Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Test na HIV

 
Ten artykuł dotyczy: 

Test na HIV 

Jeśli planujesz wykonać test na HIV, dowiesz się z tego artykułu o tym jak wygląda wizyta w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Takie badanie jest dobrowolne, anonimowe i bezpłatne. Wynik testu jest poufny. W Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym uzyskasz potrzebne informacje o HIV/AIDS, porady i odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. 

Test na HIV jest dobrowolny, anonimowy i bezpłatny. Oznacza to, że nikt nie może zmusić Cię do wykonania takiego badania, ani zrobić go wbrew Twojej woli – musisz wyrazić na nie zgodę. Anonimowość oznacza, że przychodząc do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, czy innych danych, ani posiadać dokumentów stwierdzających tożsamość (ani żadnych innych, np. książeczki zdrowia). Badanie na HIV może, co prawda, zrobić tylko osoba pełnoletnia, ale nie musisz w żaden sposób udowadniać swojego wieku – konsultant opiera się na tym, co mu powiesz. Wynik badania na HIV podlega tajemnicy i jedyną osobą, której konsultant może go przekazać, jesteś Ty. Wynik trzeba odebrać osobiście. Te wszystkie warunki spełniają przede wszystkim badania w Punktach rekomendowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS (aids.gov.pl), w innych laboratoriach możesz zostać poproszony/poproszona o podanie swoich danych albo może być to badanie odpłatne, jednak w żadnym laboratorium nikt nie może zrobić takiego badania wbrew Twojej wiedzy czy woli, ani przekazać komuś Twoich wyników. Listę Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych znajdziesz na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: http://aids.gov.pl/?page=testy.

Badanie na HIV można wykonać już po 6-8 tygodniach od ryzykownej sytuacji, jednak zaleca się by wykonać je po trzech miesiącach, ponieważ dopiero po takim czasie uzyskuje się wiarygodny wynik. 
Jak wygląda badanie? 

Gdy przyjdziesz do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, nie musisz się nikomu przedstawiać. Wejdziesz do pokoju, w którym odbędzie się rozmowa z konsultantem. Postara się on dowiedzieć, co Cię skłoniło do wykonania testu. Będzie zadawał Ci pytania dotyczące Twoich zachowań seksualnych i innych ryzykownych zachowań. Takie informacje są potrzebne do oszacowania, czy w Twoim wypadku istniało ryzyko zakażenia HIV i czy jest potrzeba wykonania badania – jednak ostateczne decyzja należy do Ciebie. Konsultant zapyta Cię o to, w jakie formy aktywności seksualnej się angażowałeś/angażowałaś (seks waginalny, analny, oralny), ilu miałeś/miałaś partnerów seksualnych, czy używasz narkotyków (szczególnie przyjmowanych dożylnie), jak często używasz prezerwatyw, czy chorowałeś/chorowałaś wcześniej na jakieś choroby przenoszone drogą płciową itp. Niektóre z Twoich odpowiedzi konsultant będzie zapisywał w specjalnym formularzu – bez obaw, te informacje są anonimowe. Potrzebne są do tego, by konsultant mógł Ci udzielić informacji (zarówno w czasie rozmowy jak i przy odbieraniu wyniku) o tym, w jaki sposób możesz zmienić swoje zachowania tak, by zminimalizować ilość zachowań ryzykownych w przyszłości. Jeśli będziesz mieć taką potrzebę, możesz poprosić konsultanta, by pokazał Ci swoje notatki.

Oprócz udzielenia informacji celem konsultanta jest też zredukowanie Twojego lęku i stresu oraz rozmowa na temat tego, co się stanie, jeśli wynik testu będzie pozytywny (jeśli badanie wykaże zakażenie HIV). Konsultant zadba o to, by przekazać Ci wszystkie ważne informacje i odpowiedzieć na Twoje pytania o HIV/AIDS, polecić przychodnie, lekarzy, grupy wsparcia, psychologów, telefony zaufania i kontakty do wszystkich innych placówek, do jakich kontakt mógłby być Ci potrzebny. Konsultant wręczy Ci też specjalny numer identyfikacyjny i poprosi Cię o wymyślenie "hasła" – przychodząc do przychodni po wynik, podasz numer albo hasło i w ten sposób nikt nie pomyli Twojego wyniku z wynikiem innej osoby, a Ty pozostaniesz anonimowy/anonimowa. 

Po rozmowie z konsultantem pójdziesz na badanie krwi. Do badania pobiera się podobną ilość krwi jak przy wszystkich innych badaniach tego typu. Do fiolki z krwią zostanie przylepiony Twój numer identyfikacyjny, żeby ktoś nie pomylił jej z krwią innej osoby. Przy badaniu używa się jednorazowych strzykawek, pielęgniarka używa lateksowych rękawiczek i zachowane są wszystkie inne procedury, więc nie ma możliwości zakażenia HIV. 

Wynik testu będziesz mógł/mogła odebrać następnego dnia albo po kilku dniach – w zależności od danego Punktu. Gdy przyjdziesz po wynik, znów spotkasz się z konsultantem, który Ci go wręczy, wyjaśni, co oznacza i udzieli potrzebnych informacji. W pewnych sytuacjach konsultant może zaproponować Ci wykonanie ponownego badania po jakimś czasie, by potwierdzić wynik (np. jeśli nie minęły trzy miesiące od ryzykownej sytuacji, albo jeśli w międzyczasie pojawiły się inne ryzykowne sytuacje). Czasem może zdarzyć się, że wynik będzie niejasny i zaistnieje konieczność powtórzenia badania – ale zdarza się to niezwykle rzadko i jeszcze nie znaczy, że jest się zakażonym/zakażoną HIV. Pozytywny albo negatywny wynik testu jest wiarygodny i poza sytuacjami, kiedy zaleci to konsultant, nie ma potrzeby przeprowadzania ponownego badania – o ile nie doszło do innych sytuacji ryzykownych w międzyczasie. 

Gdyby wynik testu okazał się pozytywny, konsultant przekaże Ci wszystkie informacje, które powinieneś/powinnaś znać oraz poleci placówki, w których uzyskasz pomoc. Poradzi Ci też, co możesz w tej sytuacji zrobić. Tylko Ty uzyskasz informacje o Twoim wyniku – konsultant nie może przekazać go nikomu innemu. Nie musisz też nikomu mówić o tym, jaki uzyskałeś wynik – jedynym wyjątkiem jest informowanie o tym partnerów seksualnych. Warto pamiętać, że HIV/AIDS jest chorobą przewlekłą i przy odpowiednim leczeniu (które jest darmowe) można dożyć spokojnej starości i prowadzić życie nie różniące się od życia innych osób. 
Na podstawie:
Gładysz, A. (red.). (2007). Zakażenia HIV/AIDS: poradnik dla lekarzy praktyków. Wrocław: Continuo. 
Konieczny, G., Lipniacki, A., Piasek, A. i Rogowska-Szadkowska, D. (2006). Diagnostyka zakażenia HIV. Wskazówki dla osób pracujących w Punktach Anonimoweog Testowania. Krajowe Centrum ds. AIDS
Na licencji CC by-nd: http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.5/pl/ 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X