“Człowiek rodzi się istotą seksualną”. “O seksualności należy zacząć rozmawiać z dzieckiem jak najwcześniej”. “Nasze nastawienie do seksualności może wpływać na przyszłe postawy naszego dziecka względem ciała, seksu i jej/jego roli w związku”. Brzmi poważnie? Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, ale myślisz “łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”? 

Rozmowy na “te tematy” w domu rodzinnym

Niestety, niewiele z nas miało to szczęście, aby rozmawiać na “te tematy” z rodzicami/opiekunami… w jakikolwiek sposób. W domu rodzinnym całkowite przemilczenie spraw związanych z ciałem, dojrzewaniem, związkami, miłością i seksem nie jest wcale taką rzadkością. Inną opcją jest pełna zażenowania i niezdrowego napięcia pogadanka, z której wynika tyle, że “…uważaj na chłopaków, bo… chodzi im o jedno i… nie róbcie niczego, bo zajdziesz w ciążę i zniszczysz sobie życie”. Pierwsza miesiączka, która może być gigantyczną zmianą w życiu dziewczynki, często nie jest dostatecznie wyjaśniona przez mamę, a sprowadzana do krwawienia przez personel medyczny. Nic więc dziwnego, że po takim “przygotowaniu” nie potrafimy rozmawiać na te tematy ze swoimi własnymi dziećmi. Rodzice często nie wiedzą jak się do tego zabrać, aby rozmowa nie była wymuszona, sztuczna, drętwa. Z drugiej strony wiedzą, że nie powinni zaniedbać tej kwestii, jeśli chcą wychować osoby pewne swojej wartości i świadome tego, jak dbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. 

Dlatego bardzo cieszy to, że na polskim rynku możemy już znaleźć książkę, która może okazać się pomocna w tej kwestii. Może być przyczynkiem do rozmowy, opowieści, do dalszego zadawania pytań.

Delikatność i bogactwo metafor

“Skarb Lilith, Opowieść o seksualności, rozkoszy i cyklu menstruacyjnym” jest książeczką niezwykłą. Z jej opisu dowiemy się, że jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku (chociaż jestem przekonana, że zapoznanie się z nią może przynieść wiele korzyści także dorosłym). Jeśli spodziewasz, że w środku Twoje dziecko znajdzie schematycznie przedstawione ludzkie genitalia i instrukcję masturbacji dla 4-latków ( 😉 ), to muszę od razu wyciągnąć Cię z błędu. 

“Skarb Lilith” urzeka swoją delikatnością i bogactwem metafor. Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest w wieku pozwalającym na zrozumienie ich, wciąż otrzyma wiadomość: Twoje ciało jest dobre, piękne i nigdy nie powinnaś się go wstydzić. Masz prawo czuć się w nim dobrze, bezpiecznie. Twoja córka dowie się, że ma prawo decydować o swoim ciele i zawsze może odmówić kontaktu, na który nie ma ochoty. Dla starszych dziewczynek zobrazowany został cykl menstruacyjny i zmiany, które dokonują się w ciele w czasie dojrzewania. Autorka zwróciła szczególną uwagę na cykliczność, która ma duży wpływ na samopoczucie i poziom energii kobiety przez większą część jej życia. Chce powiedzieć wszystkim dziewczynkom, dziewczynom i kobietom, że zaakceptowanie faktu cykliczności, słuchanie swojego ciała, swoich potrzeb i zrozumienie, że nie jesteśmy w stanie działać zawsze na najwyższych obrotach, może znacząco podnieść jakość ich życia. 

Podpowiedzi dla rodziców

“Skarb Lilith” podzielony jest na dwie części: jedna opowiada historię Lilith, dziewczynki, którą babcia prowadzi przez drogę od dojrzewania do dorosłości; opatrzona jest wieloma kolorowymi rysunkami, które uatrakcyjnią odbiór dzieciom. Druga skierowana jest do rodziców/opiekunów. To podpowiedź (nie instrukcja), jak opowiadać/czytać przedstawioną historię – przygotowana przez psycholożkę z doświadczeniem w rozmowach o seksualności. Przeczytaj ją, aby poczuć się pewniej. Autorka dodała też ćwiczenia, które pozwalają przyjrzeć się swojej własnej seksualności i nastawieniu do ciała, przyjemności, fizjologii.

Jeśli chcesz przekazać córce/dziewczynce:
– ideę sisterhoodu, tego, że może polegać na otaczających ją kobietach i czerpać z ich doświadczenia,
– że jej seksualność to jej skarb, który warto pielęgnować,
– że jej ciało jest piękne, czyste i niewinne, niezależnie od tego, co usłyszy w mediach czy od innych ludzi,
– jeśli chcesz budować z nią kobiecą więź…

…sięgnij po “Skarb Lilith” i przypomnij sobie, jak cudownie jest być kobietą.

Tytuł oryginału: El tesoro de Lilith
Autorka: Carla Trepat Casanovas
Tłumaczenie: Aneta Cruz-Kąciak
https://wspieram.to/skarblilith

Autorka: Magdalena Woźna

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *