Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Mity na temat gejów i lesbijek

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Mity na temat gejów i lesbijek


Strach i nietolerancja biorą się z niewiedzy. Przedstawiamy krzywdzące i nieprawdziwe stereotypy na temat środowiska gejów i lesbijek.

Mit 1: Homoseksualizm to perwersja.

Nie ma nic złego albo nienormalnego w byciu gejem czy lesbijką, to taka sama pełnoprawna orientacja seksualna jak heteroseksualna.

Mit 2: Zagrożenie HIV dotyczy tylko gejów.

Obecnie najwięcej zakażeń odnotowuje się w relacjach heteroseksualnych. Kobiety są bardziej podatne na zakażenie niż mężczyźni, ze względu na swoją budowę ciała.

Mit 3: Lesbijki nie muszą się przejmować bezpiecznym seksem.

Chorobami przenoszonym drogą płciową można się zakazić podczas każdego rodzaju seksu, a nie tylko przez stosunek pochwowy.

Mit 4: Można wyleczyć z homoseksualizmu.

Homoseksualizm to orientacja seksualna, z którą się rodzimy. Nie ma możliwości nikogo wyleczyć.

Mit 5: Geje i lesbijki za bardzo obnoszą się ze swoją orientacją seksualną.

A czy osoby heteroseksualne się nie obnoszą? Na ulicy lubimy wziąć partnera/partnerkę za rękę, pocałować czy przytulić go/ją i nie ma w tym nic złego. Każdy może to robić, jeżeli nie przekroczy granicy dobrego smaku – np. współpasażerowie w autobusie nie mają ochoty oglądać głębokich pocałunków. Dotyczy to zarówno homo-, jak i heteroseksualistów.

Mit 6: Geje uprawiają seks z kim popadnie. Monogamia u nich nie występuje.

Nasze podejście do seksu jest naszą indywidualną sprawą. Nie ma znaczenia, jaka jest nasza orientacja seksualna – niektórzy wiążą się z kimś na całe życie, inni mają kilku partnerów, a inni dziesiątki.

Mit 7: Geje i lesbijki stanowią zagrożenie dla dzieci.

Pedofilia nie ma nic wspólnego z orientacją seksualną – ma związek z nadużywaniem władzy i kontroli. Molestowanie seksualne i przemoc nie wynikają w żaden sposób z orientacji seksualnej.

Mit 9: Przemoc ma miejsce tylko w związkach heteroseksualnych.

Przemoc i gwałty mogą wystąpić w każdej relacji, orientacja seksualna nie ma z tym nic wspólnego.

Mit 10: Dzieci wychowane przez gejów i lesbijki na pewno będą homoseksualne.

A czy dzieci par heteroseksualnych na pewno będą heteroseksualne? Nie, bo orientacji seksualnej się nie wybiera. Wiele par homoseksualnych wychowuje swoje lub przybrane dzieci na całym świecie, w coraz większej liczbie krajów może je legalnie adoptować.

Mit 11: Nastolatki nie mogą jeszcze wiedzieć, jaką mają orientację seksualną.

W amerykańskim badaniu młodzieży okazało się, że średni wiek, w którym osoby nieheroseksualne uzyskały świadomość swojej orientacji seksualnej, to 10 lat, a średni wiek ujawnienia jej to 14 (Daugnelli, A., Grossman, A., and Starks, M., Parents’ Awareness of Lesbian, Gay and Bisexual Youth’s Sexual Orientation, „Journal of Marriage and Family”, May 2005, s. 478).

Mit 12: Nieheteroseksualna młodzież nie powinna ujawniać swojej orientacji, żeby nie paść ofiarą przemocy, a także nie wpływać na osoby wokół siebie.

Nie można nikomu nakazywać ukrywania swojej orientacji seksualnej, bo może to prowadzić do poczucia zagrożenia i obniżenia własnej wartości. Przemoc i molestowanie to czyny karalne i należy z nimi walczyć i im przeciwdziałać w każdym środowisku, a nie kazać ukrywać się potencjalnym ofiarom. Nie można na nikogo wpłynąć, by stał się gejem czy lesbijką. Zdarza się, że młodzież eksperymentuje z seksem, ale nie znaczy to, że zmienia orientację.

Mit 13: Można poznać geja i lesbijkę po stroju i zachowaniu.

Istnieją stereotypy, że lesbijki to „męskie” kobiety, a geje zachowują się w sposób zniewieściały, jednak tylko niektóre osoby faktycznie wybierają taki styl bycia. Łatwo można się pomylić i nie należy oceniać ludzi jedynie po wyglądzie. Wiele osób lubi się bawić strojem i zachowaniem, co nie musi świadczyć o ich orientacji seksualnej. Za geja lub lesbijkę można wziąć też osobę transgender oraz transseksualistę/transseksualistkę, którzy mogą mieć różne orientacje seksualne.

Paulina Wawrzyńczyk
 

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X