Co to?

Kapturek oraz diafragma to antykoncepcja mechaniczna (barierowa), która tworzy fizyczną barierę dla plemników, nie pozwalając im przedostać się dalej. Zarówno kapturek naszyjkowy, jak i błona dopochwowa produkowane są z silikonu/gumy. Środki te mają różne wielkości, dlatego przed ich użyciem należy udać się na wizytę ginekologiczną, gdzie lekarz ustali odpowiedni rozmiar.

Na jakiej zasadzie działają?

Głównym zadaniem jest zasłonięcie szyjki macicy poprzez bezpośrednie nałożenie kapturka na szyjkę macicy lub przez odgrodzenie przestrzeni między szyjką macicy a pochwą.

Jak się je stosuje?

Przed stosunkiem należy umieścić środek w pochwie tak, aby zasłonić szyjkę macicy, tym samym utrudniając plemnikom przedostanie się do wnętrza macicy. Oba środki mają tak wyprofilowany kształt, aby zapewnić jak najwyższą skuteczność. Kapturek naszyjkowy przypomina naparstek i przysysa się go do szyjki macicy, zaś diafragma jest nieco większa i za pomocą wyprofilowanych krawędzi zakłada się ją w taki sposób, by zakryła całe pole przestrzeni wokół szyjki macicy.

Oba środki można założyć nawet do 6 godzin przed stosunkiem. Nie powinny być wyczuwalne, jednak jeżeli sprawiają dyskomfort, należy je poprawić lub skonsultować się z lekarzem (być może rozmiar został źle dobrany). Po stosunku nie należy ich wyjmować. Najlepiej zostawić je na kilka godzin, aby nie stwarzać ryzyka przedostania się plemników do macicy.

Sytuacje awaryjne

Niedociśnięcie kapturka na szyjce macicy może spowodować jego nieszczelność, podobnie jak w przypadku błędnego ułożenia błony dopochwowej, co prowadzi do ryzyka przedostania się plemników. Poprawne zakładanie wymaga wprawy, dlatego trzeba poćwiczyć zakładanie i zdejmowanie.

Jaka skuteczność?

Skuteczność kapturka oraz diafragmy zależy przede wszystkim od poprawności ich zakładania. Aby obniżyć ryzyko ciąży, zaleca się równoczesne stosowanie antykoncepcji chemicznej, tj. żeli i pianek plemnikobójczych.

Gdzie można kupić?

Produkt można zamówić w aptece.

Jakie skutki uboczne?

Istnieje ryzyko infekcji intymnych i podrażnień.

Plusy/minusy

Plusy:

  • Są wielokrotnego użytku.
  • Można je założyć na kilka godzin przed stosunkiem.
  • Diafragma jest tanią metodą antykoncepcji.
  • Nie zawierają hormonów.

Minusy:

  • Mało popularna forma antykoncepcji w Polsce, więc może być trudno dostępna.
  • Kapturek jest dość drogi, ale należy pamiętać, że starcza na kilka lat.
  • Wymagana jest wizyta u lekarza, aby dobrać rozmiar.
  • Występuje ryzyko infekcji intymnych.
  • Istnieje ryzyko podrażnień, zwłaszcza gdy stosuje się dodatkowo antykoncepcję chemiczną.
  • Po stosunku należy pozostawić antykoncepcję na miejscu (przez 6 godzin).

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/kapturek-naszyjkowy-i-blona-dopochwowa-diafragma-dzialanie_44503.html
https://www.nhs.uk/conditions/contraception/contraceptive-diaphragm-or-cap/

4 komentarzy:
  1. Magda
    Magda says:

    Używam od jakiegoś czasu diafragmy caya i jestem bardzo zadowolona. Nie byłam na początku przekonana, jednak po czasie uważam, że dotychczas to dla mnie najlepsza forma zabezpieczenia

    Odpowiedz
      • Olga
        Olga says:

        Cześć! To bardzo indywidualne kwestie. To, czy kapturek będzie wyczuwalny dla partnera, zależy od Twojej budowy ciała i wrażliwości partnera. Co do łatwości w użyciu – to również kwestia indywidualna, jednym osobom pasuje, innym nie. Na pewno trzeba się przyzwyczaić i nauczyć go prawidłowo zakładać.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *