Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Pierścień dopochwowy, tzw. ring

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Od 2008 roku na polskim rynku dostępna jest nowa forma antykoncepcji hormonalnej: pierścienie dopochwowe NuvaRing produkowane przez Organon.

Czym jest NuvaRing i jak go stosować?
NuvaRing to elastyczny pierścień mający ok. 5 cm średnicy. Umieszcza się go w pochwie pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) na trzy tygodnie. Przez ten czas z pierścienia uwalnia się taka dawka hormonów, by skutecznie zabezpieczyć przed niechcianą ciążą. Po upływie trzech tygodni należy usunąć pierścień na 1 tydzień (przerwa podobna do tej podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych), w trakcie którego następuje krwawienie. Podczas przerwy w stosowaniu NuvaRing skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana, jeżeli zastosowanie nowego pierścienia nastąpi w 8 dniu po wyjęciu poprzedniego. 
 

 


Jak to działa?
NuvaRing zawiera dwa hormony będące syntetycznym odpowiednikiem kobiecych: estrogenu i progesteronu (tak jak pigułki czy plastry antykoncepcyjne). Pierścień zawiera dawkę hormonów wystarczającą na cały trzytygodniowy czas stosowania, jednak hormony uwalniane są stopniowo, a dzienna dawka jest niższa niż w tradycyjnych pigułkach. Dlaczego? Hormony uwalniane są z pierścienia bezpośrednio do ścian pochwy, dzięki temu ich skuteczna dawka jest niższa. 

Działanie antykoncepcyjne NuvaRing jest podobne do działania pigułek czy plastrów.

 

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X