Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Opryszczka narządów płciowych

 
Ten artykuł dotyczy: 

Opryszczkę wywołuje wirus HSV-2 (czasami HSV-1 czyli wirus odpowiedzialny za opryszczkę ust). Wirusem tym łatwo można się zakazić. W Stanach Zjednoczonych ok. 25% dorosłych osób ma wirusa HSV-2. 


Jak mogę się tym zakazić?

Można zakazić się opryszczką poprzez kontakty seksualne – oralne, pochwowe i analne, a także przez pieszczoty (gdy np. osoba zakażona dotykała miejsc wystąpienia opryszczki dłonią, a potem dotykała partnera w miejscu, gdzie skóra jest uszkodzona lub w miejscach podatnych na zakażenie, jak usta czy genitalia).


Czy jeśli partner/-ka nie ma objawów, to nie muszę się bać zakażenia?

Niestety, nie. Opryszczka przebiega czasami przez długi czas bezobjawowo, ale wtedy też istnieje ryzyko zakażenia.


Jakie są objawy opryszczki?

W ciągu 2-7 dni od zakażenia w miejscu wniknięcia wirusa pojawia się swędzenie, może wystąpić złe samopoczucie jak przy przeziębieniu. Potem na ciele pojawiają się czerwone plamki, które zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po pęknięciu pęcherzyków pojawia się bolesne owrzodzenie, które w ciągu kilku dni się goi. W przypadku pierwotnego zakażenia proces gojenia może trwać 2-4 tygodni. W przypadku nawrotów od 10 do 14 dni. Czasami pierwsze objawy pojawiają się po latach od zakażenia. Nawrotom sprzyja osłabienie organizmu.

U mężczyzn zazwyczaj zmiany pojawiają się na żołędzi, napletku i w okolicach odbytu, a u kobiet na wargach sromowych, a także w okolicach odbytu.


Jak sprawdzić, czy to mam?

Musisz iść do lekarza, który cię obejrzy i zrobi badania. Jeśli nie ma objawów badanie krwi może wykazać obecność wirusa i jego rodzaj.


Jak to leczyć?

Lekarz zapisze ci maści i tabletki pomagające zmniejszyć objawy i ból, a także ryzyko nawrotu. W trakcie leczenia należy dbać, aby miejsca z pęcherzami były suche, co ułatwi gojenie. W przypadku osób mających częste nawroty lekarz może zalecić leki do przyjmowania na stałe.


Jakie są powikłania?

Zakażenie opryszczką pod koniec ciąży lub nawrót choroby przy porodzie może być groźny dla dziecka. Nosiciele wirusa opryszczki mogą być bardziej narażeni na zakażenie wirusem HIV.


Jak nie zakażać innych?

Gdy tylko odczuwasz pierwsze objawy choroby zaprzestań kontaktów seksualnych, także oralnych. Wirus może się nawet przenieść poprzez pot w czasie pieszczot, dlatego najlepiej wstrzymać intymne kontakty do 7 dni po zagojeniu pęcherzyków. W okresach bezobjawowych używaj prezerwatyw. Gdy masz na skórze pęcherze nie dotykaj ich, a jeśli dotkniesz umyj ręce wodą z mydłem. Uważaj szczególnie, aby nie dotknąć oczu, np. przy zakładaniu soczewek kontaktowych.


Jak uniknąć zakażenia?

Najlepszym rozwiązaniem jest trwały monogamiczny związek z partnerem, który nie jest zakażony. Regularne stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zakażenia opryszczką.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X