Sexting – co to jest?

Seksting to forma komunikacji o charakterze erotycznym. Są to wszelkie wiadomości tekstowe (SMS-y, maile), zdjęcia lub nagrania wideo. Seksting może być między innymi metodą budowania intymności w relacji. Jest to dobra okazja do pobudzenia swojej wyobraźni oraz eksplorowania własnych potrzeb i pragnień. Innymi słowy, seksting (tylko konsensualny, czyli za zgodą każdej strony) jest jednym z rodzajów flirtu.

Czy to bezpieczne?

Ważne, aby upewnić się, czy osoba, z którą piszesz, jest zainteresowana otrzymaniem od Ciebie wiadomości lub zdjęć o charakterze seksualnym. Najłatwiej zapytać! Nie naciskaj, nie ignoruj odmowy lub nawet braku odpowiedzi.

Nie wysyłaj swoich zdjęć, gdy Twoją jedyną motywacją jest to, że ktoś Cię o to prosi, lub gdy czujesz, że musisz się zrewanżować. Nawet jeśli jest to osoba, z którą tworzysz związek, pamiętaj, że nie jesteś do niczego zobowiązany_a. Seksting jest skuteczny, kiedy sprawia przyjemność zarówno odbiorcy_czyni, jak i nadawcy_czyni.

Seksting a przemoc

Mamy dzisiaj w zasięgu dłoni wiele aplikacji, dzięki którym możemy rozpocząć rozmowę z nieznaną nam osobą. Popularnym zjawiskiem jest wysyłanie tzw. dick pics”, czyli niechcianych zdjęć penisa. Takie zachowanie nie jest sekstingiem, a przemocą. Innym zachowaniem, które można zaobserwować w sieci, jest grooming. To pojęcie opisuje sytuację, w której osoba dorosła nawiązuje znajomość z dzieckiem, często właśnie przez internet, w celu otrzymania korzyści seksualnych.

O czym pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na seksting, warto poznać ewentualne konsekwencje. Wysyłając swoje zdjęcia lub nagrania wideo, pamiętaj, że w internecie nic nie ginie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zastanów się, czy ufasz, że osoba, z którą sekstingujesz, nie podzieli się tym z nikim innym, jeśli nie wyrazisz na to zgody.

Miej na uwadze, że nie jesteś w stanie przewidzieć tego, jak potoczy się Wasza relacja oraz czy wysłane przez Ciebie treści nie zostaną użyte przeciwko Tobie. Równocześnie otrzymując różne wiadomości, zdjęcia lub nagrania, uszanuj zaufanie, jakim Cię obdarzono, i zatrzymaj to dla siebie.

Pamiętaj, że dalsze rozsyłanie zdjęć bez zgody uwiecznionej na nich osoby jest karalne! Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której Twoje zdjęcie lub nagranie wideo trafi w niepowołane ręce, nie bój się zwrócić o pomoc do zaufanej osoby dorosłej. Ofiara rozpowszechniania zdjęć bez zgody utrwalonej na nich osoby może dochodzić swoich praw na drodze karnej.

 

Źródła:
https://www.plannedparenthood.org/learn/teens/bullying-safety-privacy/all-about-sexting

https://kidshelpphone.ca/get-info/what-sexting/
https://kidshelpphone.ca/get-info/sexting-basics-how-stay-safe/
Spot kampanii społecznej „Myślę, więc nie ślę” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (https://www.youtube.com/watch?v=nHlXteIClWo, dostęp z dnia 6 lutego 2019)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *