Co to jest WZW?

Są to choroby zakaźne spowodowane przez wirusy, które atakują wątrobę. Z uwagi na przewlekły przebieg choroby, która – jeśli nie jest leczona – grozi rozwojem marskości, niewydolności lub rakiem wątroby, najbardziej niebezpieczne są zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby B i C. Drogą seksualną można zakazić się również wirusem typu A, który nie powoduje przewlekłej choroby. 

WZW typu A

WZW typu A objawia się żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu), gorączką i bólami brzucha, które po kilku tygodniach same ustępują. Dostępne jest szczepienie przeciwko WZW typu A, które zaleca się osobom z grupy ryzyka. 

WZW typu B

Do zakażenia HBV (wirusem zapalenia wątroby typu B) dochodzi głównie poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Materiałem zakażającym jest krew i inne płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść drogą kontaktów seksualnych. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo – tylko u ok. 30% osób dorosłych obserwuje się żółtaczkę, ból brzucha i pogorszenie samopoczucia. W znacznej większości przypadków dochodzi do wyzdrowienia, ale możliwe jest również rozwinięcie przewlekłego zapalenia wątroby. Nie istnieje obecnie skuteczne leczenie WZW typu B, ale w Polsce dostępne jest szczepienie, które chroni przed zachorowaniem. 

WZW typu C

Do zakażenia HCV (wirusem zapalenia wątroby typu C) dochodzi głównie przez krew, na przykład podczas wstrzykiwania substancji psychoaktywnych lub przyjmowania ich donosowo przy użyciu niesterylnego sprzętu, ale również podczas zabiegów takich jak manicure czy piercing. Do zakażenia może dojść także drogą kontaktów seksualnych, szczególnie w przypadku kontaktów analnych. U większości osób zakażenie HCV jest bezobjawowe lub jego objawy są niespecyficzne. Następnie zakażenie przechodzi w formę przewlekłą, która może dawać uczucie stałego zmęczenia i objawy żołądkowe. Niemal bezobjawowy przebieg choroby skutkuje jej przypadkowym rozpoznaniem często dopiero w momencie zaawansowanego uszkodzenia wątroby. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne badanie w kierunku zakażenia HCV.

Jak się przebadać?

Testy można wykonać anonimowo i bezpłatnie w wielu miejscach w całej Polsce. Obecnie dostępne są też programy leczenia doprowadzające do całkowitego wyleczenia przewlekłego zakażenia WZW typu C. Dlatego bardzo istotne jest badanie w kierunku obecności wirusa we krwi.

Lista punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce, gdzie możliwe jest wykonanie testów na HIV i HCV bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania: https://aids.gov.pl/pkd/.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *