Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Kobiece narządy płciowe

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Gdy oglądasz w lustrze lub na zdjęciu narządy płciowe, pierwsze, co widzisz, to owłosienie łonowe porastające tzw. wzgórek łonowy. Niektóre kobiety przycinają sobie lub golą te włoski - czasami tylko trochę po bokach (tzw. depilacja linii bikini), aby włoski nie wystawały poza majtki, a czasami golą się całkiem lub zostawiają tylko wąski paseczek włosów (tzw. depilacja brazylijska). Włoski porastają wargi sromowe większe, okolice wejścia do pochwy i odbytu.

Nieco niżej znajdują się wargi sromowe większe, które skrywają wargi sromowe mniejsze, które na ogół mają różowy, czerwony lub brązowy kolor. U szczytu, w stronę brzucha, wargi mniejsze przykrywają łechtaczkę, która ma mniej więcej kształt zielonego groszku. Jest to bardzo wrażliwy organ odpowiadający za podniecenie seksualne. Mniej więcej pośrodku wewnątrz warg mniejszych jest maleńki otwór - ujście cewki moczowej, przez które siusiasz. Trochę niżej jest większy otwór - wejście do pochwy, u dziewic częściowo lub całkowicie przykryte błoną dziewiczą znajdującą się tuż za wejściem do pochwy. Jeszcze dalej znajduje się otwór odbytu.


Tyle możesz zobaczyć, reszta jest w środku. Zacznijmy od pochwy, jest ona kilkucentymetrową elastyczną rurką, która dostosowuje się do kształtu penisa czy rodzącego się dziecka. Ma końcu pochwy jest szyjka macicy z malutką dziurką prowadzącą do macicy (mogą się przez nią przedostać plemniki, wypływa tędy krew miesięczna, ale bez obaw - palec ani tampon się tam nie zmieści).

Macica jest wielkości gruszki, ale może się rozszerzać, gdy kobieta jest w ciąży. Ścianki macicy co miesiąc grubieją, czekając na zapłodnioną komórkę jajową, a jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, tkanka się złuszcza i jest wydalana razem z krwią miesięczną. Po bokach macicy są jajowody, a na końcu jajniki. Z jajnika raz na miesiąc uwalnia się komórka jajowa i przesuwa się przez jajowód - gdy napotka tam plemnik i połączy się z nim dochodzi do zapłodnienia. Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy mówimy o ciąży.

Tutaj możesz zobaczyć zewnętrzne kobiece narządy płciowe - ani nie poprawione graficznie ani nie zoperowane (jak to bywa w magazynach czy na filmach porno).

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X