Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Obawy i objawy (strach przed ciążą)

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

To normalne, że każdemu człowiekowi, który uprawia seks, nieobcy jest pojawiający się czasem strach przed niechcianą ciążą. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, bo świadczy o świadomości konsekwencji, jakie towarzyszą współżyciu. Młodzi ludzie miewają jednak skłonności do wyszukiwania, a nawet wmawiania sobie objawów ciąży zadręczania się nimi.
Kiedy najłatwiej o "wpadkę"?


Najłatwiej zajść w ciążę, jeśli nie stosuje się żadnej antykoncepcji lub jeśli opieramy się tylko na metodzie kalendarzykowej. Bardzo ryzykowny jest również stosunek przerywany, ponieważ w wyniku podniecenia, jeszcze przed wytryskiem, z członka wydziela się śluz (tzw. preejakulat), w którym mogą znajdować się plemniki.
 Jak uniknąć pęknięcia prezerwatywy?


Właściwie założona prezerwatywa bardzo dobrze chroni przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Często jednak bywa tak, że przy jej użyciu mamy różne wątpliwości. Należy pamiętać o tym, że:

 

  1. Pęknięcie prezerwatywy najłatwiej zauważyć po wyjęciu członka z pochwy. Jest to bardzo dobrze widoczne pęknięcie, więc dmuchanie prezerwatywy czy wlewanie do niej wody w celu potwierdzenia nie jest konieczne;

 

  1. Łącznie z prezerwatywami nie należy stosować środków na bazie tłuszczu - takich jak oliwki, kremy czy balsamy - bo mogą one uszkodzić strukturę kondomu. Dla większego komfortu stosuje się żele na bazie wody, np. Feminum czy K-Y, przeznaczone specjalnie do tego celu;

 

  1. Jeżeli zaniepokoi Cię duża ilość śluzu na zewnątrz prezerwatywy po wyjęciu członka, nie ma powodu do obaw; jeśli prezerwatywa nie pękła – zapewne jest to śluz z pochwy.

 

Więcej informacji na właściwego zakładania prezerwatyw i problemów z nimi związanych znajdziecie tutaj.
Czy plemniki przechodzą przez ubranie?


Trzeba pamiętać o tym, że plemniki nie są w stanie przedostać się przez ubranie, np. spodnie czy bieliznę. Z bielizną należy jednak uważać, gdy dziewczyna ma na sobie tylko skąpe stringi, gdyż mogą się one łatwo przesunąć i sperma może mieć kontakt z narządami płciowymi. Najlepiej po prostu kontrolować sytuację! Siadania na pokrytym spermą prześcieradle naprawdę łatwo uniknąć, a gdy nasienie wyschnie, nie ma już zagrożenia.
Objawy ciąży


Do najczęstszych objawów ciąży należą: ustanie miesiączki, poranne nudności, częstsze oddawanie moczu, zawroty głowy, zmiany samopoczucia, zmęczenie. Jak widać, nie są ani charakterystyczne ani szczególne - łatwo można pomylić je z innymi dolegliwościami. Nie należy stresować się niepotrzebnie, gdyż np. zanik krwawienia może mieć różne przyczyny (stres, zmęczenie, dieta).


Inna niż zwykle wydzielina z pochwy nie jest objawem ciąży! Jeśli ma ona nieprzyjemny zapach i przypomina biały ser, to prawdopodobnie upławy, które świadczą o infekcji narządów rodnych. W takim wypadku trzeba jak najszybciej iść do lekarza. Nie wolno leczyć się samemu, bo wiele chorób ma podobne objawy. Zawroty głowy i ogólne osłabienie mogą być spowodowane chociażby przeziębieniem. Częste oddawanie moczu może świadczyć o zapaleniu pęcherza, o który łatwiej przy aktywności seksualnej (co jest spowodowane przenoszeniem się bakterii).

Jeżeli od momentu współżycia dziewczyna miała miesiączkę, na 99% nie jest w ciąży. Krwawienie nie musi pojawić się spodziewanego dnia - cykle młodych osób często bywają nieregularne, a przesunięcia mogą mieć różne przyczyny. Nawet osoba biorąca pigułki antykoncepcyjne może zaobserwować, że krwawienie nie zawsze pojawia się tego samego dnia.


Jeżeli uważacie, że doszło do niebezpiecznej sytuacji, nie wymyślajcie kolejnych objawów ciąży i nie badajcie wymyślonych ruchów płodu. Po prostu zróbcie test ciążowy!
Ciążowa obsesja


Przejawy obsesji dają o sobie znać wtedy, gdy wszystkie odczucia podporządkowujemy jednej, prześladującej nas myśli, i nie przyjmujemy do wiadomości innych informacji. Gdy młodej osobie wydaje się, że jest w ciąży, wszędzie widzi rzekome objawy: brzuch i piersi urosły (to akurat często łączy się z miesiączką – organizm gromadzi wodę i trochę puchnie), bolą okolice łona (to też częsty objaw miesiączki).


Czasem, nawet gdy nie doszło do stosunku ani żadnej niebezpiecznej sytuacji, dziewczyny i chłopcy umierają ze strachu przed ciążą. Przyczyny tego mogą być następujące:

 

  1. Niegotowość na współżycie. To najczęstsza przyczyna paranoi. Seks nie kojarzy się z przyjemnością, ale powoduje jedynie obawy i wizje niechcianej ciąży? Może w takim razie nie warto się spieszyć? Lepiej jeszcze poczekać, bo wyobrażając sobie za każdym razem po współżyciu lub pieszczotach, że jesteście w ciąży, zadręczacie siebie i ludzi wokół.

Jeżeli mimo antykoncepcji co miesiąc uważacie, że jesteście w ciąży, to być może powinniście zupełnie zrezygnować z seksu. Jeżeli nie wierzycie w skuteczność antykoncepcji hormonalnej lub prezerwatyw, to jest po prostu jeszcze za wcześnie na kontakty seksualne. Ciąża zawsze pozostaje jakąś ewentualnością, która może się przytrafić mimo bardzo skutecznych nowoczesnych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli czujecie, że na tym etapie nie możecie sobie na nią pozwolić, lepiej powstrzymać się od seksu;

 

  1. Przekonanie, że seks jest czymś grzesznym i trzeba będzie za niego zapłacić. Ewentualną ciążę traktuje się jako karę za niewłaściwe zachowanie. To przekonanie jest silnie zakorzenione w naszej kulturze;

 

  1. Nieodpowiedzialność, niedbałość o odpowiednie zabezpieczenie. Jeżeli robicie wszystko, aby antykoncepcji nie stosować (naprawdę złym pomysłem jest stosunek przerywany, czy seks analny zamiast pochwowego – jakoby w celu uniknięcia zapłodnienia), nie dziwcie się potem, że prześladują Was obawy.

 

 

Wątpliwości


Jeżeli macie wątpliwości co do tego, czy jesteście w ciąży, zróbcie test ciążowy. Strach przed wynikiem nie jest dobrym pretekstem, by go nie robić! Jeżeli test okazał się negatywny, a wątpliwości pozostają, wybierzcie się do ginekologa. Obserwowane objawy nie muszą świadczyć o ciąży, ale o jakiejś chorobie!
Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X