikatni, a naprawdę wielu chłopaków potrzebuje do seksu szczerego uczucia, co zwykle przecież przypisuje się dziewczynom. Wierzymy też mocno, że patrząc pierwszy raz na jakąś kobietę, Waszą pierwszą myślą nie jest “Czy da się ją zaliczyć?”. Jesteśmy przekonani, że widzicie w kobietach więcej, niż ich ciała. Że dostrzegacie ich umysły, pomysły, i postrzegacie je jak partnerki, a nie chodzące biusty. Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście maszynkami do seksu.

Tekst 6.

Jean-Benoit Casterman, “Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”, wyd. M, 2011.

To chyba jeden z bardziej szkodliwych fragmentów, jakie ostatnio zrobiły karierę w mediach społecznościowych. Przyjrzyjmy mu się dokładniej.

Zacznijmy od tego, że wyzywający strój nie jest prowokacją. Poza tym, co znaczy wyzywający? Dla niektórych będzie to spódniczka do połowy uda, a dla innych – do kolan. Niezależnie od tego, co dana osoba na siebie włoży – nigdy nie jest to zachęcaniem do przemocy.

Jeżeli dziewczyna chce włożyć biodrówki, pokazać dekolt albo plecy, nie jest to żadne zaproszenie. Jeżeli zaś stanie jej się krzywda – NIGDY NIE JEST TO JEJ WINA. Za przemoc odpowiada osoba dokonująca aktów przemocy, nigdy osoba, która doświadcza przemocy! Jeżeli kiedykolwiek stała Ci się krzywda – nie masz się czego wstydzić. Wstydzić powinien się sprawca.

Poza tym Twój strój, owszem, może odzwierciedlać to, co Ci się podoba, może służyć Ci do wyrażania siebie. Absolutnie jednak nie jest tak, jakoby strój informował o takich cechach jak “szlachetność duszy” albo stan Twojego umysłu. Niezależnie od tego, co na siebie włożysz – zasługujesz na respekt.

To prawda, że “bycie na topie” nie jest oznaką osobowości ani kryterium piękności. Jednocześnie “bycie na topie” (a więc według autorów wkładanie ubrań odsłaniających więcej ciała niż twarz) również nie jest oznaką czegokolwiek. Twój strój nie jest absolutnie żadnym usprawiedliwieniem jakiejkolwiek przemocy.

Tekst. 7.

Jean-Benoit Casterman, “Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”, wyd. M, 2011.

Jeżeli ktoś Cię molestuje, przede wszystkim broń się. Daj mu do zrozumienia, że absolutnie nie akcpetujesz jego “zainteresowania”, bo jest to kierowana w Twoją stronę przemoc. Należy Ci się bezwzględny szacunek. MOŻESZ BYĆ NIEGRZECZNA. Protestuj, nie zgadzaj się, krzycz, szukaj pomocy. Nikt, absolutnie nikt, ani nauczyciel, ani szef, nie ma prawa dotykać Cię bez Twojej zgody ani molestować słownie. Jeżeli coś takiego Ci się przytrafi – powiedz o tym zaufanej osobie; nie daj sobie wmówić, że “faceci tak mają” i że to takie “końskie zaloty”, albo że sprawcy “będzie przykro”. Nie zastanawiaj się, czy mu będzie miło – to nie ma znaczenia. Liczysz się Ty i Twoje odczucia. NIE MUSISZ BYĆ MIŁA.

Tekst 8.

Jean-Benoit Casterman, “Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”, wyd. M, 2011.

Akurat pierwsze zdanie ma sens – jeżeli doświadczasz molestowania seksualnego, warto poprosić o pomoc kogoś, kto może Cię wesprzeć. Modlitwa może być wsparciem, owszem, ale szanse na ingerencję boską, patrząc na statystyki, są niestety niewielkie. Nawet milion Polek rocznie doświadcza przemocy. Aby to przerwać, trzeba o przemocy mówić głośno. Zachęcamy, aby nie bagatelizować sprawy. Zgłoś się po pomoc do kogoś dorosłego – może to być wychowawca, psycholożka szkolna, rodzina. Możesz też skontaktować się ze specjalistami z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Sprawcę powinna spotkać za swoje czyny kara. Czystość nie ma tu nic do rzeczy. Zupełnie.

I jeszcze jedna dobra rada:

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *