Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Seks na imprezie

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Często zwracacie się do nas w sytuacjach awaryjnych – zaszaleliście na imprezie, właściwie nie jesteście pewni, co się stało, za dużo alkoholu, trochę was poniosło… Kiedy uświadamiacie sobie, że doszło do ryzykownej sytuacji, której skutkiem może być ciąża albo choroba przenoszona drogą płciową, zastanawiacie się co zrobić.


Presja 

Niestety, w Polsce panuje kult imprezowych wybryków. Wymioty w nieoczekiwanych miejscach, robienie kretyńskich rzeczy, wlewanie w siebie alkoholu bez opamiętania stanowią powód do dumy (bardzo wątpliwy). Opowiada się z wypiekami na twarzy, komu co się przytrafiło i kto skończył nad ranem z głową w toalecie albo na jakieś odległej pętli autobusowej. Czasem młodzi ludzie czują się zmuszeni do brania udziału w tym przedstawieniu i nie potrafią odmówić kolejnego kieliszka, papierosa czy narkotyków. Sądzą, że podziw wśród znajomych wzbudzają też seksualne doświadczenia z byle kim i byle gdzie. W konsekwencji wszystkim wydaje się, że seks na imprezie jest ekscytujący i że też muszą spróbować. Nie wszystko wygląda jednak tak jak na filmach.


Jak działają narkotyki i alkohol?

 

Alkohol w ogromnym stopniu wpływa na nasze możliwości podjęcia racjonalnych decyzji:
 

1. znacząco zwiększa atrakcyjność naszego potencjalnego partnera/potencjalnej partnerki,
 

2. stanowi dobrą wymówkę dla aktywności seksualnej – zawsze można później powiedzieć, że się za dużo wypiło i nie brać odpowiedzialności za swoje czyny lub słowa,
 

3. zmniejsza stres i wstyd, daje większą pewność siebie,
 

4. obniża możliwości oceny ryzyka – na trzeźwo może nie zaryzykowalibyśmy seksu z osobą nieznajomą bez prezerwatywy,
 

5. czasami powoduje zupełną utratę świadomości, urywa się film i nie jesteśmy w stanie sobie przypomnieć, co tak naprawdę robiliśmy i z kim.

Ponadto wcale nie zwiększa doznań seksualnych, jak się powszechnie uważa, lecz może prowadzić do niemożności przeżywania orgazmu czy w ogóle uniemożliwić erekcję w przypadku mężczyzn!

Narkotyki działają podobnie jak alkohol, ale są jeszcze bardziej zdradliwe. Uzależniają szybciej i bardzo łatwo je przedawkować lub kupić śmiertelną podróbkę. Np. ecstasy pobudza i zwiększa wrażliwość na dotyk. Stan upojenia trwa jednak krótko, mogą pojawić się koszmary i przerażające wizje. Ciągła chęć odczuwania silniejszych doznań prowadzi do tego, że sięga się po narkotyk za każdym razem na imprezie czy przed seksem. Szybko przyjemność przeradza się w przymus. 

Obecnie bardzo dużym i realnym zagrożeniem jest także pigułka gwałtu. Więcej o jej działaniu i o tym, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować, przeczytacie tutaj. Jak działają inne narkotyki dowiecie się tutaj.


Ryzykowny seks

Chęć utraty kontroli nad sobą i zdobycia nowych doświadczeń często powoduje, że decydujemy się na rzeczy, których nigdy nie zrobilibyśmy na trzeźwo. Na imprezach bagatelizuje się ryzyko zajścia w ciążę (to mit, że po alkoholu plemniki są osłabione i niezdolne do zapłodnienia), a także przestaje pamiętać o tym, że podczas każdego rodzaju seksu i pieszczot można zarazić się groźnymi chorobami. Zdarza się, że zmuszamy do jakiś czynności drugą osobę i później boimy się, że mogło jej się stać coś poważnego. Możemy stać się ofiarą gwałtu lub molestowania albo sami stać się sprawcami i trafić do więzienia! Nie wolno dopuszczać do sytuacji, kiedy stwarzamy zagrożenie dla siebie albo drugiej osoby.

Nie tylko kontakty z osobą nieznajomą mogą okazać się nieprzyjemne. Zdarza się, że żałujecie swojego pierwszego razu, który miał miejsce przedwcześnie i właśnie ze względu na alkohol. Wspomnienia są przykre, bo przecież każdy chce, żeby partner/partnerka była skoncentrowana na chwili, a nie znieczulona i nie do końca świadoma tego, co się dzieje. Zawsze planujcie wcześniej swój pierwszy raz, żeby były to tylko przyjemne chwile.

Jeżeli jesteś osobą, która lubi udowadniać swoją atrakcyjność poprzez kontakty seksualne z nieznajomymi, zastanów się, czy sprawia ci to naprawdę przyjemność, czy raczej czujesz przymus. Jeżeli nie jesteś w stanie nikogo poznać na trzeźwo albo seks bez alkoholu sprawia ci trudność, upijanie się nie rozwiąże twoich problemów. Najlepiej porozmawiaj o tym z psychologiem. 


Jak nie żałować poprzedniej nocy? 

1. Jeżeli czujesz, że nie odpowiada ci towarzystwo, które spotkasz na imprezie – nie idź na nią!
2. Zawsze informuj osoby, z którymi mieszkasz, gdzie idziesz i o której wrócisz.
3. Nie czuj się zmuszony/zmuszona do wzięcia udziału w libacji, po prostu wyjdź, jeżeli poczujesz się niekomfortowo lub niebezpiecznie.
4. Odmawiaj używek i nie bój się tego, że ktoś powie, że jesteś osobą „drętwą”, „nietowarzyską”, czy że nie chcesz się integrować. Ludzie piją najczęściej na pokaz albo dlatego, że inaczej nie potrafią się rozluźnić. Zabawa bez alkoholu może być tak samo dobra, a o wiele bezpieczniejsza.
5. Nie zostawaj w pokoju z kimś, kogo dopiero co poznałeś/poznałaś. Tym bardziej nie jedź do domu tej osoby! 
6. Nie bagatelizuj ryzyka spontanicznego seksu. Zawsze miej przy sobie prezerwatywy.
7. Stanowczo odmawiaj, jeżeli ktoś chce zrobić coś wbrew twojej woli.
8. 10 razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na kontakty seksualne na imprezie.
9. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie – lepiej wydać pieniądze na taksówkę niż na kolejne drinki. Jeżeli nie masz możliwości wziąć taksówki, nie wracaj do domu w pojedynkę. Nie daj się odwozić nieznanym osobom.
10. Jeżeli przydarzy ci się niebezpieczna sytuacja i masz podejrzenie, że istnieje ryzyko ciąży albo jakiejś choroby, koniecznie od razu idź do lekarza po receptę na antykoncepcję awaryjną.


http://www.teenwire.com/infocus/2006/if-20060404p429-spring.php
http://www.teenwire.com/infocus/2001/if-20011018p121.php
http://www.sexetc.org/story/drugs/2110
http://www.sexetc.org/story/drugs/5175
http://www.plannedparenthood.org/teen-talk/body-mind/drugs-alcohol-smoking/keeping-clear-head-sex-alcohol-drugs-25212.htm

 

Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

Redakcja: Maria Pawłowska

    JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

    NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

    Nasi grantodawcy

    X