Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Seks analny

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Seksem analnym nazywamy pieszczoty odbytu. Istnieje wiele form pieszczot analnych: przez dotyk, lizanie odbytu (pieszczoty oralno-analne, rimming, analingus, technika płatka róży), czy penetrację odbytu członkiem (stosunek analny, miłość grecka), albo palcami (stymulacja analna, postillionage), dłonią (fisting), dildo lub wibratorem. Istnieją też różne zabawki seksualne służące do pieszczot okolic analnych (np. zatyczki analne).Kto decyduje się na seks analny?


Seks analny uprawiany jest przez różne osoby i wbrew powszechnym stereotypom, nie jest aktywnością zarezerwowaną tylko dla gejów. W rzeczywistości, stosunki analne należą do repertuaru zachowań seksualnych 17% Polaków i Polek.

Nie wszyscy jednak preferują tego typu pieszczoty, nie każdy uzna je za przyjemne i należy to uszanować. Nie powinno się nikogo zmuszać czy namawiać wbrew jego woli do seksu analnego. Gdy stosunek jest nieprzyjemny, to zawsze każdy z partnerów ma prawo powiedzieć "nie" i zrezygnować, a druga osoba powinna to zaakceptować.

Zanim przystąpi się do seksu analnego, ważne jest, by umyć okolice odbytu ciepłą wodą i mydłem. W zależności od rodzaju pieszczot (tylko zewnętrznych albo penetracji) należy umyć też wewnętrzną część odbytu, co można zrobić, przepłukując ją wodą. Przed seksem warto oddać kał. Wszystkie te zabiegi konieczne są ze względów higienicznych.Czy seks analny jest bolesny?


Mięśnie zwieracza są jednymi z pierwszych, które uczymy się kontrolować świadomie (kiedy dzieci przestają chodzić w pieluchach), ponieważ zwieracze są zaciskane do momentu usadzenia na nocniku lub sedesie. Stąd mięśnie te jest dość trudno rozluźnić i trzeba to najpierw wyćwiczyć. Seks analny nie musi być bolesny. By uniknąć bolesności, należy zadbać o komfort i rozluźnienie u biernego partnera/partnerki. Gdy dopiero rozpoczyna się tego typu kontakty seksualne, powinno się je poprzedzić dłuższymi pieszczotami (grą wstępną), w tym pieszczotami odbytu. Można rozpocząć od penetracji odbytu palcem nawilżonym lubrykantem, następnie dwoma palcami i dopiero, gdy partner/partnerka odbierający pieszczoty przyzwyczai się do takiego dotyku, spróbować penetracji penisem. Ważne, by się nie śpieszyć i nie rozpoczynać penetracji zbyt brutalnie, ponieważ można naruszyć tkankę odbytu. Bardziej doświadczona osoba nie musi potrzebować długich przygotowań i może być zdolna do odbycia stosunku bez nich. Gdy podczas stosunku czuje się ból, może to oznaczać niewystarczające rozluźnienie, zbyt małą ilość użytego lubrykantu, albo zbyt agresywny stosunek – wszystkie te sytuacje grożą uszkodzeniami odbytu, dlatego należy tego unikać.

 

Ważne jest także, by podczas stosunków analnych używać lubrykantów (najlepiej w dużych ilościach) na bazie wody lub silikonu (dostępnych w aptekach i drogeriach). Nie należy natomiast używać substancji nawilżających na bazie tłuszczów, takich jak wazelina czy olejki, ponieważ mogą uszkodzić prezerwatywę, a niektóre z nich przyczyniać się do podrażnień odbytu. Używanie lubrykantów jest konieczne, ponieważ w odróżnieniu od pochwy odbyt nie jest naturalnie nawilżany, co ze względu na większe tarcie może prowadzić do uszkodzeń podczas penetracji.
 


Czy seks analny jest ryzykowny?


Podczas stosunków analnych istnieje ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV, dlatego powinno się zawsze używać prezerwatyw! Zaleca się, by w tym celu używać specjalnych prezerwatyw o pogrubianych ściankach. Poza tym pieszczoty oralno-analne mogą przyczynić się do zakażenia innymi chorobami, np. zapaleniem wątroby (WZW), dlatego podczas tego typu kontaktów warto używać specjalnych chusteczek lateksowych albo rozciętej i rozłożonej na płasko prezerwatywy, którymi odgradza się odbyt od jamy ustnej. Podczas pieszczot przy pomocy palców i dłoni można użyć rękawiczek lateksowych ze względów higienicznych.


Gdy jednak zdecydujemy się na seks analny bez zabezpieczenia (prezerwatywy albo innej bariery), po takim kontakcie należy umyć wodą i mydłem ręce, usta, penisa, czy inne części ciała, które miały kontakt z odbytem, by zmniejszyć szanse rozprzestrzeniania się w ten sposób zarazków, np. pałeczki okrężnicy. Przedmiotów, albo części ciała (np. palców), które miały kontakt z odbytem nie należy wkładać potem do ust. Podobnie, gdy penis, palce lub przedmiot penetrowały odbyt, nie należy go następnie umieszczać w pochwie, ponieważ można w ten sposób przenieść zarazki i doprowadzić do zakażenia! Kiedy chcemy zmienić formę pieszczot, najpierw umyć trzeba penisa, albo używać prezerwatywy i zmienić ją na nową przed przemieszczeniem penisa do pochwy. Analogicznie, można używać rękawiczek lateksowych, by nie pozostawiać zarazków na dłoniach.

 


Czy seks analny jest przyjemny?


Seks analny może być przyjemny dla obu stron. Osoba odbierająca pieszczoty analne (bierna) może czuć przyjemność zarówno na skutek pieszczot zewnętrznych okolic odbytu, jak i stymulacji prostaty (zwanej czasem "męskim punktem P"), a u kobiet stosunek analny również może prowadzić do stymulacji sąsiadujących z odbytem okolic pochwy i łechtaczki. Żeby jednak ta forma seksu była przyjemna, trzeba się do niej dobrze przygotować, a para musi sobie nawzajem ufać – nie może się też do niczego zmuszać!Czy można zajść w ciążę przez seks analny?


Mimo że odbyt nie jest w żaden sposób połączony z pochwą, to sperma wypływająca z odbytu może dostać się do leżącego niedaleko wejścia do pochwy, Może też zdarzyć się tak, że mokry od spermy penis otrze się o wejście do pochwy, przenosząc tam plemniki. Trzeba więc pamiętać, że stosunek analny nie jest absolutnie metodą antykoncepcji i nie zapobiega ciąży! Co prawda ryzyko zajścia w ciążę w takiej sytuacji jest małe, ale nie jest zerowe.Zabawki analne


Niektóre osoby używają do masturbacji analnej albo pieszczot z partnerem czy partnerką zabawek erotycznych lub innych przedmiotów. Warto w takiej sytuacji pamiętać o umyciu takiego przedmiotu przed (i po) umieszczeniu go w odbycie. By zmniejszyć ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową (np. podczas korzystania ze wspólnych zabawek), można na wibrator lub dildo założyć prezerwatywę. Podczas korzystania z zabawek podobnie jak podczas stosunku należy zadbać o użycie lubrykantu i odpowiednie rozluźnienie biernego partnera/partnerki. Kolejną ważną rzeczą jest, by nie umieszczać w odbycie przedmiotów, które mogą pęknąć, złamać się czy rozkruszyć, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której część przedmiotu zostanie w odbycie. Nie można też używać przedmiotów ostro zakończonych, ponieważ może to uszkodzić wrażliwą tkankę przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, że przewód pokarmowy jest gorzej unerwiony niż reszta ciała, więc można nie wyczuć uszkodzenia. Najlepiej jest używać specjalnych zabawek seksualnych, które mają płaską podstawę uniemożliwiającą wejście zabawki zbyt głęboko do przewodu pokarmowego. Warto również zwrócić uwagę na to, czy partner/partnerka przyjmująca pieszczoty analne nie ma żadnych zadrapań, otarć, drobnych ranek w okolicach odbytu, ponieważ każda, nawet delikatna rana staje się bramą do szybszego wniknięcia bakterii i wirusów.


Gdy jakiś przedmiot utknie w odbycie, po stosunku pojawi się uczucie bólu czy krwawienie należy niezwłocznie udać się na pogotowie! Nie należy się takiej sytuacji wstydzić – Wasze zdrowie jest stokroć ważniejsze!Literatura:
Dean, J., Delvin, D. Anal sex, http://www.NetDoctor.co.uk, odsłona z dn. 27 czerwca 2005.

Długołęcka, A. Seks analny – intymność ekstremalna, wywiad P. Reiter, Wysokie Obcasy, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,102559,11747732,Seks_analny....

Izdebski, Z. Wiedza na temat HIV/AIDS. Zachowania seksualne Polaków - badania omawiane przez Z. Izdebskiego na wykładach Wprowadzenie do seksuologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2006 r.

Lew-Starowicz, Z. Encyklopedia erotyki, wyd. MUZA S.A., Warszawa 2004.

Morin, J. Ten rules of anal sex, [w:] Society for Human Sexuality, http://www.sexuality.org.

Sternberg, E. Anal intercourse and analingus, [w:] The Alt. Sex FAQ. Society for Human Sexuality, http://www.sexuality.org.

Anal sex. UCSB's SexInfo, odsłona z dn. 21 września 2007.

Anal sex and intercourse. The-Clitoris.com.

 

Autor: Tymek Wołodźko

Redakcja: Magdalena Zimecka

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X