Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Życie z L. | Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Przeczytaj!

 
Ten artykuł dotyczy: 

L. był ze mną od zawsze. W dzień, w nocy, bez przerwy – i to od urodzenia. Ba, był nawet związany z tym zbitkiem komórek którym byłam jeszcze długo przed urodzeniem. Czekał tylko na odpowiedni moment, żeby mnie skrzywdzić. Jednak po raz pierwszy w rodzinie nie ujawnił się u mnie – kiedy miałam 9 lat prawie zabił moją mamę.

Kim jest L.? Poprawne pytanie powinno brzmieć "czym”. Tajemniczy L. to wrodzona mutacja V czynnika krzepliwości krwi, znana także jako mutacja Leiden. Odkryta została w 1994 w Holandii (w miejscowości Leiden, stąd jej nazwa) przez profesora R. Bertina i jego zespół. Dowiedli oni, że nosicielki i nosiciele owej mutacji mają wrodzoną zwiększoną skłonność do wystąpienia trombozy. Tromboza to nic innego jak zakrzepica żył głębokich – nasza (osób z mutacją) krew ma większą skłonność do zagęszczania się i tworzenia skrzepów mogących zatykać naczynia krwionośne. ,,Ten wariat Leiden”, jak mówimy o mutacji w domu, może powodować m. in. zakrzepowe zapalenie żył (przyczyna 20- 40% przypadków choroby), poronienia (także nawracające), nadciśnienie ciążowe czy udary (zwłaszcza u palących kobiet przed 50 rokiem życia).

Brzmi strasznie, wiem. Ale spokojnie. Mutacja co prawda występuje głównie u osób białoskórych i najczęściej diagnozowana jest w Europie - mimo to, szacuje się, że jej nosicielami/kami jest 3-8% populacji starego kontynentu. Dokładny odsetek różni się w poszczególnych krajach, w Polsce badania mówią o ok. 5 % społeczeństwa co daje prawie 2 miliony nosicieli/ek (na prawie 40 milionów Polaków wg. liczby ludności kraju w roku 2014). Pewnie teraz, Czytelniku i Czytelniczko, myślisz ,,wszystko fajnie tylko dlaczego ten artykuł znalazł się na stronie grupy edukatorów seksualnych…?”.

Spieszę z odpowiedzią. Otóż sama mutacja zakrzepicy nie powoduje – podwyższa tylko ryzyko jej wystąpienia. Cały mechanizm tworzenia się choroby zazwyczaj rusza w momencie, w którym wystawimy nasz organizm na czynnik mogący zaburzać krzepliwość krwi.  A jednym z takich czynników jest antykoncepcja hormonalna. Jako że mutacja typu Leiden jest mutacją dziedziczną, dobierając rodzaj antykoncepcji dobrze jest wziąć pod uwagę czy ktoś w rodzinie choruje na zakrzepicę (żył głębokich lub płucną) albo żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. Ważnym jest, że odradza się robienie badań w kierunku mutacji typu Leiden bez wyraźnych wskazań, dlatego kwestię warto przedyskutować z lekarzem. Tu muszę uprzedzić – z własnego doświadczenia wiem, że dalece nie wszyscy lekarze wiedzą o istnieniu tego zaburzenia (sama ,,przerobiłam” 5 ginekologów, zanim znalazłam kogoś, kto wie, o czym mówię).  Dlatego nawet jeśli ktoś próbuje Was ,,zbyć”, a macie podstawy do obaw – nie dajcie się! To zbyt ważna kwestia.

Na zakończenie - nie chcę tym artykułem nikogo przestraszyć. Nie chcę siać paniki. Chcę po prostu, żeby wiedza poszła w świat. I od razu jasno zaznaczam – nie jestem przeciwniczką stosowania hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Zwracam tylko uwagę, że w niektórych przypadkach może nie być to bezpieczne rozwiązanie. Dlatego dbajmy o siebie, dopytujmy, szukajmy informacji. Dla zdrowia.

 

 

Badania w kierunku mutacji nie są refundowane przez NFZ. Wykonać je można prywatnie, koszt najtańszego badania jakie udało się znaleźć autorce to 250 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mutacji V czynnika krzepliwości krwi i badań w kierunku tejże, skontaktuj się z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie tel. (+48 22) 3496100 lub napisz do autorki tekstu na adres antonina.lewandowska@onet.eu

 

Podczas pisania artykułu korzystałam z poniższych źródeł:


http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2004/pr84/en/

https://www.genome.gov/15015167
http://www.melbournehaematology.com.au/fact-sheets/factor-v-five-leiden-mutation.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK1368/

http://ghr.nlm.nih.gov/condition/factor-v-leiden-thrombophilia

http://www.forumzdrowia.pl/id,466,art,8810,ptitle,mutacja-czynnika-leiden-a-wplyw-na-ciaze.htm

http://www.mp.pl/artykuly/10820

+ wiedza własna

 

Tekst: Antonina Lewandowska

 

fot. Alison Curtis CC BY-NC-ND 2.0 Flickr

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X