Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Miesiączka – fakty i mity

 
Ten artykuł dotyczy: 

Pierwszej miesiączce towarzyszą najczęściej bardzo silne emocje. Niektóre dziewczyny są zaciekawione i podekscytowane, inne bardzo boją się krwawienia. Kiedy się pojawi? Jak będzie wyglądać? Czy wszyscy zobaczą? A co jeśli przesiąknie ubranie? Dodatkowo istnieje wiele mitów na temat okresu, które nie ułatwiają dojrzewania. Co zatem warto wiedzieć o miesiączce?


Jak poznać, że zbliża się miesiączka?


Nie ma żadnego dokładnego symptomu. Wraz z rozwojem cywilizacji dziewczyny zaczynają miesiączkować coraz wcześniej, można się tego spodziewać od 10 roku życia (czasem także wcześniej). Średnio pierwsza miesiączka pojawia się około 12 roku życia, ale może to być i w 16 roku życia. Jeżeli jesteś starsza, a jeszcze nie miesiączkujesz, wybierz się do ginekologa. Dużo zależy od budowy i wagi ciała. Im jesteś szczuplejsza, tym możesz zacząć miesiączkować później.


Po co mamy miesiączkę?


Słowo „miesiączka” pochodzi od dawnego słowa „miesiąc”, które oznaczało księżyc (łacińskie słowo „menstruacja” ma taką samą genezę). Od bardzo dawna ludzie łączyli kobiece krwawienie z cyklicznymi siłami kosmosu. W wielu kulturach tradycyjnych kobiecy cykl, płodność i miesiączkę otaczano kultem. Krwawienia nie powinno się postrzegać jako zła koniecznego, które przytrafia się raz w miesiącu. Niestety, nadal w różnych religiach kobiety, które właśnie miesiączkują, traktowane są jako „nieczyste” i nie wolno im robić różnych rzeczy. To sfera wierzeń niemająca żadnego racjonalnego wytłumaczenia.

Miesiączka świadczy o tym, że kobieta jest biologicznie gotowa do bycia matką (oczywiście oznacza to automatycznej gotowości psychicznej!), dojrzała fizycznie. Krwawienie spowodowane jest usuwaniem złuszczonego nabłonka macicy, w której nie zagnieździło się zapłodnione jajo. Odczuwalne skurcze (czasami bardzo bolesne) są po to, by wydalić fragmenty błony śluzowej. Więcej na temat cyklu menstruacyjnego dowiecie się z tego artykułu, opisano w nim, co dzieje się w naszym organizmie co miesiąc.

Im więcej się wie o miesiączce, tym łatwiej można się z nią oswoić. Dlatego bardzo ważne jest, by rozmawiać w domu i szkole na ten temat.


Jak wygląda pierwsza miesiączka?


Na początku nie jest to obfite krwawienie, ale mniejsza lub większa plama krwi – czerwona, brązowa albo prawie czarna. Nie ma sensu się bać, że będzie jej bardzo dużo. Ubranie przesiąka naprawdę bardzo rzadko. Nawet jeśli dostaniemy okres w szkole, to najprawdopodobniej nikt się nie zorientuje. Oczywiście, zawsze możesz mieć przy sobie podpaskę na wszelki wypadek. Nie bój się także, że przydarzy się to na basenie. Odrobina krwi nie wypłynie z pochwy i nie zabarwi wody na czerwono.

Miesiączki mogą być bolesne, ale nie muszą. Możesz czuć skurcze w dole brzucha, mniej lub bardziej dolegliwe. Nie dzieje się wtedy nic złego, po prostu jest to nieprzyjemne. Jeżeli bardzo boli, warto położyć sobie na podbrzusze termofor, a dopiero w ostateczności wziąć lek rozkurczowy czy przeciwbólowy. Możesz mieć też ból głowy, nudności. Przed krwawieniem mogą występować pryszcze. Możesz także mieć wzdęty brzuch i obolałe piersi, a przez to uczucie ciężkości - to normalne.


Przełamać wstyd


Miesiączki ma połowa ludzi na Ziemi, więc naprawdę nie powinny być one żadnym powodem do wstydu. Nasza kultura powoduje jednak, że wiele kobiet na każdym etapie życia nie rozmawia na temat okresu. Kiedy bardzo młode dziewczyny dostają okres, wstydzą się, że nastąpiło to tak wcześnie. Starsze natomiast wstydzą się, że wszystkie koleżanki już mają, a one nie. Nie warto się porównywać, każda dziewczyna dojrzewa w innym czasie. Kiedy to się stanie, warto, żebyś powiedziała komuś dorosłemu, że dostałaś pierwszą miesiączkę. Może być to mama, tata albo inna osoba, której ufasz. Może być ci trudno zacząć taką rozmowę, ale na pewno poczujesz się lepiej, gdy się tym podzielisz. W niektórych domach świętuje się pojawienie się miesiączki, nie ma przeszkód, by z tego powodu kupić kwiaty czy upiec ciasto.

Osoba dorosła powinna kupić razem z tobą podpaski czy tampony. To normalne, że na początku większość dziewczyn wstydzi się je kupować. Kiedy idziesz do sklepu, myślisz sobie, że wszyscy wokół będą myśleć o tym, że masz miesiączkę. Tak naprawdę nikt nie zwróci na to uwagi. Podpaski i tampony kupują kobiety i mężczyźni dla kobiet, nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli się przełamiesz, zobaczysz, jak szybko się przyzwyczaisz do bezstresowych zakupów.


Podpaski, tampony i...


Teraz kobiety mają dużą wygodę, na rynku jest bardzo dużo produktów, które pomagają zachować higienę. Kiedy sama wypróbujesz różne z nich, będziesz wiedziała, co jest dla ciebie najlepsze. Jeśli masz koleżanki w takiej samej sytuacji, możecie zrzucić się na kilka opakowań i je ocenić. Podpaski różnią się wielkością, grubością, materiałem. Tzw. skrzydełka dodatkowo zabezpieczają podpaskę przed przesunięciem. Nie ma przeciwwskazań, by bardzo młoda dziewczyna używała tamponów, zależy od twojego poczucia komfortu. Nie martw się, że przebijesz tamponem błonę dziewiczą – to bardzo mało prawdopodobne. Pamiętaj jednak, by często zmieniać tampony i nie stosować ich na noc. Jeżeli często masz infekcje intymne, lepiej z tamponów zrezygnować. Miesiączka przeważnie zaczyna się i kończy plamieniem, wtedy można stosować wkładki higieniczne.

Istnieją też inne rozwiązania niż tylko podpaski i tampony. Krew menstruacyjna może się zbierać także w specjalnym pojemniku, który wkłada się do pochwy. Poszukaj w Internecie informacji na temat kubeczków menstruacyjnych (ang. Mooncups) albo wkładek Instead. Są one wygodne, można z nimi uprawiać sport i seks. Są one nie tylko zdrowe, ale też ekologiczne i tańsze od podpasek i tamponów.


Higiena podczas miesiączki


Czy krew miesięczna jest brudna? Oczywiście, że nie! Nie daj sobie wmówić, że tak jest. Przekaz reklamowy jest właśnie taki: w te dni czujesz się brudna, a dzięki naszym produktom będziesz pachnąca i świeża jak kwiatki na łące. Jest to marketingowa bzdura. W reklamach płyn imitujący krew jest niebieski, żeby wyglądał bardziej sterylnie, zupełnie niepotrzebnie. Krew i pochwa są czyste. Krew ma odrobinę metaliczny zapach i nie śmierdzi. Brzydki zapach powstaje, gdy krew zaczyna się rozkładać na podpaskach, dlatego trzeba je zmieniać parę razy w ciągu dnia. Nie można zapomnieć o zmianie tamponów! Jeżeli wiesz, że przez długi czas nie będziesz mogła włożyć nowego (np. podczas podróży), zdecyduj się na podpaski, bo jest mniejsze ryzyko infekcji. Zanim włożysz tampon do pochwy, umyj ręce.

Podczas miesiączki należy się myć co najmniej 2 razy dziennie. Krew łatwo się spiera z ubrania, ale dla komfortu możesz używać ciemnej bielizny podczas okresu.


„Niedysponowana”?


Jeżeli tylko masz ochotę i dobrze się czujesz, podczas miesiączki można:

1) uprawiać sport – jeśli nic cię nie boli, nie rezygnuj z lekcji wf. Przyjęło się, że można zgłosić bycie „niedysponowaną”, ale często dziewczyny wolą po prostu uniknąć ćwiczeń, chociaż nie czują dolegliwości. Ćwiczenia fizyczne łagodzą bóle menstruacyjne, a nie je nasilają.

2) chodzić na basen – stosujesz wtedy tampony.

3) uprawiać seks. Pamiętaj, że wtedy też trzeba się zabezpieczać, bo krwawienie nie chroni przed ciążą!

4) opalać się, byle z umiarem. Opalanie niszczy skórę i przyspiesza jej starzenie się, więc zastanów się, czy naprawdę warto. Jeśli jest ci słabo podczas miesiączki, to oczywiście tego nie rób.

Nie oznacza to, że jeśli coś nas boli, mamy brać środki przeciwbólowe i ruszać do boju. Jeśli ciało sygnalizuje ci, że lepiej w te dni zwolnić, nie forsuj się.


Dieta


To, co jemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie także podczas miesiączki. Jeśli będziesz jeść regularnie zdrowe posiłki - bez ulepszaczy, konserwantów, z małą ilością cukru, twoje miesiączki będą mniej bolesne. Zrezygnuj więc z fastfoodów, słodkich napojów gazowanych, najlepiej pij wodę albo lekką herbatę.


Problemy


1) Bardzo obfite miesiączki

Wielu dziewczynom wydaje się, że mają obfite krwawienia, bo nie mają jak się porównać z koleżankami. Tak naprawdę krwi wcale nie jest tak dużo. Nawet jeśli krwawienie trwa 8 dni, to nic złego się nie dzieje. Jeśli naprawdę bardzo często musisz zmieniać podpaski (np. 10 razy dziennie), a w nocy śpisz na ręczniku, bo przesiąka ci podpaska i bielizna – to sygnał, by wybrać się do ginekologa.

2) Bardzo bolesne miesiączki

Jeżeli boli cię tak bardzo, że leżysz przez pierwsze dni w łóżku, to też koniecznie wybierz się do ginekologa. Nie warto się męczyć, można temu zaradzić.

3) Nieregularne miesiączki

Szczególnie przez pierwsze lata miesiączkowania cykl może mieć różną długość. Jeśli nie możesz przewidzieć terminu następnej miesiączki, nie stresuj się i zawsze noś przy sobie podpaski lub tampony. Nawet po wielu latach miesiączka nie przychodzi z idealną dokładnością i mogą występować odchylenia.

4) Brak miesiączki - to musi być ciąża?

Nie! Jeżeli nie doszło do żadnej ryzykownej sytuacji pomiędzy tobą a chłopakiem (seks bez zabezpieczenia, stosunek przerywany), spóźniający się okres nie świadczy o ciąży. Jeżeli nie masz go już 2 tygodnie, wybierz się do ginekologa. Na cykl mogą wpływać różne czynniki: np. odchudzanie, stres, podróże. Ciało jest mądre i jeżeli żyjemy w trudnych warunkach, płodność kobiety zostaje „zawieszona”. Np. podczas powstania warszawskiego kobiety nie miesiączkowały.

5) Podrażnienia

Jeżeli standardowe podpaski podrażniają ci skórę, warto rozważyć zakup jedno- lub wielorazowych podpasek wykonanych z bawełny. To nowość na polskim rynku, można się spodziewać, że będą one coraz popularniejsze.


Kalendarzyk menstruacyjny


Warto, żebyś zaznaczała w kalendarzu daty rozpoczęcia się kolejnych miesiączek. Będziesz wtedy wiedziała, ile trwa twój cykl. Pierwszy dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu. Ginekolog zawsze pyta się o datę ostatniej miesiączki, taki kalendarzyk jest wtedy bardzo pomocny.


Polecamy bardzo ciekawą darmową publikację pt. „Jak polubić miesiączkę” dostępną na stronie seksualność kobiet, a także książkę, której patronuje Ponton „Małą książkę o miesiączce” Marie Oskarsson.Paulina Wawrzyńczyk

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X