Pewnie nurtuje Was pytanie dlaczego piszemy o edukacji seksualnej w dzisiejszym dniu i czy jest to dzień szczególny. Nie, nie dlatego, że wreszcie jako Grupa Edukatorów Seksualnych doczekaliśmy się odpowiedzi na nasze pisma wysyłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej, ani też dlatego że wreszcie zdecydowano się realizować edukację seksualną opartą na rzetelnych, naukowych podstawach, ani też nie dlatego, że takie praktyki stały się – a przynajmniej nam edukatorkom i edukatorom nic o tym nie wiadomo – bardziej regułą niż wyjątkiem.

List bez odpowiedzi

My, jako członkinie i członkowie Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” działającej przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wystosowaliśmy kilka miesięcy temu kolejny list do Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. Apelujemy w nim o wprowadzenie do szkół rzetelnej edukacji seksualnej, prawo do której gwarantują takie akty prawne jak chociażby Konstytucja RP oraz Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych przyjęta w 2002 roku.

Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Do dziś czekamy także na reakcję na przesłane do MEN-u wraz z rekomendacjami raporty, jak choćby „Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w polskich szkołach” z 2009 r. Oprócz listów, raportów i rekomendacji Grupa Ponton przesyłała także do obecnej i poprzedniej minister edukacji kartki walentynkowe z życzeniami napisanymi przez młodzież podczas naszej akcji „Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV”.

Jak długo będziemy czekać?

23 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Żółwia. Szczerze wątpimy w to, że listy roznoszą właśnie te gady i to dlatego jeszcze nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. Ustanowienie Światowego Dnia tych znanych ze swej powolności gadów miało na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt.

Pisząc tę notatkę chcielibyśmy uświadomić Pani Minister Szumilas, że wprowadzając zmiany gwarantujące przekazanie rzetelnej wiedzy na temat seksualności człowieka, może ona przyczynić się do zagwarantowania praw zapisanych w Konstytucji RP. A wracając do tempa odpowiedzi Pani Minister… obyśmy nie musieli swojego listu z apelem wysyłać ponownie 17 czerwca, który jest Międzynarodowym Dniem Ślimaka…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *