Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Testy ciążowe

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Jeżeli mieliście niezabezpieczony stosunek, zawiodła antykoncepcja lub wystąpiła inna ryzykowna sytuacja, prawdopodobnie chcielibyście jak najszybciej upewnić się, czy nie jesteście w ciąży. Być może doszukujecie się różnych objawów – dziewczyna nagle odczuwa bóle brzucha, mdłości, ma wrażenie, że piersi nabrzmiały, a każda wydzielina z pochwy wydaje się podejrzana. Prawda jest taka, że przez pierwsze dni - o ile nie zastosowaliście antykoncepcji awaryjnej – niewiele możecie zrobić.


Nie doszukujcie się symptomów wczesnej ciąży, bo tylko się zestresujecie. Zaczekajcie spokojnie na odpowiedni moment i zróbcie test ciążowy. To jedyny skuteczny sposób, aby dowiedzieć się czy jesteście w ciąży (chyba, że regularnie obserwujecie objawy płodności).

 Rodzaje testów ciążowych


Są dwa rodzaje testów: test moczu i test krwi. Oba rodzaje służą wykryciu hormonu gonadotropiny kosmkowej (HCG), którego ilość zwiększa się od momentu zagnieżdżenia zapłodnionego jaja w macicy.

 Kiedy robić test domowy?


Domowy test moczu wykrywa już kilkudniową ciążę, ale pamiętajcie, że od stosunku do ciąży (a ciąża zaczyna się, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy) może minąć nawet kilka dni. Zawsze trzeba dokładnie przeczytać na ulotce, kiedy należy robić dany test. Nie jest wskazane robienie testu wcześniej niż w dniu oczekiwanej miesiączki, najlepiej zaś odczekać jeszcze tydzień, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Jeśli uzyskaliście negatywny wynik, ale robiliście test bardzo wcześnie, zaleca się powtórzenie testu po 1–2 tygodniach, aby się upewnić.

 


 

Jak robić test ciążowy?


Test możecie kupić w aptece lub drogerii. Kosztuje kilkanaście złotych. Test najlepiej robić rano, po wstaniu, przy pierwszym oddawaniu moczu, gdyż wtedy stężenie HCG jest wówczas najwyższe. Dokładnie przeczytajcie ulotkę. Sprawdźcie na opakowaniu, jaki rodzaj testu kupujesz:

 

  1. Test strumieniowy - trzeba go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu;
  2. Test płytkowy - należy pobrać mocz do dołączonego zbiorniczka i umieścić kilka kropel na płytce;
  3. Test paskowy - pasek testowy wkładamy do pojemnika z moczem.

 

 

Czy pigułki antykoncepcyjne wpływają na wynik testu?


Nie, antykoncepcja hormonalna nie wpływa na wynik testu ciążowego.


Testy krwi

Możecie też sprawdzić, czy jesteście w ciąży, pobierając krew w laboratorium.  Testy krwi wykrywają ciążę nieco wcześniej niż testy z  moczu, a ich wynik jest niemal w 100% wiarygodny.
 

  

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X