Książki kształtują charakter. Dają do myślenia. Pozwalają spojrzeć na świat oczami bohatera/bohaterów powieści. „VOX” przedstawia świat, w którym kobiety i dziewczynki są zależne od mężczyzn. Jedyne, co taka kobieta może zrobić, to rodzić dzieci, zajmować się domem i powiedzieć 100 słów dziennie. Christina Dalcher pokazuje świat, w którym feminizm nie istnieje, a fanatyzm religijny opanowuje Stany Zjednoczone. Sięgając po tę pozycję, nie zdawałam sobie sprawy, co oznacza powiedzenie tylko 100 słów dziennie, gdy człowiek wypowiada przeciętnie około 16 tysięcy.

Fabuła

Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w Waszyngtonie, w XXI wieku. Dokładny czas akcji jest nieznany, ale po wielu elementach można wnieść, że są to czasy współczesne. Główna bohaterka, doktor Jean McClellan, jest neurolingwistką, żoną i mamą 4 dzieci. Przez całe dorosłe życie zajmowała się badaniami naukowymi. Nie interesowała ją polityka, protesty ani marsze. Jean nie może się jednak pogodzić z nowym dekretem wydanym przez rząd. Niewyobrażalne jest dla niej życie bez pracy, książek i słów. Jej córka nie uczy się już w szkole pisania i czytania, ponieważ rząd uważa, że ta wiedza jest dla dziewczynek zbędna. W zamian młodsze dziewczynki uczą się ze starszymi koleżankami szycia, porządków domowych oraz rachunków, by poradzić sobie na zakupach. Jedyną rzeczą, o jakiej mogą zdecydować kobiety, jest kolor bransoletki z licznikiem słów. Po przekroczeniu limitu czekają je bolesne konsekwencje.

Podczas wprowadzenia dekretu w życie dorosłe singielki miały do wyboru dwie drogi – wyjść za mąż lub zostać prostytutką. Rząd „zadbał” również o pary homoseksualne oraz niewierne kobiety. Osoby takie zostały zamknięte w obozie, gdzie pracują od rana do wieczora na farmie lub w polu. Na rękach mają bransoletki z limitem zero słów. Kobietom nakazuje się spać w jednej celi z mężczyznami, by wyleczyć ich i je z homoseksualizmu.

Dla kogo?

Książka pokazuje świat, w którym rządzi fanatyzm religijny.

„Mężczyzna jest głową kobiety, a głową mężczyzny jest Chrystus”.

Każde niezgodne z prawem zachowanie jest napiętnowane w telewizji. „Przestępczyni” jest publicznie poniżana i wysyłana do obozu pracy, gdzie nie może wypowiedzieć ani słowa.

Książka pozwala czytelnikowi wgłębić się w uczucia i życie kobiet. Pokazuje świat monarchii absolutnej i w tym przypadku to nie prezydent ma ostatnie słowo, lecz jego doradca z kościoła. Christina Dalcher poprzez losy głównej bohaterki namawia wszystkie kobiety do egzekwowania swoich praw – należy głosować, bronić swojego życia, pracować oraz rozwijać pasje. Świat bez równowagi płci zostanie pogrążony w chaosie.

Powieść nie ma limitu odbiorców. Powinna ją przeczytać zarówno młoda dziewczyna, jak i dorosły mężczyzna, by zrozumieć, że nikomu nie można zabrać głosu.

„Nienawidzę, kiedy mój mąż i synowie mówią Soni, że jest piękna. Nienawidzę, kiedy to oni ją pocieszają po upadku z rowerka, kiedy to oni opowiadają jej historie o księżniczkach i syrenkach. Nienawidzę na to patrzeć i tego słuchać. I bardzo wiele mnie kosztuje, żeby przypomnieć sobie, że to nie oni zrobili mi to wszystko”.

Tytuł oryginału: VOX
Tekst: Christina Dalcher
Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo Muza
Warszawa 2019

Autorka: Julia Derecka

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *