Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Mity na temat seksu

 
Ten artykuł dotyczy: 

Na temat seksu istnieje wiele mitów i błędnych przekonań. Młodzi ludzie często muszą się z nimi zmagać zwłaszcza, że nie mają skąd uzyskać właściwych odpowiedzi.

Oto te najbardziej rozpowszechnione:

1. Mężczyźni bardziej potrzebują seksu niż kobiety.
Potrzeby seksualne są indywidualną sprawą każdego człowieka bez względu na płeć. Wcale nie musi być tak, że chłopcy wcześniej czy silniej potrzebują seksu niż dziewczyny. Osoby niezainteresowane seksem, niezależnie od płci, nie są ani gorsze ani lepsze od innych.

2. Seks waginalny boli kobiety.
Generalnie seks waginalny nie powinien być bolesny. Pochwa jest elastyczna i dostosowuje się do każdej wielkości członka. Jeżeli dziewczyna odczuwa ból, powinna zastanowić się nad przyczynami. Więcej informacji o nich znajdziesz w tym artykule.

3. Penis musi mieć odpowiednią wielkość, by chłopak mógł zadowolić partnerkę.
Nie ma żadnej ustalonej idealnej wielkości penisa. Nie musi być on długi, bo tak naprawdę najbardziej wrażliwe są okolice wejścia do pochwy. Liczy się wiedza na temat tego, co sprawia partnerce przyjemność, wzajemna komunikacja i troska.

4. W miarę uprawiania seksu piersi i narządy płciowe trwale powiększają się.
Taka zależność nie istnieje. Gdy człowiek jest podniecony, do jego narządów płciowych płynie więcej krwi i w konsekwencji stają się one większe i ciemniejsze. Stan ten jednak mija, gdy mija podniecenie.

5. Wszyscy uprawiają seks analny.
Niektórzy to robią, inni nie, zależy to zawsze od obojga partnerów. Trzeba pamiętać o tym, by nigdy nie wkładać członka najpierw do odbytu, a potem do pochwy. Żeby tak zrobić, trzeba go umyć lub zmienić prezerwatywę.

6. Seks podczas miesiączki jest szkodliwy.
Decyzja o uprawianiu seksu podczas miesiączki zależy wyłącznie od partnerów i ich preferencji. Jednym osobom to nie przeszkadza, inne nie wyobrażają sobie nawet takiej możliwości. Na pewno nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Warto jednak ze względów higienicznych stosować prezerwatywy (ryzyko zakażenia się chorobami jest nieco większe).

7. Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę.
To bardzo rozpowszechniony mit. Przeważnie jest tak, że dni płodne kobiety występują w połowie cyklu, ale młode osoby często mają nieregularne cykle i trudno jest dokładnie wyliczyć. Nie należy więc ryzykować stosunków bez zabezpieczenia. Plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety od 3 do 7 dni i "doczekać" na jajeczkowanie, które szczególnie u kobiet z krótkimi cyklami może być krótko po okresie.

8. Narządy płciowe kobiety są brudne i brzydko pachną.
Niestety, reklamy tylko rozpowszechniają ten mit, gdyż oferuje się produkty do higieny intymnej i sugeruje przy tym, że kobiece miejsca intymne są z natury brudne. Tak naprawdę w pochwie jest parokrotnie mniej bakterii niż w ustach. I co ważne bakterie występujące w zdrowej pochwie to bakterie symbiotyczne, czyli tzw. „dobre bakterie” pomagające utrzymać pochwę w zdrowiu. Oczywiście, nie należy zaniedbywać codziennego mycia, jednak gdy dziewczyny podmywają się zbyt często (szczególnie mydłem i żelami pod prysznic), mogą niszczyć dobrą florę bakteryjną. Trzeba znać swój normalny zapach, bo inny, gorszy może świadczyć o różnych infekcjach. Zalecane są łagodne płyny do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego (Lactacyd, AA). Można stosować wkładki higieniczne. Należy też nosić bieliznę z przewiewnych materiałów i unikać częstego noszenia stringów.

9. Seks powinien długo trwać.
Nie należy sugerować się filmami pornograficznymi, bo nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Długość stosunku seksualnego zależy od różnych czynników: stopnia podniecenia, nastroju, stanu zdrowia i wielu innych. Dla młodych mężczyzn często problemem staje się przedwczesny wytrysk. Żeby go opóźnić, można masturbować się przed seksem z partnerką lub stopniowo uczyć się zdobywać kontrolę nad sytuacją. Trzeba pamiętać o tym, że długi stosunek wcale nie musi być „lepszy” dla kobiety. Po dłuższym czasie może ona odczuwać dyskomfort. Liczy się jakość, a nie długość.

10. Podczas pierwszego razu nie ma ryzyka zajścia w ciążę.
To także bardzo rozpowszechniony mit! Nie wiadomo, dlaczego uważa się, że błona dziewicza miałaby chronić przed ciążą! Trzeba się koniecznie zabezpieczać zarówno przed ciążą, jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

11. Seks oralny nie jest tak naprawdę seksem.
To naprawdę seks. Dla jednych jest bardziej intymny niż stosunek waginalny, dla innych mniej. Trzeba pamiętać, że także podczas niego można się zarazić wieloma chorobami.

12. Jesteś dziewicą tylko, jeśli nie uprawiałaś seksu waginalnego.
Pojęcie dziewictwa jest bardzo szerokie i niejasne. Warto wiedzieć, że nie ma medycznej definicji dziewictwa. Więcej na jego temat tutaj.

13. Orgazm pochwowy jest lepszy niż łechtaczkowy czy inny.
Niestety, nadal pokutuje pogląd na temat wyższości orgazmu pochwowego nad każdym innym. Uważa się także, że typy orgazmów bardzo różnią się od siebie, a to nieprawda. Wiele kobiet zadręcza się tym, że nie są w stanie osiągnąć orgazmu podczas penetracji. Większość kobiet potrzebuje stymulacji łechtaczki, która nie jest bezpośrednio dotykana podczas stosunku. Te osoby, które nie zdają sobie z tego sprawy, uważają, że jest coś z nimi nie tak. Warto więc poznać swoje ciało, nauczyć się przyjemności i pokazać partnerowi/partnerce, co nam ją sprawia. Nie ma orgazmów lepszych ani gorszych.

14. Kobiety o wiele trudniej od mężczyzn osiągają orgazm.
Nie ma takiej reguły, to sprawa bardzo indywidualna. Podczas seksu waginalnego często zdarza się, że mężczyźni łatwiej i szybciej dochodzą. Przeważnie podczas masturbacji kobiety szybciej mają orgazm niż w trakcie seksu z drugą osobą.

http://www.sexetc.org/story/sex/2225
http://www.sexualhealth.com/search.php?keyword=myth

Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

Redakcja: Maria Pawłowska

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X