Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Przedwczesny wytrysk

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Problemy z wytryskiem (ejakulacją) pojawiającym się zbyt wcześnie są jedną z najczęściej pojawiających się trudności seksualnych wśród mężczyzn. Ocenia się, że nawet co trzeci, albo co czwarty mężczyzna cierpiał na tego typu trudności w swoim życiu. Szczególnie często problemy z szybko pojawiającą się ejakulacją występują u młodych mężczyzn i w wielu sytuacjach nie świadczą o problemach seksualnych, a są jedynie zupełnie naturalnymi i przemijającymi trudnościami. W niektórych przypadkach jednak konieczna jest wizyta u seksuologa i leczenie, które jest bardzo skuteczne.


Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to wytrysk, który pojawia się jeszcze przed stosunkiem, albo bardzo szybko (2 minuty) po jego rozpoczęciu. Gdy wytrysk następuje wcześniej niż jest to konieczne by zapewnić partnerom satysfakcjonujący stosunek seksualny, niektórzy seksuolodzy nazywają go zbyt wczesnym wytryskiem.

By mówić o przedwczesnym wytrysku jako o zaburzeniu seksualnym problem musi trwać od co najmniej pół roku mimo regularnego współżycia seksualnego.


Przyczyny i mity

Niezadowolenie ze zbyt wczesnego wytrysku jest powszechną obawą wśród mężczyzn. Nie zawsze jednak obawy o to, że mężczyzna "kończy" zbyt szybko, są uzasadnione. Czasem wynikają z tego, że mamy błędne przekonania dotyczące tego jak długo "powinien" trwać stosunek seksualny. Różne badania pokazują, że penetracyjny stosunek seksualny trwa od kilku do kilkunastu minut (licząc od momentu, kiedy penis znajdzie się w pochwie). Warto też pamiętać, że mężczyźni nie zawsze są w stanie ocenić, jak szybko pojawił się u nich wytrysk i może im się wydawać, że pojawił się o wiele szybciej (lub później) niż było to w rzeczywistości.

 

1. Gdy młody mężczyzna ma ejakulację wcześniej niż by tego oczekiwał, przyczyny często są zupełnie naturalne i nie są powodem do zmartwienia, czy do tego, by źle o sobie myśleć. Może to wynikać z dużego podniecenia, albo z nadpobudliwości seksualnej typowej dla młodego wieku. Takie trudności zazwyczaj mijają same wraz z nabieraniem doświadczenia w sprawach seksu. Niektórzy mężczyźni próbują jednak poradzić sobie z problemami ze zbyt wczesnym wytryskiem, uprawiając seks z wieloma kobietami – nie jest to dobry sposób.

 

2. Kiedy w życiu mężczyzny pojawia się nowa partnerka seksualna, lub po dłuższej abstynencji seksualnej wytrysk może nastąpić u niego wcześniej niż zazwyczaj. Mężczyzna jest wtedy bardzo podniecony i jego organizm reaguje o wiele intensywniej niż zazwyczaj. Taka sytuacja może powodować strach i stres, co sprawia, że jego organizm reaguje inaczej niż by się tego oczekiwało. Gdy trudności pojawiły się we współżyciu seksualnym z nową partnerką, nie należy się nimi przejmować ponieważ zazwyczaj powinny minąć same, wraz z czasem.

 

Czasem jednak przedwczesny wytrysk może mieć inne przyczyny. Może być spowodowany wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami seksualnymi (na przykład molestowaniem seksualnym). Innymi przyczynami mogą być budowa penisa, albo jego wrażliwość na dotyk.

 

1. Strach i stres powoduje, że nasz organizm nie zachowuje się tak, jak byśmy tego chcieli. Może przyczynić się do tego, że ejakulacja pojawi się wcześniej albo później, niż mężczyzna by tego chciał, może też spowodować, że będzie miał problemy z erekcją członka. Z tego typu trudnościami można sobie radzić, stosując różne techniki relaksacyjne, czy odwracając nasze myśli od obaw. Źródłem stresu może być też relacja partnerska i wtedy wymaga to szczerej rozmowy.

 

2. Problemy seksualne mogą być też wywołane zmęczeniem, stresem i złym stanem zdrowia. Zmiana stylu życia, na mniej wycieńczający, może spowodować poprawę jakości życia seksualnego.

 

3. Kiedy od dłuższego czasu mężczyzna nie uprawiał seksu, czas, w którym przy kolejnym stosunku seksualnym pojawi się u niego wytrysk, może być krótszy niż dawniej. Podobnie może się zdarzać u osób, które rzadko współżyją. Gdy tylko mężczyzna zacznie regularnie współżyć, problemy powinny same minąć.

 

4. Wiele osób uważa, że ich problemy z ejakulacją wywołane są masturbacją. Nie musi tak być. Podczas masturbacji przyzwyczajamy się do określonej stymulacji, ale nie musi to wpłynąć na nasze życie seksualne. Masturbacja jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, mającym wiele aspektów pozytywnych.

 

5. Gdy problemy z ejakulacją pojawiającą się wcześniej niż się tego chce trwają już od jakiegoś czasu i mimo starań nie mijają same, warto udać się na konsultację do seksuologa, albo lekarza androloga bądź urologa.

 

Jak sobie radzić?

 

Mężczyźni różnie radzą sobie z kontrolowaniem ejakulacji. Niektórzy radzą sobie, skracając czas pieszczot wstępnych, albo odwracając swoje myśli od tematyki seksualnej. Innym sposobem, z którego korzystają niektórzy mężczyźni jest przerywanie na chwilę stosunku, albo zmiana tempa ruchów frykcyjnych. Niektórym pomaga zmiana pozycji seksualnej (np. na pozycję "na jeźdźca").

Dla innych, skutecznym sposobem jest osiągnięcie wytrysku przed stosunkiem (za pomocą masturbacji, seksu oralnego itd.), przy kolejnym stosunku mężczyzna powinien osiągnąć orgazm później. Można także kochać się dwukrotnie, wtedy czas po którym pojawi się wytrysk przy drugim stosunku się wydłuży. Należy pamiętać o tym, że erekcje nawet u nastolatków nie następują jedna po drugiej i po jednym stosunku przez dłuższy czas penis może nie być zdolny do wzwodu. To zupełnie naturalna reakcja.

 

Na rynku dostępne są prezerwatywy ze środkiem spowalniającym wytrysk, albo specjalne maści czy spraye – znieczulają i zmniejszają doznania mężczyzny. Nie działają jednak na każdego. Nie ma tabletek przedłużających stosunek. W tym celu stosuje się niektóre leki antydepresyjne (koniecznie po konsultacji z lekarzem). Wszystkie inne specyfiki nie działają i są oszustwem. Żadnych leków nie powinno się kupować przez internet ani z innych podejrzanych źródeł!

Picie alkoholu nie jest dobrym sposobem na to, by opóźnić ejakulację. Co prawda wypity alkohol może sprawić, że wytrysk pojawi się u mężczyzny później, ale równie dobrze może przyczynić się do innych trudności seksualnych, np. z uzyskaniem albo utrzymaniem erekcji. Podobnie może być w przypadku stosowania narkotyków, dlatego nie powinno się ich używać w celu poprawienia jakości życia seksualnego. Dodatkowo, może to też prowadzić do zachowań uzależniających.

Gdy jednak, mimo prób radzenia sobie, problemy nie mijają z czasem, dobrze jest udać się do seksuologa. Współczesna terapia pomaga wyleczyć tego typu problemy i okazuje się na tym polu bardzo skuteczna.


 

Bibliografia:
American Psychiatric Association. (2000). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition, Text Revision (DSM-IV-TR). Przedruk online za zgodą wydawcy: http://www.behavenet.com/capsules/disorders/dsm4TRclassification.htm
Bilejczyk, A. (14 października 2008). Epidemiologia zaburzeń seksualnych. Wykład w ramach serii: Klasyfikacja zaburzeń seksualnych w ICD-10 i DSM-IV w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Grenier, G. i Byers, E.S. (1997). The Relationships Among Ejaculatory Control, Ejaculatory Latency, and Attempts to Prolong Heterosexual Intercourse. Archives of Sexual Behavior, 26, 1, s. 27-47. 
Kratochvil, S. (2002). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: ISKRY. 
Lew-Starowicz, Z. (2004). Encyklopedia erotyki. Warszawa: MUZA S.A. 
Lew-Starowicz, Z. i Długołęcka, A. (2006). Edukacja seksualna. Warszawa: Świat Książki. 
Schuster, T.G. (2006). Premature Ejaculation. Urologic Nursing, 26, 4, s. 245-249. 
Światowa Organizacja Zdrowia. (1998). Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10: Badawcze kryteria diagnostyczne (DCR). Kraków, Warszawa: Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne "Vesalius" i Instytut Psychiatrii i Neurologii. 

 

Redakcja: Maria Pawłowska

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X