Seks bez zgody to gwałt

Trzeba o tym mówić jasno, wyraźnie, często i głośno, bo mamy poczucie, iż wciąż nie dociera to jeszcze do świadomości wielu osób. Co gorsza, tymi osobami są również obrońcy prawa. Mamy na myśli chociażby sąd, który uniewinnia dwóch młodych mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu. Wrzucili oni pigułkę gwałtu do drinka swojej koleżanki, by potem ją brutalnie wykorzystać, podczas gdy ona była niczego nieświadoma. Jednak według sądu GHB mogło wytworzyć się w organizmie dziewczyny samoistnie, a według opinii biegłego psychologa wypity alkohol mógł wpłynąć na kierowanie zachowaniem przez Olę.

Tak to komentujemy:

Niezależnie od opinii biegłych, prokuratury, sądu oraz niezależnie od tego, czy Ola była pod wpływem alkoholu, GHB, czy też innych substancji, ci dwaj mężczyźni dopuścili się gwałtu, ponieważ Ola nie była wtedy w stanie wyrazić świadomej zgody na seks.

16 dni

Takich sytuacji w Polsce jest więcej, o czym mogłyśmy się z przykrością przekonać osobiście. W dniach 25.11-10.12 wzięłyśmy udział w kampanii 16 dni.

Nasza mini kampania przeciw przemocy wobec kobiet potrwała jednak nieco dłużej, bo aż do 13 lutego. Podczas akcji opowiedziałyśmy o trzech głównych reakcjach w sytuacjach zagrożenia – fight, flight and freeze, by pokazać, że każda reakcja na przemoc jest okej. Każda jest naturalna. Nasze teksty poruszyły mocno także nasze czytelniczki, które zyskały odwagę do przesłania swoich własnych przemocowych historii. W ten sposób akcja przerodziła się w prawdziwy coming-out. Wiele dziewczyn odważyło się wypowiedzieć przed kimś trudne słowa o tym, że zostały zgwałcone. Dzięki temu, że mogły być anonimowe, nie bały się powiedzieć o przemocy seksualnej doznanej od własnego partnera lub bliskiego kolegi.

Wnioski z nadsyłanych listów są smutne, a nawet przerażające. Bo okazuje się, że sprawcą gwałtu zwykle jest nie jakiś obcy mężczyzna, a nasz własny partner, ktoś, kogo darzymy zaufaniem, kogo kochamy. Jak przyznać się, że krzywdzi nas najbliższa osoba?

Działaj!

Jesteśmy nie tylko smutne, ale też wściekłe! Dlatego z przyjemnością przyłączamy się do akcji One Billion Rising 24 lutego na placu Zamkowym w godz. 12.00-14.00, która w tym roku odbywa się pod hasłem SEKS BEZ ZGODY TO GWAŁT. Zatańcz przeciwko przemocy!

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?

Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! – opis na stronie wydarzenia.

Niech to w końcu wybrzmi głośno! Domagamy się zmiany prawa w Polsce, by chronić dziewczyny i kobiety przed przemocą seksualną!

A oto nasze wolontariuszki na miejscu akcji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *