Za PAP:

Wakacje to okres nawiązywania nowych kontaktów, czasem tylko na jedną noc; bywa jednak, że zostawiają one pamiątkę na całe życie – przestrzegają organizatorzy akcji “Bezpieczne wakacje”, która propagować ma wśród młodzieży edukację seksualną.

Akcja “Bezpieczne wakacje” odbywać się będzie od środy do soboty. Na warszawskich uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędą się otwarte wykłady na temat zdrowia reprodukcyjnego, m.in. chorób przenoszonych drogą płciową, nowoczesnej i bezpiecznej antykoncepcji. Akcję zakończy Dzień Promocji Zdrowia Seksualnego, który w sobotę odbędzie się w Warszawie (cykl wykładów w PKiN), a także w Lublinie i Jastrzębiu.
Jak mówili w poniedziałek na konferencji prasowej organizatorzy akcji, przy okazji wakacji chcą ponownie zwrócić uwagę na fakt, że w szkole nadal nie ma edukacji seksualnej.

“Edukacja seksualna w szkołach to w naszym kraju utopia. W polskiej szkole będzie tylko wychowanie do życia w rodzinie. Młodzieży trzeba jednak pomóc w zdobywaniu tej wiedzy, ale nie przez szkołę. Najbardziej skutecznie mogą działać media i organizacje pozarządowe” – mówił seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Podkreślił, że zagrożeniem dla młodych ludzi są nie tylko choroby przenoszone drogą płciową i nieplanowane ciąże, ale także naiwność, która sprawia, że łatwo można paść ofiarą manipulacji i zostać wykorzystanym. “Trzeba zwracać uwagę na to zagrożenie, apelować o ograniczone zaufanie wobec nowo poznanych ludzi” – mówił Lew-Starowicz.

Od ponad pięciu lat porad dotyczących seksualności, cielesności i dojrzewania udziela młodzieży Grupa Edukatorów Seksualnych “Ponton“. “Młodzi ludzie nie mają skąd czerpać wiedzy na ten temat, w internecie jest wiele bzdur, często trudno znaleźć tam rzetelne informacje. Z jednej strony dzięki pornografii w sieci znają wyszukane techniki seksualne, z drugiej – brak im podstawowej wiedzy na temat anatomii” – mówiła Alina Synakiewicz z Grupy “Ponton“, dodając, że “Ponton” wydał właśnie broszurkę edukacyjną dla młodzieży na ten temat.

Aleksandra Józefowska z Grupy “Ponton” i Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomniała, że Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. prawa do zdrowia Anand Grover, który przedstawił w ubiegłym tygodniu przed Radą Praw Człowieka ONZ raport nt. swojej wizyty w Polsce, zwracał w nim uwagę na problemy związane z brakiem edukacji seksualnej, ograniczonym dostępem do antykoncepcji oraz barierami w dostępie do legalnej aborcji.

“W pełni popieramy stanowisko sprawozdawcy ONZ i mamy nadzieję, że jego raport stanie się przyczynkiem do zmian w tej kwestii” – mówiła Józefowska.

Akcję “Bezpieczne wakacje – zdrowie seksualne młodzieży” organizują Porozumienie na rzecz Edukacji Seksualnej oraz tygodnik “Głos Nauczycielski”.

Porozumienie na rzecz Edukacji Seksualnej to grupa organizacji, które walczą o wprowadzenie do szkół nowoczesnej edukacji seksualnej. Przystąpiły do niego m.in. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, Gender Studies UW, Grupa Edukatorów Seksualnych “Ponton“, Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także seksuolodzy dr Andrzej Depko, dr Alicja Długołęcka, prof. Zbigniew Izdebski, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *