Co to?
To malutki plastikowy przyrząd pokryty miedzią. Jest zakończony dwiema nitkami, które można wyczuć przez pochwę. Wkładki mają różne kształty i wielkości, ale najczęściej przypominają literę T.
Na jakiej zasadzie działa?
Miedź tworzy środowisko nieprzyjazne dla plemników i nasienie nie może dotrzeć do jajeczka. Wkładka ponadto przeciwdziała zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy. Dlatego może być zastosowana jako antykoncepcja awaryjna – należy ją założyć do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku albo do 5 dni po najwcześniejszym potencjalnym terminie owulacji. Spirala nie wywołuje aborcji.
Jak się ją stosuje?
Lekarz zakłada wkładkę przez pochwę do macicy, gdzie spirala może pozostać nawet przez kolejne 12 lat (w zależności od rodzaju). Wkładkę można wyjąć w dowolnym momencie.
Można ją założyć w dowolnym momencie cyklu, choć często sugeruje się czas menstruacji. To dlatego, że wówczas szyjka macicy jest bardziej otwarta. Może ją stosować większość osób – także te, które nie rodziły. Jeśli lekarz sugeruje inaczej, warto poszukać innego specjalisty. Osoby żyjące z HIV także mogą stosować wkładki. Mając założoną wkładkę, można stosować tampony i kubeczki menstruacyjne.
W rzadkich przypadkach wkładka może zostać przez organizm wypchnięta lub przesunięta. Należy się wtedy zgłosić do lekarza.
Sytuacje awaryjne
Jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort, nie możesz wyczuć nitek lub masz jakieś wątpliwości, koniecznie idź do lekarza.
Jaka skuteczność?
Skuteczność wkładek to ponad 99%. Oznacza to, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji.
Gdzie można kupić?
Wkładkę można kupić na receptę w aptece lub bezpośrednio u ginekologa. Warto pamiętać, że chociaż wkładka nie jest darmowa, to jej założenie jest refundowane przez NFZ! Jeżeli lekarz odmówi założenia wkładki za darmo pomimo kontraktu placówki z NFZ, zerknij tutaj.
Jakie skutki uboczne?
Miesiączki mogą stać się nieregularne. Do przeciwwskazań zalicza się: bycie w ciąży, niewyleczona infekcja przenoszona drogą płciową, problemy z miednicą, macicą albo szyjką macicy, niewyjaśnione krwawienia z pochwy, a także bardzo obfite miesiączki.
Plusy/minusy
Plusy:
- Zapewnia bardzo długą ochronę przed niechcianą ciążą.
- Jest łatwo dostępna.
- Jest tania.
- Nie musisz pamiętać o niczym poza kontrolowaniem nitek i wizytami u ginekologa.
- Mogą ją stosować osoby, które nie chcą lub nie mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej.
- Można ją stosować podczas karmienia piersią.
- Nie zachodzą interakcje z lekami.
Minusy:
- Nie chroni przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.
- Może zwiększać obfitość miesiączek.
Stan wiedzy na 05.05.2018 r.
Źródła:
https://www.fpa.org.uk/contraception-help/iud-intrauterine-device
http://federa.org.pl/wkladki-wewnatrzmaciczne/
Jeśli piszecie, że wkładka przeciwdziała zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy, to jest to sprzeczne ze stwierdzeniem, że nie wywołuje ona aborcji. Zapłodnione jajeczko, to już człowiek z całym materiałem genetycznym chcarkterystycznym tylko i wyłącznie dla tego właśnie człowieka. Wić wkładka działając wczesnoporonnie, jest jednocześnie środkiem wywołującym aborcję.
Cześć! Dzięki za komentarz. Nie możemy się z nim jednak zgodzić. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia za początek ciąży uznaje się zakończenie procesu implantacji. Oznacza to, że z ciążą mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Aborcja to przerwanie ciąży, a więc wszelkie działania mające na celu niedopuszczenie do implantacji nie mogą być uznane za aborcję. Wkładka nie działa „wczesnoporonnie” ani nie powoduje aborcji.
Cześć,
Czy wkładkę wewnątrzmaciczną można założyć przed pierwszym stosunkiem.
Pozdrawiam
Cześć! Tak, można, nie jest to przeciwskazanie.
Cześć, byłam dziś u kolejnego już ginekologa odradzającego wkładkę, ponieważ „jest to stara metoda i nie najlepiej chroni przed ciążą, a krwawienie po jej umieszczeniu może doprowadzić do anemii”. Nie chcę już stosować hormonów i nie wiem gdzie znajdę informacje wynikające z doświadczenia kobiet, które nosiły wkładki miedziane. Czy możecie pomóc/ podpowiedzieć coś więcej o spiralach? Np. jaki mam wybór w aptece, czy są różne rozmiary itp? Długo myślałam o iub ballerine ale naczytałam się już dość komentarzy kobiet, którym się przesunęła i zaszły w ciążę. Moja ginekolog doradza jedynie robienie codziennie testów na owulację lub krążek dopochwowy, nie jest to satysfakcjonujące mnie rozwiązanie..
Cześć! Jeśli chodzi o miejsca, w których możesz zapoznać się z doświadczeniami innych kobiet przychodzą mi na myśl fora internetowe, szczególnie zamknięte grupy na facebooku dla dziewczyn/ kobiet (np. „Dziewuchy Dziewuchom” prowadzona przez Fundację DD) albo grupy wokół tematu seksualności
Jeśli chodzi o wkładki miedziane faktycznie występują one w różnych rozmiarach. Doborem wkładki dla konkretnej pacjentki zajmuje się jednak lekarz/ lekarka. Reakcja ciała na wkładkę to bardzo indywidualna sprawa. W trakcie ich stosowania mogą występować objawy uboczne (silne i bolesne miesiączki oraz krwawienia międzymiesiączkowe. W niektórych przypadkach mogą również prowadzić do perforacji macicy lub zwiększenia ryzyka infekcji dróg rodnych) i z tego powodu część lekarzy/ lekarek nie jest przekonana do ich aplikowania. Jednocześnie, dla części osób jest to metoda, która świetnie się sprawdza.
Istotną informacją jest też to, że założenie i usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej jest darmowe w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to świadczenia gwarantowane. Fundacja FEDERA stworzyła listę miejsc, w których ginekolodzy/ ginekolożki na pewno zakładają wkładki, a dodatkowo wskazują drabinę interwencji w przypadku odmówienia świadczenia. Tutaj szczegóły:
https://federa.org.pl/wkladki-mazowieckie/ oraz https://federa.org.pl/wkladki-na-nfz/
Do metod antykoncepcji niehormonalnej oprócz wkładek miedzianych należą metody barierowe (np. prezerwatywa na penisa lub prezerwatywa dowaginalna czy też diafragma – kapturek antykoncepcyjny) i chirurgiczne.
Dzień dobry, czy mając 17 lat mogę mieć założoną spiralę (miedzianą) bez zgody moich rodziców? Nie chcę żeby o tym wiedzieli, a bardzo mi zależy na tej antykoncepcji.
Hej!
Pomiędzy 16, a 18 rokiem życie obowiązuje zasada tzw. podwójnej zgody. Czyli na dany zabieg czy wizytę lekarską musisz wyrazić zgodę zarówno Ty, jak i Twój opiekun_ka. Także niestety nie ma możliwości, aby procedura taka była wykonana bez ich zgody.