Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Jak zmienia się ciało w okresie dorastania - chłopcy

 

W okresie dorastania jest wiele takich spraw, które budzą niepokój, pojawiają się pytania i wątpliwości. Dorastanie jest sprawą indywidualną. To, kiedy się rozpocznie, zależy w dużej mierze od tego, co w spadku przekazali nam rodzice, czyli od uwarunkowań genetycznych. Tak naprawdę zmieniamy się przez całe życie, ale zmiany zachodzące w okresie dorastania są najbardziej widoczne, ponieważ cały organizm się przeobraża. Mechanizm dojrzewania regulowany jest przez dwa układy: nerwowy i hormonalny. Jak zmieniamy się w okresie dojrzewania?


Zmiana sylwetki i sposobu poruszania się

Wszystko zaczyna się od gwałtownego wzrostu - przykładowo chłopcy rosną zwykle do 6 cm na rok, w tym czasie mogą nawet urosnąć do 10–15, a nawet 20 cm w ciągu 12 miesięcy. Nazywa się to skokiem pokwitaniowym. To dlatego zmieniają się proporcje ciała. Rosną przede wszystkim: nogi, stopy, ramiona i ręce. Człowiek staje się „pająkowaty”. Ruchy mogą stać się mniej precyzyjne. Trzeba tak jakby przyzwyczaić się do nowego ciała i nauczyć się poruszać. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z nauką chodzenia, tak jak u małych dzieci, ale ze sposobem poruszania. Można odnosić wrażenie, że jest się nieporadnym. Należy także pamiętać, że każdy rośnie w swoim tempie, dlatego nie należy się przejmować czy porównywać z kolegami, jeśli rośniesz za szybko lub zbyt wolno. Nie przybiera się na wadze w stopniu proporcjonalnym. Często młodzi chłopcy chudną, ale nie trwa to długo. Związane jest to z tym, że następuje rozwój masy ciała: mięśni i kości. Zanika tkanka tłuszczowa. Wyraźnie przybywa siły.


Co z głosem?

Dzieci mają wysoką tonację głosu. Gdy chłopiec dojrzewa, rozrastają się chrząstki i krtań. Na szyi z przodu rozrastają się struny głosowe. Głos staje się bardziej męski. Gdy zmiany następują zbyt drastycznie, może pojawiać się chrypka. To jest dość częste i typowe. Potem następuje proces zwany mutacją – raz mówi się głosem nienaturalnie cienkim, a następnie niskim. Może to może brzmieć nienaturalnie, ale to stan przejściowy.


Trądzik młodzieńczy

Gruczoły łojowe i potowe wydzielają substancję nazywaną łojem. Ma ona za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi substancjami chemicznymi, zimnem czy wilgocią. W okresie dorastania aktywność tych gruczołów wzrasta, co można łatwo zauważyć, gdyż skóra staje się błyszcząca i tłusta. Gdy ujścia gruczołów są zatkane i wydzielina nie może się wydostać, powstają zaskórniki (inaczej wągry). Najczęściej występują na twarzy (na czole, w okolicach skrzydełek nosa na policzkach), ale mogą także wystąpić w innych miejscach, np. na plecach. Jeśli dojdzie do zakażenia takiego zaczopowanego gruczołu, na skórze powstają krosty nazywane trądzikiem młodzieńczym. A jeśli zmiany są ropne mówimy o trądziku ropnym. Trądzik najczęściej mija (po kilku latach). Reklamowane są różnego rodzaju płyny i maści, które mają za zadanie usunąć pomóc. Jeżeli trądzik jest lekki, można stosować je na własną rękę. Zawsze warto skonsultować się z kosmetyczką i stosować jakieś dodatkowe zabiegi, ale oczyszczanie twarzy w gabinecie nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli krost jest dużo i są one bardzo widoczne, należy pójść do dermatologa. Czasami konieczne jest leczenie antybiotykami.


Gdy rosną piersi…

Przejściowy obrzęk piersi u chłopców nosi nazwę ginekomastii. Czasami rzecz dotyczy jednej, czasami dwóch piersi. Niekiedy jest dość znaczny i prawie zawsze jest to zjawisko przejściowe. Bardzo rzadko taki stan utrzymuje się dłużej, czasami przez całe życie. Wtedy można zgłosić się do lekarza.


Inne reakcje ciała

Częściej niż zwykle mogą wystąpić zaparcia albo biegunki, czy omdlenia. Można nadmiernie się pocić. W okresie dorastania zwiększa się ilość produkowanego potu, także dlatego ważne jest zachowanie higieny (trzeba zacząć stosować dezodoranty). Zabarwienia skóry mogą występować na dłoniach i nogach (udach). Zdarzają się też zmiany skórne (marmurkowatość skóry) - pojawiają się różowe, białe, niebieskosinawe plamki. To dość częste, także w tym przypadku nie ma powodów do obaw. Może także częściej występować gęsia skórka.


Ejakulacja

Pierwsza ejakulacja (tzw. ejakularche) najczęściej występuje między 14 a 15 rokiem życia. Może pojawić się wcześniej lub później. Przeciętnie dopiero po dwóch latach skład nasienia jest taki, że może dojść do zapłodnienia. Uwaga! Bardzo istotne jest, aby zawsze przy podejmowaniu współżycia stosować jakąś formę antykoncepcji. Przekonanie, że skład nasienia jest niepełnowartościowy, bo niedawno zaczęły pojawiać się ejakulacje bywa złudne i prowadzi do fałszywego poczucia bezpieczeństwa. Nie należy też zapominać o stosowaniu prezerwatyw w celu uchronienia się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.


Włosy

Pojawiają się w miejscach, gdzie ich wcześniej nie było: na nogach, podbrzuszu, w okolicach narządów płciowych. Najpierw pojawia się meszek. Włoski u nasady penisa początkowo są cienkie i nie ma ich zbyt wiele. Potem zmienia się ich struktura: jest ich coraz więcej, są coraz dłuższe i grubsze. Z czasem włosy pokrywają całe podbrzusze. Mogą pojawić się też na brzuchu, klatce piersiowej, ramionach i plecach. Potem pojawiają się wąsy, owłosienie pod pachami, na policzkach i na brodzie.


Na zakończenie w kilku słowach,

 

Wiek w latach Chronologia zmian w okresie dojrzewania
12 początek intensywnego wzrostu
powiększenie i początek wzrostu jąder
13 pigmentacja moszny
wzrost moszny
wzrost członka
pojawienie się zarostu na twarzy
owłosienie w okolicach narządów płciowych
14 ginekomastia
mutacja głosu
początek owłosienia pod pachami
15

16
wyraźnie owłosienie wokół narządów płciowych
polucje
zmiana rysów twarzy
17
18
zakończenie mutacji


Za: Z. Lew-Starowicz, A. Długołęcka, „Edukacja seksualna”, Świat Książki, Warszawa 2006, s.54 [na podstawie: W. Sokoluk, „Wychowanie do życia w rodzinie. Poradnik metodyczny dla nauczycieli”, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2003].
Anna Werenc

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X