Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Tabletki antykoncepcyjne w schemacie 24+4

 
Ten artykuł dotyczy: 

Klasyczny sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to schemat 21+7, czyli 21 dni przyjmowania tabletek oraz 7 dni przerwy, w czasie której następuje krwawienie z odstawienia.

Znajdujące się na polskim rynku tabletki Yaz mają jednak inny sposób przyjmowania, stworzony jako ułatwienie, ale poprzez swoja inność sprawiający wiele problemów dla nowych użytkowniczek. W rzeczywistości nie taki diabeł straszny, o czym zaraz się przekonacie.

 

Jak to wygląda?

Blister zawiera 28 tabletek. Pierwsze 24 z nich mają kolor jasnoróżowy, natomiast cztery ostatnie są białe. Tabletki nie mają odgórnie zaznaczonych dni tygodnia. Dostajemy natomiast zestaw 7 pasków z dniami tygodnia, z których wybieramy jeden – np. jeżeli tabletki zaczynamy  brać w czwartek, to wybieramy pasek zaczynający się od czwartku i przyklejamy nad tabletkami. Pasek wskazuje nam, którego dnia tygodnia powinnyśmy brać poszczególne tabletki.

 

Jak przyjmować?

Tabletki przyjmujemy bez przerwy przez 28 dni i od razu przechodzimy do następnego opakowania.

 

A co z przerwą?

Mimo, że tabletki przyjmujemy bez przerwy, to nasz organizm ma 4 dni przerwy od hormonów. Jest to możliwe dzięki temu, że tylko pierwsze 24 tabletki (jasnoróżowe) zawierają hormony, natomiast 4 ostatnie nie zawierają żadnej substancji czynnej. Przez producenta nazywane są tabletkami placebo.

 

Po co są tabletki placebo?

Mają one tylko jedną funkcję – zachować ciągłość brania tabletek tak, żeby nie zapomnieć wziąć ich po przerwie. W przypadku tabletek Yaz przerwa została skrócona do 4 dni, aby zmniejszyć dolegliwości związane z mniejszą ilością hormonów w organizmie, które występują u niektórych kobiet. Dodatkowo wiele kobiet przy krótszej przerwie zauważa skrócenie krwawienia z odstawienia oraz utrzymywanie się efektu wspomagającego walkę z trądzikiem. Tabletki placebo utrzymują ciągłość brania tabletek – łatwo zapamiętać, że po ostatniej tabletce z danego opakowania następnego dnia rozpoczynamy następne.

 

Co się stanie jeżeli pomylę tabletki jasnoróżowe z białymi?

Tylko tabletki jasnoróżowe (pierwsze 24 sztuki z opakowania) zawierają hormony. Oznacza to, że jeżeli zamiast tabletki jasnoróżowej wzięło się białą, należy postępować tak jakby w ogóle się o niej zapomniało. Na opakowaniu wypisane są szczegółowe informacje dotyczące postepowania w przypadku pominięcia tabletki. Różni się ono w zależności od tego, którą tabletkę pominęłyśmy.

 

Czy podczas brania tabletek placebo jestem chroniona przed ciążą?

Tak. Ochrona jest utrzymana tak samo jak w trakcie 7-dniowej przerwy w przypadku innych tabletek. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

 

Czy muszę brać tabletki placebo?

Nie ma przymusu brania tabletek placebo. Jeżeli jesteś pewna, że nie zapomnisz o rozpoczęciu następnego opakowania po 4-dniowej przerwie, to możesz po prostu wyrzucić je do kosza.

 

Jak postępować kiedy zaczynam brać tabletki Yaz?

Jeżeli wcześniej nie stosowałaś żadnej metody hormonalnej antykoncepcji (tabletki, zastrzyki, plastry, spirale itp.) lub miałaś przerwę w ich stosowaniu najlepiej jest wziąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu, czyli w pierwszym dniu miesiączki. W tym wypadku od początku jesteś chroniona przed niechcianą ciążą. Pierwszą tabletkę możesz też wziąć od 2. do 5. dnia cyklu, lecz wtedy musisz pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu metodą mechaniczną, np. prezerwatywą, przez pierwsze 7 dni brania tabletek.

Jeżeli zmieniasz tabletki z innego preparatu złożonego (dwa hormony w każdej tabletce), to w zależności od Twojego wyboru możesz przejść na nowe tabletki bez robienia przerwy lub zastosować przerwę między starym a nowym preparatem – jednak nie dłuższą niż 7 dni. W przypadku innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych (tabletki jednoskładnikowe, zastrzyki, spirale itp.) sposób przechodzenia na Yaz najlepiej skonsultować z lekarzem.

 

Magdalena Szymalak

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X