Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych (20-40 lat) mężczyzn i osób z jądrami, a 60% przypadków diagnozowanych jest między 15. a 30. rokiem życia.

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które miały już w przeszłości nowotwór jądra lub u których w okresie płodowym jądro lub jądra nie zstąpiły do moszny (czyli u osób z wnętrostwem).  Nie udowodniono natomiast wpływu urazów i czynników zewnętrznych na częstość występowania raka jądra.

Jak najłatwiej zapobiec temu nowotworowi?

Należy raz w miesiącu samodzielnie badać jądra.  Rak jąra jest łatwo uleczalny we WCZESNYCH stadiach choroby. Dlatego też szybkie wykrycie nawet najmniejszych zmian pozwoli całkowicie wrócić do zdrowia.

Jak wykonać samobadanie jąder?

  • Weź jądra w obie dłonie i dotykaj delikatnie ich powierzchni. Sprawdź je w lustrzanym odbiciu, tzn. dotykaj jednocześnie prawego i lewego w tych samych miejscach.
  • Sprawdź, czy nie pojawiło się coś asymetrycznego. Jądra są zbudowane identycznie, więc jeśli coś się pojawiło na jednym jądrze, a na drugim tego nie ma, to nie jest to naturalne.

Co jest normalne?

  • Jądra są gładkie, a z tyłu biegną symetryczne struktury przypominające kable (to powrózki nasienne).
  • Jedno jądro zwykle wisi odrobinę niżej.
  • Jądra mogą nieznacznie różnić się wielkością.

Co nie jest okej?

  • Powiększone lub spuchnięte jądro. Jeśli nagle jedno z nich zaczyna rosnąć – pędzimy do urologa!
  • Guzki, nawet wielkości główki od szpilki, na powierzchni jądra.
  • Cokolwiek na jednym z jąder, czego nie ma na drugim.
  • Zmiana twardości jednego z jąder, które zaczyna sprawiać wrażenie ciężkiego lub twardego.
  • Płyn w mosznie.

Co robić, jeżeli coś mnie niepokoi?

Jeżeli cokolwiek podczas badania Cię zaniepokoi, zgłoś się do lekarza rodzinnego / lekarki rodzinnej po skierowanie do urologa / urolożki, ewentualnie androloga / androlożki. Urolog / urolożka porozmawia z Tobą i przeprowadzi badanie USG, dzięki czemu dowiesz się, czy niepokojąca Cię zmiana jest nowotworowa. Często okazuje się, że zmiana to m.in zwapnienie jąder, wodniaki czy żylaki. Nie każda wykryta nieprawidłowość musi być rakiem! Urolog / urolożka czy radiolog/radiolożka z doświadczeniem będą w stanie powiedzieć, czy jądra wymagają dalszej diagnostyki lub leczenia.

Warto również raz w roku udać się profilaktycznie na wizytę do urologa / urolożki, aby wykonać kontrolne USG.

Jak się leczy raka jądra?

Leczenia raka jądra polega na orchidektomii, czyli usunięciu jądra. Po tym zabiegu – jeżeli drugie jądro jest zdrowe – zachowana jest płodność i funkcje seksualne. Brak jednego jądra nie wpływa na zdrowie ani jakość życia seksualnego. Jeśli jednak z przyczyn psychologicznych lub estetycznych osoba nie akceptuje posiadania jednego jądra, istnieją implanty, które operacyjnie umieszcza się w mosznie.

Skutki nieleczenia raka mogą być bardzo poważne. Mogą to być przerzuty do płuc, kości i mózgu, co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci.  Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badania i samoświadomość własnego ciała. Przypomnijmy – wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są w pełni uleczalne!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *