Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Postrzeganie własnego ciała a seks

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Mało kto jest w stanie przyznać, że nie ma żadnego kompleksu na punkcie swojego wyglądu. Oglądając się w lustrze, najczęściej zwracamy uwagę na to, co nam się nie podoba, a nie na to, z czego powinniśmy być dumni. Nieustannie porównujemy się z innymi ludźmi, ciesząc się w duchu z ich niedoskonałości, gdyż w ten sposób możemy poczuć się trochę lepiej. Skąd się to bierze i jakie może mieć konsekwencje?
 


Pseudo–ideały


Żyjemy w czasach zdominowanych przez media i marketing. Seks dobrze się sprzedaje i właściwie każdy produkt można opatrzyć wizerunkiem nagiego ciała. W reklamach, filmach czy teledyskach obraz ten jest jednak specjalnie wypreparowany. Kreuje się tylko jeden kanon kobiecego i męskiego wyglądu. Może się więc wydawać, że wszyscy ludzie powinni zgodnie z obowiązującym wzorem być tacy sami. 

Od zawsze w naszej kulturze silniejszy nacisk kładziono na wygląd kobiet. Kiedy nie miały prawa do edukacji ani szans na samodzielne utrzymanie, musiały podobać się kandydatom na mężów. Pomimo tego, że wiele się zmieniło, nadal w czasopismach znajdziecie tysiące porad, jak wyglądać ponętnie, przyciągnąć mężczyznę, stać się seksbombą. Można odnieść wrażenie, że najbardziej liczą się dziś: szczupła sylwetka, jędrne piersi i pośladki, gładka skóra, brak owłosienia na ciele.


Coraz bardziej zaczyna się zwracać uwagę także na wygląd mężczyzn. Chłopcy mają często kompleksy z powodu niskiego wzrostu, zbyt szczupłej sylwetki, rzekomo małych penisów, nadmiernego owłosienia lub jego braku. Porównują się do aktorów filmów pornograficznych, nie zdając sobie sprawy z tego, do jakiego stopnia ich zachowania są fikcyjne.

 


Skutki wygórowanych standardów


Młodzi ludzie zadręczają się swoim wyglądem i niejednokrotnie dręczą z tego powodu innych, wyśmiewając ich i złośliwie żartując. Prowadzi to do poważnych problemów z odżywaniem, depresji, autoagresji. Rozpoczynając życie seksualne, nastolatki zastanawiają się głównie nad tym, jak podczas seksu będzie prezentowało się ich ciało. Myślą o cellulicie, rozstępach czy krostach, zamiast skoncentrować się na relacji z partnerem czy partnerką. Przed planowanym pierwszym razem dziewczyny i chłopcy pytają o to, czy powinni golić owłosienie łonowe. Kwestie takie jak uczucie łączące partnerów, gotowość do współżycia lub antykoncepcja, schodzą na drugi plan.

Skoro niektóre osoby unikają pójścia na basen, obawiając się pokazania w kostiumie, tym bardziej nie rozbiorą się przed partnerem/partnerką czy przy zapalonym świetle. Kompleksy bardzo utrudniają życie seksualne i hamują pewność siebie. Zdarzają się sytuacje, w których ktoś nie chce spróbować nowej, innej pozycji seksualnej, bo wyobraża sobie, jak będą wyglądały jej pośladki albo fałdki na brzuchu. Czy można wtedy czerpać przyjemność z kontaktów seksualnych?

 


Jak sobie radzić?


Po pierwsze – trzeba zastanowić się nad tym, czy nie przyjmujemy bezkrytycznie wzorów, które przekazują nam media, i czy nie stawiamy sobie zbyt wysokich wymagań. Najlepiej skupić się na tym, co naprawdę w sobie lubimy. Warto słyszeć komplementy bliskich, a nie im zaprzeczać. Partner czy partnerka chętnie pomogą nam zaakceptować nasze ciało, jeżeli tylko na to pozwolimy. W parze powinniśmy dowartościowywać się nawzajem, a nie wpędzać w kompleksy. Pokochanie siebie to kwestia wyboru i świadomej pracy nad sobą. Efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania, więc nie warto z tego rezygnować.

 

Po drugie - podczas oglądania kolorowych magazynów, reklam, czy filmów, warto mieć na uwadze, że większość modeli/modelek, aktorów/aktorek jest specjalnie wykreowanych, wymuskanych w photoshopie. Oni mają właśnie tak wyglądać, aby wabić i przyciągać potencjalnego odbiorcę. W rzeczywistości mało, kto ma idealną sylwetkę pozbawioną znamion, pieprzyków, włosków, z cerą bez zmarszczek, pryszczy, rozszerzonych porów, czy przebarwień na skórze.Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X