Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Edukatorki i edukatorzy

 

Skład grupy nieustannie się zmienia - co kilka miesięcy przyjmujemy nowe osoby, niektóre odchodzą realizować nowe wyzwania. Obecnie mamy w grupie ponad 30 osób. Oto sylwetki niektórych z nich:

 

Aleksandra Józefowska - koordynatorkaSkończyłam studia na pedagogice UW, studiowałam również na Gender Studies (studia nad kulturową i społeczną tożsamością płci), gdzie ogromne wrażenie wywarły na mnie zajęcia Agaty Araszkiewicz dotyczące relacji pomiędzy matką a córką. Obroniłam pracę magisterską na temat seksualności Figury Matki w wybranych tekstach kultury.


Jestem Absolwentką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra oraz  Podyplomowych Studiów z Seksuologii Klinicznej w WSFiZ.
Jestem edukatorką seksualną i trenerką. Od 16 lat koordynuję działania Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Poza współpracą z Pontonem prowadzę również zajęcia z edukacji seksualnej, komunikacji interpersonalnej, asertywności i innych kompetencji miękkich w warszawskich gimnazjach i liceach.

Za pracę z młodzieżą zostałam nominowana do tytułu Polka Roku 2006 przez magazyn Gazety Wyborczej "Wysokie Obcasy", do tytułu "Kobieta Zmieniająca Świat" przez magazyn SHAPE, a także otrzymałam wyróżnienie w piśmie ELLE.

 

Początki mojej pracy na polu edukacji seksualnej były mocno związane z pracą na rzecz kobiet i feminizmem. Wraz z feministyczną perspektywą patrzenia na świat przyszła refleksja nad sferą seksualności człowieka, która obarczona jest wieloma stereotypami, często sprawiającymi np. że cała odpowiedzialność za współżycie spada na barki dziewczyny. Wierzę zatem, że warto już od najmłodszych lat krzewić idee równości między kobietami i mężczyznami  i pracowac nad kształtowaniem postaw partnerskich wsród młodzieży.

 

Wiedza na temat, tego co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania, świadomość praw seksualnych, umiejętność asertywnego chronienia własnych granic, świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni i zdolność bezpiecznego poruszania się w Internecie - w te wszystkie kompetencje powinni być wyposażani  młodzi ludzie by bezpiecznie i odpowiedzialnie wkraczać w dorosłość.


Uważam za bardzo istotne by edukacja seksualna miała charakter całościowy. Nie chodzi o suche przekazywanie informacji na tematy antykoncepcji czy budowy narządów rodnych. Osobiście bardzo ważne dla mnie jest by działania Pontonu miały na celu kształtowanie świadomości i promowanie takich pojęć jak tolerancja, asertywność, współodpowiedzialność, szacunek dla inności i potrzeb drugiego człowieka.


Więcej o mnie można przeczytać w wywiadzie zamieszonym na stronie ngo.pl

Prywatnie jestem wielbicielką świń i prosiąt w każdej postaci poza daniem na talerzu:)


 

Alina Synakiewicz

 

Skończyłam pedagogikę, specjalizację: edukacja rodzinna i wychowanie seksualne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Odkąd pamiętam jestem feministką. Przełomem w kształtowaniu mojego światopoglądu była lektura „Kobiety wyzwolonej?” Danuty Sękalskiej, po którą sięgnęłam w ósmej klasie podstawówki, myśląc, że będzie to książka o…seksie, a traktowała ona o historii ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych.

Później poszło lawinowo, połknęłam „Drugą płeć” Simone de Beauvoir, „Nikt nie rodzi się kobietą” Teresy Hołówki, „Strach przed lataniem” Eriki Jong i inne pozycje tzw. klasyki feminizmu. W konsekwencji obroniłam pracę magisterską pt. „Kobiecość – męskość: pułapki dualizmu i próby emancypacji”, która oscylowała wokół filozofii, sztuki i pedagogiki.

Obecnie pracuję w Fundacji Feminoteka, gdzie zajmuję się projektami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez jakiś czas pracowałam także w szkolę ucząc przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. W Pontonie jestem od 2004 roku. Bardzo lubię prowadzić zajęcia na temat edukacji seksualnej z młodzieżą. Uważam, że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu ma prawo do dostępu do rzetelnej, naukowej wiedzy na temat swojego ciała oraz zdrowia.

Jestem autorką poradnika dla młodzieży pt. „Jak dojrzewać i nie zwariować”, a także współredaktorką raportu pt.”Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”

Uczestniczę w ruchu wolnościowym, angażuję się w szeroko rozumiane działania na rzecz praw człowieka, jestem także związana ze sceną punk - rockową.  Jestem zwolenniczką wolności człowieka zarówno w sferze artystycznej jak i polityczno – społecznej. Od czternastego roku życia ze względów etycznych nie jem mięsa.

Lubię: dobre jedzenie, dobre kino, dobre książki, dobre towarzystwo, dobre imprezy.

Marzenie: podróż do Ameryki Południowej


Paulina Wawrzyńczyk

 

Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim ukończyłam pracą magisterską na temat feminizmu Adama Mickiewicza. Zawodowo uczę języka polskiego obcokrajowców, prowadzę własną szkołę. Dużo wolnego czasu poświęcam na wolontariat. W Pontonie jestem od 2007 r. Odpowiadam na forum, piszę artykuły, biorę udział w akcjach ulicznych, redaguję stronę internetową i profil na Facebooku, reprezentuję Ponton w mediach i na konferencjach.

Uważam, że każdy młody człowiek powinien mieć w Polsce dostęp do wiedzy na temat szeroko pojętej seksualności, dlatego edukacja seksualna musi uzyskać w szkołach rangę normalnego przedmiotu i być nauczana przez kompetentne osoby. Mam nadzieję, że również w wyniku działalności Pontonu tak się w końcu stanie. Szczególnie ważne jest dla mnie kształtowanie postaw partnerskich wśród młodych ludzi, by było coraz mniej przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a także, by młodzież nie ulegała krzywdzącym stereotypom dotyczącym płci czy orientacji seksualnej.

 

Od zawsze interesuję się seksualnością człowieka, dużo czytam i czasami piszę na ten temat. Oprócz tego uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, chodzić do kina, teatru i podróżować (szczególnie po Polsce i Europie). Od 2011 r. jestem zaangażowana w działalność polityczną. Zapraszam na moją stronę internetową: https://www.facebook.com/PaulinaWawrzynczyk


 

Magdalena Zimecka

 

Witam. Nazywam się Magdalena Zimecka. W 2009 r. skończyłam studia na Wydziale Psychologii w WSFiZ w Warszawie. Moją specjalnością jest seksuologia kliniczna i sądowa. Pracę magisterską pisałam pod kierunkiem prof. Lwa-Starowicza, a dotyczyła empatii, inteligencji emocjonalnej i płci psychologicznej u homoseksualistów. W Pontonie jestem od października 2007 roku. Prowadzę zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach, biorę udział w różnego rodzaju akcjach ulicznych i happeningach oraz pracuje w telefonie zaufania. W przyszłości chciałabym zajmować się psychoterapią. Bardzo lubię teatr, dobrą książkę i Shayne'a Warda.

 

 

 

 


Małgorzata Godlewska

 

Witam wszystkich! Tu Małgośka. Lubię teatr, Renesans i włoskie jedzenie. Nie lubię pozerstwa i lenistwa. Jestem katoliczką, ale uważam że szkoła powinna być miejscem neutralnym światopoglądowo, podobnie jak lekcje wychowania seksualnego. Bardzo chciałabym, by w szkole mówiono o seksie bez niezdrowych emocji, rzeczowo i mądrze.

 

Wiedza o seksualności człowieka to jedna z dziedzin nauki i tak powinna być przekazywana. Poza tym to temat bardzo ważny dla każdego człowieka i niezmiernie ciekawy. Na co dzień uczę angielskiego co daje mi wiele radości, a także tłumaczę. W przyszłości chcę zostać tłumaczem przysięgłym a jeszcze później Wielkim Reżyserem Teatralnym:). Pociąga mnie świat sztuki i piękna. Do zobaczenia na lekcji wychowania seksualnego!


 

Agata Kozłowska

Hej, mam na imię Agata, jestem w Pontonie od kilku lat. Studiuję już trochę za długo filozofię i psychologię i liczę na to, że kiedy wreszcie uda mi się skończyć będę robić coś związanego z seksuologią. Póki co koncentruję się na pisaniu prac magisterskich i robieniu zdjęć, czasami desperacko jednocześnie. W Pontonie w tym roku uzależniłam się od odpowiadania na forum, chociaż przepadam też za prowadzeniem lekcji. Zjadam czekoladę dziennie i gram w Warcrafta III nieumarłymi. 

 

 

 


Karolina Grzywacz

 

Studiuję psychologię kliniczną, skończyłam specjalność z seksuologii. Interesuję się szeroko pojętym zdrowiem seksualnym człowieka. W przyszłości planuję profesjonalnie prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach. Do Pontonu przystąpiłam, bo uważam, że każdy ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat dojrzewania, antykoncepcji. Chciałabym także zachęcać do świadomego macierzyństwa i problemów z tym związanymi. W wolnym czasie czytam, słucham, myślę, a takt mojemu sercu nadają dobre bity.

 

 

 


Finka Heynemann

Hej! Jestem Finka i studiuję logopedię na Wydziale Polonistyki UW. Uwielbiam pracować z dzieciakami i młodzieżą, dlatego też w Pontonie najchętniej chodzę do szkół. Uważam, że seksualność jest niezwykle ważnym aspektem życia człowieka, należy nam się zatem rzetelna edukacja w tym zakresie. Poza Pontonem angażuję się w różne teatralne i pro-kobiece projekty (Chór Kobiet, V-Day, Monologi Waginy). Jestem wielką fanką Star Treka; uwielbiam starą muzykę, zwłaszcza jazz; interesuję się językoznawstwem, terapią mowy, kulturą języka polskiego, feminizmem. A rozpoznać mnie można po wiecznym uśmiechu na twarzy i bardzo kolorowym ubraniu :).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Joanna Skonieczna

 

Do Pontonu dołączyłam we wrześniu 2012 roku. Zdecydowałam się na wolontariat w Pontonie, aby dzieląc się swoją wiedzą z młodzieżą umożliwiać im podejmowanie przemyślanych decyzji, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i życie. Moim zdaniem każdy młody człowiek powinien zdobywać rzetelną i szeroką wiedzę dotyczącą seksualności.

 

Jestem absolwentką Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. W szczególności interesuje mnie promocja zdrowia, w tym zdrowia seksualnego. Uważam, że każda osoba powinna umieć zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne.

 

Kocham czytać książki, szczególnie literaturę fantastyczną. Energii dodają mi koncerty i herbata.


 

Kasia Sęk

 

Jestem z wykształcenia psycholożką, w ramach dokształcania się ukończyłam również podyplomowe studia z seksuologii klinicznej.  Obecnie odbywam praktyki psychologiczne w Centrum Onkologii. Do Pontonu przyłączyłam się pod koniec lata 2012 roku. Uważam, że edukacja seksualna jest bardzo potrzebna - każdy powinien mieć dostęp do rzetelnych informacji, nieprzecedzonych przez ideologię. Praca z młodzieżą daje mi ogromną satysfakcję – wierzę, że działania podejmowane przez nasz Ponton robią dla młodych ludzi realną różnicę i są ogromną wartością. Warto. :)

Kocham narty, uwielbiam czytać i lubię gotować, za to nie znoszę zmywać. Ot, cała ja.

 

 

 

 

 

 


 

 

Paulina Trojanowska-Malinowska

Wierzę, że o seksualności warto i można rozmawiać opierając się na rzetelnych informacjach, okraszonych otwartością na drugiego człowieka i poczuciem humoru. PONTON to dla mnie grupa ludzi wśród których mogę realizować tę ideę. Kończyłam psychologię, socjologię, szkołę trenerską Intra, podyplomowe studia Seksuologia Kliniczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ogromną satysfakcję i radość czerpię z projektowania oraz prowadzenia warsztatów, w szczególności tych z edukacji seksualnej. Prywatnie: podróże to tak zwana "pestka" w  jabłku mojego życia :-)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Patrycja Wonatowska

Ukończyłam studia pedagogiczne. Obecnie jestem w trakcie kolejnego etapu swojej edukacji. Do grupy PONTON dołączym w połowie listopada 2012 r. ze względu na dokonania i osiągnięcia grupy w zakresie edukacji seksualnej. Możliwość uzyskania wyczerpujących odpowiedzi na temat seksualności to dla mnie wielka wartość w dobie internetowego chaosu i nadmiaru informacji, a przecież dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej powinni mieć wszyscy.Uwielbiam podróże małe i duże oraz moje dwa jednoślady – rower i snowboard.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Aleksandra Olszewska

Jestem absolwentką Wydziału Psychologii UW, specjalizacja: psychologia wychowawcza. Pracę magisterską pisałam pod okiem dr Janiny Pietrzak; tematyka obejmowała psychologię społeczną i  problematykę związku seksizmu i kultury.  Będąc w wieku gimnazjalnym poznałam filozofię - sztukę zadawania pytań i krytycznej analizy - która jest do dziś moją wielką pasją. Miałam świetnych nauczycieli, którzy nie bali się trudnych tematów, i lubię dysputować o wszystkim. Również z dziećmi i młodzieżą - praca z nimi to moja druga pasja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Aleksandra Stachura

Cześć! Jestem studentką dwóch kierunków: Europeistyki oraz Psychologii. Na pierwszy rzut oka wspomniane dziedziny wyglądają na dość odległe od siebie, ale udało mi się je złączyć tematyką seksuologii, co zaowocowało zainteresowaniem edukacją seksualną w Europie. Od początku zetknięcia się z problematyką seksualności irytowała mnie bagatelizacja, stereotypowy przekaz i spychanie edukacji seksualnej na dalszy plan czy to w szkole czy ogólnie w życiu człowieka. Dlatego wraz z Pontonem chcę zaangażować się w proces niesienia informacji z zakresu wiedzy seksualnej, żeby coś w tym zakresie zmienić.

Swoją drogę edukacyjną zaczęłam na kierunku Psychoseksuologia, co wydało mi się idealnym połączeniem nauki o psychice z postępowaniem człowieka na tle seksualnym. Aktualnie studiując Pscyhologię wybrałam specjalność „terapia seksualna“. Zdobywając wiele różnorodnych informacji twierdzę, że znajmość tejże tematyki jest radością bo pozwala jaśniej i rzetelniej zrozumieć funkcjonawanie zarówno swojego organizmu czy psychiki jak i drugiej osoby.

Raczej jestem domatorką, lubię spędzać czas z rodziną, co nie znaczy, że odmówię wyjścia na imprezę. Tym, co jest dla mnie istotne, to organizacja i sens działań bo takie cechy mnie motywują. Jestem osobą otwartą - zawsze mam czas dla drugiej osoby, która mnie potrzebuje. Każdą swoją pracę wykonuję sumiennie co jednocześnie stawia mnie w kategorii osoby ambitnej.

Moim marzeniem jest połączenie hobby i pracy, dlatego będę dążyć do tego by spełniać się i pracować w przyszłości jako Psychoseksuolog.

 


 

 

Kasia Banasiak

Jestem studentką Uniwersytetu SWPS na kierunku prawo. Moją przyszłość wiążę z zawodem prokuratora.  Do Pontonu dołączyłam w 2014 roku z potrzeby serca:) Po długich i licznych rozmowach z moimi równieśnikami, zauważyłam ogromne braki w edukacji seksualnej, nie wspominając już o osobach młodszych ode mnie. Zawsze lubiłam rozmawiać  i dzielić się swoją wiedzą, dlatego postanowiłam rozwijać się w tym kierunku. Obecnie chętnie uczestniczę w akcjach ulicznych, odpowiadam na forum, miałam przyjemność edukować podczas tegorocznego festiwalu Open'er. Wzięłam również czynny udział w konferencji prasowej na temat Wakacyjnego Telefonu Zaufania. Myślę że moim dużym atutem jest młody wiek, dzięki któremu łatwo nawiązuję kontakt z młodzieżą.

 

 

 

 

 

 

 


Żenia Aleksandrowa 

Hej! Mam na imię Żenia. Jestem wolontariuszką w Pontonie od 2014 roku, gdzie m.in. prowadzę zajęcia w szkołach, reprezentuję grupę w mediach, jeżdżę na festiwale muzyczne -a tam edukuję, prowadzę warsztaty dla uczestników Opener Festival i Przystanku Woodstock. Od kilku lat fascynuje mnie wszystko co jest związane z seksualnością człowieka i dążę do tego aby wiedzieć coraz więcej i więcej. Ukończyłam Animację społeczno kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Moja praca dotyczyła edukacji seksualnej i tego jak wpływa na satysfakcję seksualną kobiet. Ukończyłam również Mongolistykę i Tybetologię na Wydziale Orientalistycznym na Uniwersytecie Warszawskim, ponieważ urodziłam się w Republice Chuvashii (Rosja) i od zawsze fascynował mnie wschód. Przez wiele lat byłam związana z teatrem offowym i należałam do wielu grup teatralnych. Uczestniczyłam w wielu warsztatach, ukończyłam również Studio Aktorskie w Krakowie. W tej chwili studiuję Pedagogikę kultury z animacją teatru dzieci i młodzieży. Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym prowadziłam kanał na YouTube „Zbliżenia”. Mówiłam o seksie, bo wiem, że seks i relacje intymne to dziedzina wiedzy, którą trzeba rozwijać tak samo jak każdą inną! W wolnym czasie udzielam się również w Instytucie Pozytywnej Seksualności. Uwielbiam koty, winyle, wegetariańskie gotowanie, analogowe zdjęcia i kolorowe sukienki! 

 

 

 

 

 


 

Świetnie wspominamy współpracę z:

 

Magda Woźna

Jestem studentką ostatniego roku psychologii na specjalności wspieranie rozwoju i kształcenia. Zainteresowanie seksualnością człowieka, które rozwijało się we mnie od kilku lat, zaowocowało pisaniem pracy magisterskiej właśnie z tej dziedziny.

Nie zgadzam się na krzywdę, jaką wyrządza się dzieciom i nie tylko, zaszczepiając z w nich strach, wstyd i poczucie winy związane z seksem i szeroko pojętą seksualnością. Marzyłabym, aby kiedyś o „tych sprawach” powszechnie mówiło się bez wstydu, straszenia, a w pozytywnym kontekście, ucząc odpowiedzialności i pokazując, jak pięknie może być. Marzyłabym, aby osoby dokonujące niepopularnych wyborów przestały być stygmatyzowane, aby dostępna wiedza trafiała do ludzi i obalała krzywdzące stereotypy. Ponton jest grupą, która od lat stara się zmienić tę smutną rzeczywistość i właśnie dlatego jest dla mnie tak ważny. Będąc jego częścią czuję, że zmieniam świat na trochę normalniejszy i bardziej przyjazny.

Wolny czas uwielbiam spędzać przy dobrej muzyce (najlepiej granej na żywo) lub na kółkach (rolki, wrotki, rower).

 

 

 

 

 

Anka GrzywaczJestem w Pontonie od początku istnienia grupy. Biorę udział w akcjach ulicznych, prowadzę zajęcia w szkołach, odpowiadam na forum, dyżuruję w wakacyjnym telefonie zaufania, reprezentuję grupę na konferencjach i w mediach, zajmuję się obsługą strony Internetowej.

 

Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam studia podyplomowe z seksuologii klinicznej na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. Obecnie kończę studia podyplomowe z Life Coachingu w Collegium Civitas. Wkrótce rozpoczynam studia z zakresu sex coachingu.

Ukończyłam szkolenie nauczycielskie metody obserwacji płodności wg. prof. Roetzera i dokształcam się dalej w zakresie metod obserwacji cyklu.

Angażuję się feministycznie od początku studiów, gdy byłam wolontariuszką Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Brałam udział w licznych warsztatach i konferencjach. Wielokrotnie przemawiałam na różnych konferencjach np. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, głównie na temat edukacji seksualnej, a także praw kobiet, polityki i religii w Unii Europejskiej. Sama też czasami prowadzę szkolenia na temat pracy z mediami, edukacji seksualnej czy praw reprodukcyjnych.

 

Jestem zaangażowana w działalność amerykańskiej organizacji Catholics for Choice, która działa na rzecz zmiany stanowiska hierarchii Kościoła Katolickiego w takich kwestiach jak stosowanie prezerwatyw, aborcja czy związki homoseksualne, kładąc nacisk na sumienie osób wierzących. Mam swojego bloga na portalu Mamadu i prowadzę autorską audycję "Dobry Seks" w Radio TOK FM.

 

W wolnym czasie uprawiam Nordic Walking, uczę się języków, gotuję, słucham Madonny. Uwielbiam koty, czerwień i Czerwonego Kapturka.

 
 
 
Aleksandra Strykier-Danecka
 
Studiuję psychologię kliniczną, najbardziej pasjonuje mnie szeroko pojęta seksuologia i ruchy pozytywnej seksualności. W przyszłości planuję pracę edukacyjną i terapeutyczną, choć chwilowo na pierwszy plan wysuwa się to, że zostanę mamą.
Poza Pontonem, można na mnie trafić w takich organizacjach jak Fundacja Wolontariat Równości czy KPH.
Bardzo bliskie są mi również ruchy obrony praw zwierząt.

 

Zdecydowałam dołączyć się do Pontonu, ponieważ edukacja seksualna w naszym kraju kuleje, a jest ona niezbędną podstawą do osiągnięcia i utrzymania zdrowia seksualnego.

 

 

 

 

 

 

 

Emilia Januszewska
 
Jestem studentką psychologii na specjalności psychologia kliniczna. Uważam, że edukacja seksualna jest bardzo ważna przede wszystkim w dobie internetu, kiedy to wszelkie informacje są na wyciągnięcie ręki - niekoniecznie te wspierające uzyskanie rzeczowej wiedzy przez dorastającego człowieka. Do Pontonu dołączyłam, gdyż bliska jest mi idea jaka mu przyświeca: otwarta rozmowa, rzetelna edukacja, przełamywanie barier oraz tabu, które w naszym społeczeństwie jest niestety nadal obecne. Wierzę, że działalność Pontonu pomoże to zmienić.
 
 

 

 

 

 


 

 

Lena Marciniak

 

Z wykształcenia jestem pedagożką, psycholożką i seksuolożką. Na co dzień pracuję z dziećmi i młodzieżą. Dzięki tej pracy obserwuję jakie są potrzeby mają młode osoby, oraz jak bardzo potrzebna jest edukacja seksualna już od najmłodszych lat. Kocham góry, uwielbiam konie, ciekawi mnie człowiek.

 

 

 

 

 

 

 


Gosia Kot

 

Byłam wolontariuszką Pontonu przez 7 lat. Działałam na rzecz edukacji seksualnej, bo uważam, że rzetelna edukacja seksualna w Polsce jest niezbędna. Rzetelna, czyli, pozbawiona krzywdzących stereotypów, oparta na wiedzy i prowadzona przez odpowiednio przygotowane do tego osoby. Jestem przekonana, że taka edukacja potrzebna jest od jak najwcześniejszych lat, by młodzi ludzie mogli odpowiedzialnie wejść w dorosłość.

Ukończyłam studia na socjologii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisałam o rodzinach nieheteronormatywnych. Koordynowałam projekty związane z edukacją o prawach człowieka w Amnesty International, "Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej" dotyczący zdrowia dziewcząt i kobiet. Poza Pontonem byłam również członkinią YouAct - organizacji skupiającej młodych aktywistów i aktywistki z Europy działających na rzecz praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz Astra Youth - sieci organizacji młodzieżowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Interesuję się socjologią queer, w wolnych chwilach słucham muzyki – od rocka do elektroniki w zależności od nastroju, pochłaniam kolejne książki, oglądam filmy i seriale albo relaksuję się tworząc biżuterię.

 
 

 

 

 

Halina Wochtman

Cześć! Jestem studentką III roku Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Czerpię wiele satysfakcji ze współpracy z młodzieżą - W centrum moich zainteresowań jest oddziaływanie na osoby niepełnoletnie osadzone w ośrodkach półotwartych i zamkniętych. Często udaje mi się zauważyć u nastolatków braki w edukacji seksualnej i właśnie dlatego zostałam wolontatiuszką Pontonu. Dodatkowo działam w warszawskim oddziale Akademii Przyszłości. 

Kocham rock alternatywny, indie, trip-hop i jestem największą fanką Radiohead! Uwielbiam chodzić na koncerty i słuchać muzyki na żywo :) W wolnym czasie zajmuję się również scrapbookingiem i czytaniem książek. Jestem serialomaniaczką i staram się często chodzić do kina i do teatru :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Pawłowska

 

Jestem z wykształcenia biolożką (ukończyłam Uniwersytet w Cambridge), której prawdziwymi pasjami są prawa reprodukcyjne, seksualność i feminizm. Doszkoliłam się trochę ze zdrowia publicznego (Uniwersytet w Genewie) i obecnie wykładam biologiczne aspekty gender i seksualności na studiach podyplomowych z Gender Studies (IBL PAN).

 

Z Grupą Ponton jestem związana od połowy 2012 roku. Dołączyłam ponieważ uważam, że zapewnienie młodzieży rzetelnej wiedzę na temat szeroko rozumianej seksualności to jedna z podstaw zdrowego życia i budowania szczęśliwych związków. Wierzę, że ludzie powinni nauczyć się rozmawiać o seksualności nim zaczną robić cokolwiek więcej a Ponton daje młodzieży słownictwo i wiedzę, która może być początkiem tych konwersacji.

 

Uwielbiam czytanie, długie spacery i oglądanie przeróżnych głupot w internecie z “socjologicznego punktu widzenia”. Zawsze myślałam, że będę chciała mieć świnkę miniaturkę, ale ostatnio miejsce na zwierzęce w mym sercu całkowicie zajęła pewna sunia znajda.

 

 

Natalia Broniarczyk

 

Witajcie, Nazywam się Natalia Broniarczyk.W Pontonie działam od września 2010 roku.  Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo wychowawczą w 2008 roku. Obroniłam pracę magisterską z zakresu edukacji seksualnej pod tytułem "Wychowanie seksulane: moda, potrzeba czy konieczność?". Tematyka ta interesowała mnie szczególnie gdyż w trakcie praktyk studenckich wiele razy miałam  okazję przekonać się do czego prowadzi brak edukacji seksualnej.

 

Na co dzień pracuje w banku, ponieważ brakowało mi działalności pedagogicznej, zdecydowałam się zostać wolonatariuszką w Pontonie. Odpowiadanie na Wasze pytania na Forum utwierdza mnie w przekonaniu, że wolontariat to bardzo fajna sprawa- polecam każdemu.  Uważam, że młodzież ma prawo do rzetelnej edukacji seksulanej. Dlatego zachęcam Was do zaglądania na naszą stronę gdzie możecie znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania, zaoszczędzić sobie stresu wynikającego z krążących mitów i stereotypów oraz braku dostępu do informacji- które Wam się należą. Na co dzień jestem wielką melomanką, uwielbiam swoich przyjaciół, musicale, Steviego Wondera, Salvadora Dali i  Nowy Jork.

 

 Anna Konopka

 

Byłam w Pontonie od 2007 roku. Brałam udział w akcjach ulicznych oraz odpowiadałam na wasze pytania na forum. Moja obecność w Pontonie wynikała z moich przekonań: uważam, że każdy młody człowiek powinien wejść w dorosłość z bagażem niezbędnej wiedzy, w tym wiedzy na temat szeroko rozumianej seksualności człowieka. Tylko posiadając taką wiedzę można świadomie dokonać wyborów życiowych zgodnych z naszymi faktycznymi przekonaniami. Z wykształcenia jestem administratywistą oraz specjalistą z zakresu rynku nieruchomości. W wolnym czasie lubię rozwiązywać zagadki kryminalne wraz z moimi ulubionymi bohaterami książek i seriali, obserwować pojazdy szynowe wszelkiej maści, biegać i głaskać koty.

 

Martyna Dawidziuk

 

Byłam wolontariuszką w Grupie Ponton przez 4 lata.

W tym czasie zajmowałam się poradnictwem na forum, prowadzeniem zajęć w szkołach, pracą w wakacyjnym telefonie zaufania. W Grupie Ponton znalazłam się ze względu na moje zainteresowanie szeroko rozumianym zdrowiem prokreacyjnym człowieka. Jestem dobrym przykładem człowieka,

u którego zainteresowania stały się drogą zawodową - Jestem psychologiem, a na domiar tego - położną:). Dzięki obecności w Grupie Ponton rozwinęłam się zawodowo i osobowościowo - miałam okazję brać udział w wielu społecznych i politycznych wydarzeniach związanych z ochroną i promocją zdrowia prokreacyjnego, szkolić się, zdobywać doświadczenie w pracy z młodzieżą, poznawać wielu ciekawych ludzi, wymieniać z nimi opinie, a przez to kształtować własny światopogląd.

 

Magdalena Peccabin

 

Wolontariuszką w Pontonie byłam przez kilka lat, zaczęłam w 2007r. Zajmowałam się prowadzeniem zajęć w szkołach, odpowiadaniem na forum i dyżurowaniem na pontonowych telefonach zaufania, a także organizacją happeningów, spotkań i szkoleń. Edukacją seksualną zajmowałam się z powodu mocnego przekonania o tym, że każdy ma prawo dostępu do wiedzy dotyczącej seksualności, dojrzewania, a posiadanie tej wiedzy może pomóc w dokonywaniu odpowiednich życiowych wyborów.

 

Kontakt z młodzieżą i współpracę z wolontariuszami w Pontonie wspominam jako fantastyczny czas, także dla mojego własnego rozwoju. Jestem socjolożką, psycholożką i psychoterapeutką. Obecnie pracuję z dorosłymi osobami z zaburzeniami psychicznymi.

 

Urszula Petka

Byłam wolontariuszką Pontonu w latach 2007 – 2010. Zajmowałam się poradnictwem na forum
i podczas dyżurów w Telefonie Zaufania.

 

Dołączyłam do grupy niedługo po ukończeniu studiów psychologicznych, ponieważ chciałam podzielić się wiedzą na temat seksualności i relacji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem relacji partnerskich w związku.

 

Na co dzień pracuję w korporacji. Podczas urlopów zdobywam górskie szczyty. Praca w Pontonie była dla mnie bardzo znaczącym doświadczeniem i zawsze kibicuję wszystkim pontonowym rejsom.

 

 

 

Kasia Kuś

 

W Pontonie działałam w latach 2007-2009. Skłoniły mnie do tego dwie rzeczy: feminizm i przekonanie, że każdemu młodemu człowiekowi należy się porządna edukacja i poradnictwo w zakresie seksualności. Z mojego wolontariatu pamiętam fantastyczne i bardzo profesjonalne warsztaty, fajne akcje uliczne i nasze pogadanki w gimnazjach i liceach, które za każdym razem pozytywnie mnie zaskakiwały... W tym czasie dowiedziałam się wiele o ludziach i jeszcze bardziej się na nich otworzyłam.

 

Lubię zajmować się różnorodnymi rzeczami. Wykształcenie zdobyłam w dziedzinie historii sztuki i archeologii. Pracuję na wykopaliskach. W wolnych chwilach uprawiam wspinaczkę, jeżdżę na rowerze i podróżuję.

 

Jacek Fenderson

Nazywam się Jacek Fenderson. Studiowałem psychologię. Wolontariat w Pontonie zacząłem na wiosnę 2007 roku. Dołączyłem do grupy aby móc dzielić się moją wiedzą z zakresu seksuologii. Moim zdaniem sytuacja młodzieży jest niekorzystna - z jednej strony telewizja i Internet wręcz epatują seksem, z drugiej strony brak jest w polskich szkołach rzetelnej wiedzy z zakresu antykoncepcji i seksualności. Nie podoba mi się tabuizowanie tej sfery życia ze względów politycznych czy religijnych. Marzy mi się aby każdy w Polsce posiadał podstawową wiedzę seksuologiczną. Dlatego uważam działalność Pontonu za bardzo pożądaną, a wręcz niezbędną. W grupie pomagałem w miarę wolnego czasu, zajmując się m.in. sprawami związanymi z poradnictwem.

 

Gabriela Żurman

 

Jestem psycholożką. Temat mojej pracy magisterskiej to „Poczucie koherencji u młodych dorosłych mężczyzn uzależnionych od cyberseksu”. Po napisaniu magisterki mam plan udać się na studia podyplomowe na kierunku seksuologia kliniczna i tym właśnie chciałabym się zajmować w przyszłości. W międzyczasie pracuję w klubiku dla dzieci od roku do czterech lat. To bardzo uzależniająca praca, daje na co dzień mnóstwo radochy i kiedy myślę, że nic mnie już nie może zaskoczyć, maluchy natychmiast tą myśl obalają.

 

Uwielbiam klasykę starego rocka a muzyka to ogromna część mojego życia. Dużo czytam- także te książki które uchodzą za książki dla dzieci. Lubię literaturę R. Kapuścińskiego, O. Wilde'a i A.E. Poe. Uczę się grać na bębnach. Często można mnie spotkać w Iluzjonie gdzie chłonę stare, niszowe kino. Ponadto lubię zapach deszczu, kawę, żużel i nade wszystko góry.

 

Marta Kołacka

 

Z Grupą „Ponton” związałam się pod koniec 2008 roku. Było kilka powodów które wpłynęły na moją decyzję. Przede wszystkim moje przekonania. Uważam, że nie można podjąć w pełni samodzielnej decyzji, jeśli nie zna się wszystkich alternatyw. I dlatego też edukację seksualną uważam za niezbędną, szczególnie ze względu na ilość mitów i stereotypów na temat seksu czy antykoncepcji.

 

Drugi istotny powód wypływa z mojego wykształcenia. Jestem psychologiem, interesują mnie przede wszystkim problemy w relacjach międzyludzkich i związkach. Mam wrażenie natomiast, że wzory w naszej kulturze wcale nie pomagają stworzyć trwałego i szczęśliwego związku. Chcę podzielić się z Wami swoją wiedzą i, być może, poradzić czy wskazać sposób by być w związku naprawdę szczęśliwym.

 

Ania Wolna-Nocoń

Cześć! Mam na imię Ania, z wykształcenia jestem tłumaczką i nauczycielką. Z Pontonem związałam się w 2010 roku, przede wszystkim dlatego, że sama jako licealistka miałam szczęście uczestniczyć w rzetelnie prowadzonych zajęciach edukacji seksualnej, ale wielu moich znajomych w ogóle nie miało takiego przedmiotu w szkole. Często zdarzało mi się rozwiewać wątpliwości dotyczące antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową, dzięki czemu zainteresowałam się tą tematyką. W liceum zajmowałam się też pracą z dziećmi w ramach wolontariatu, który niestety przerwałam na okres studiów. Zatęskniłam jednak za robieniem czegoś dla innych i nie wahałam się zbyt długo, wybierając właśnie Ponton :) Prywatnie lubię oglądać filmy, chodzić do teatru i śledzić inne wydarzenia kulturalne w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

Kamila Raczyńska

 

Jestem pedagożką, edukatorką seksualną oraz nauczycielką wychowania do życia w rodzinie. Ukończyłam pedagogikę specjalną i resocjalizację, szkołę trenerów Intra oraz wychowanie seksualne na Uniwersytecie Warszawskim. Edukacją seksualną zajmuję się od 2004 roku; obecnie prowadzę zajęcia głównie z gimnazjalist(k)ami, licealist(k)ami oraz dorosłymi (nauczyciel(k)amil, przyszłymi edukator(k)ami seksualnymi), odpowiadam na Wasze pytania w magazynach "Victor Gimnazjalista" oraz "Cogito",a także współpracuję z Fundacją Polskiej Akademii Nauk.

Do Pontonu dołączyłam w 2004 roku ponieważ czułam, że to co robi Grupa Edukatorów Seksualnych jest w zgodzie z tym, co sama uważam za ważne i być może będę chciała zawodowo rozwijać się w tym kierunku. W Pontonie podoba mi się to, że mimo indywidualnych różnic tworzymy bardzo zgraną grupę wolontariuszy/ek. Dla każdej i każdego z nas ważne jest wprowadzenie powszechnej edukacji seksualnej do szkół, przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji oraz promowanie postaw partnerskich.
 

 

Maria Magdalena Chęć

 

Hey! Ukończyłam Kulturoznawstwo, o specjalności Iberystyka, na Uniwersytecie Warszawskim. Do Pontonu przywiodło mnie żywe zainteresowanie ludźmi i naszą seksualnością. Uważam, że to jeden z najważniejszych i najwspanialszych obszarów naszego życia, a edukacja seksualna powinna być przeprowadzana rzetelnie i w sposób przystępny. Uważam za bardzo istotne, aby od jak najwcześniejszych lat rozmawiać z młodzieżą o tak ważnych zagadnieniach jak tolerancja, otwartość i autentyczność oraz realizacja swojego potencjału i partnerstwo w relacjach. W wolnym czasie uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, zaczytywać się dobrą literaturą, oglądać filmy, podróżować po świecie i prowadzić samochód - jestem pasjonatką motoryzacji.

 

Anna Werenc

 

Jestem absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie animacji społeczno- kulturalnej (studia licencjackie), pedagogiki ogólnej, andragogiki i edukacji ustawicznej (studia magisterskie). Przeprowadziłam badania w zakresie seksualności kobiet z niepełnosprawnością fizyczną (mózgowe porażenie dziecięce-MPD), one stały się podstawą mojej pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Izdebskiego Obecnie uczęszczam do szkoły trenerskiej (Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji). Interesuje się seksualnością człowieka, kwestiami związanymi z płcią kulturową, prawami człowieka oraz szeroko pojętym rozwojem osobistym.

Do „Pontonu” dołączyłam ponieważ uważam, że holistyczna  rzetelnie przeprowadzona edukacja seksualna oparta na  naukowych podstawach , to nie tylko konieczność ale każda osoba ma do właśnie takiej edukacji prawo.

Poza tym lubię kawę, literaturę, słucham jazzu, muzyki etnicznej klasycznej i innej, niezmiennie dobrej, a w zimie notorycznie gubię rękawiczki i szaliki.

 

Agata Loewe

 

Jest absolwentką Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco, gdzie uzyskała tytuł Doctor of Human Sexuality (DHS) i kontynuuje studia w kierunku uzyskania Ph.D. Agata ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie z tytułem magistra psychologii klinicznej i międzykulturowej. W trakcie studiów ukończyła specjalizację z seksuologii, neuropsychologii oraz mediacji i negocjacji w sytuacjach kryzysowych.

 

Obecnie studiuje w Krakowie na podyplomowych studiach Systemowej Terapii Rodzin. Od kilku lat działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans dla osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia seksualnego. Jej specjalizacją są badania nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi.

 

Agata zajmuje się pracą na rzecz promocji ruchu pozytywnej seksualności, bezpieczniejszych, odpowiedzialnych i konsensualnych zachowań oraz świadomych związków.

 

Agnieszka Ewa Łyś

 

Nazywam się Agnieszka Ewa Łyś. W Pontonie byłam od 2010 r. Odpowiadałam na forum i prowadziłam lekcje w szkołach. Studiuję psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje mnie głównie psychoterapia, psychologia kliniczna i seksuologia. Zainteresowań poza studiami mam dużo i szybko się zmieniają, ale najczęściej spotykam się ze znajomymi, oglądam filmy i czytam książki.

 

Joanna Apanosowicz-Katłu-bej

 

Jestem studentką piątego roku psychologii społecznej. Interesuję się edukacją seksualną, seksuologią, ale także tematem spektrum autystycznego. Do Pontonu dołączyłam w 2009 roku. Przede wszystkim odpowiadałam na forum - co sprawiało mi dużą przyjemność.

 

Byłam w Pontonie, ponieważ nie podoba mi się sytuacja, w której młodzież nie ma dostępu do rzetelnej wiedzy na temat seksualności. Niewiedza generuje strach, a ja nie zgadzam się na sytuację, w której młodzież skazana jest na niepotrzebny niepokój. Chciałabym, żeby w Polsce przestrzegano Deklaracji Praw Seksualnych, czyli m.in. prawa do informacji seksualnej opartej na badaniach naukowych i prawa do wyczerpującej edukacji seksualnej. Myślę, że działalność Pontonu to krok w dobrą stronę, dlatego jestem dumna z tego, że jestem jego częścią.

 

Sporo czasu poświęcam na słuchanie muzyki, nałogowo wyszukuję nowe dźwięki. Dużą przyjemność sprawia mi śledzenie tego, co dzieje się w szufladzie z etykietką „kultura”. Czytanie książek, poezji i oglądanie filmów daje mi wiele radości.

 

Małgorzata Matla


Miałam studiować fotografię na łódzkiej filmówce a wylądowałam na wydziale pedagogicznym w Warszawie. StudiowałamProfilaktykę społeczną z elementami resocjalizacji na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Swoją przygodę z edukacja seksualną rozpoczęłam dzięki praktykom studenckim w ramach, których przeprowadziłam szereg zajęć o HIV/AIDS. Temat na tyle mnie zainteresował, że aktualnie piszę o tym pracę dyplomową. Ukończyłam szkolenie dla osób prowadzących prelekcje w zakresie tematyki HIV/AIDS organizowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Z profilaktyką HIV/AIDS chciałabym związać moje przyszłe życie zawodowe.
Do Pontonu dołączyłam, ponieważ każdy ma prawo do rzetelnej edukacji seksualnej, poza tym jest to miejsce w, którym mogę nabyć wiele doświadczenia i poszerzyć własne horyzonty.
Byłam też edukatorką seksualną w Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego, gdzie prowadzę zajęcia z młodzieżą gimnazjalną i licealną.
W wolnych chwilach gotuję dla moich bliskich i biegam, a fotografia pozostała moją pasją.

 

 

 

Klaudia Pączkowska

Działałam w Pontonie, ponieważ cenię holistyczne podejście do edukacji seksualnej, które akcentuje znaczenie odpowiedzialności i wzajemnego szacunku w relacjach międzyludzkich, a także asertywności i umiejętności stawiania granic. Szczególnie chętnie angażowałam się w tworzenie raportów na temat WDŻ w szkole, a ostatnio - także w montaż filmów promocyjnych Pontonu. 
 
Na co dzień pilnie studiuję psychologię, a w przerwach między czytaniem przepastnych tomów podręczników akademickich (koniecznie w towarzystwie kawy) z zapałem oddaję się domowym wypiekom.
 

Ada Kamińska

Nazywam się Ada Kamińska i jestem studentką ostatniego roku psychologii ze specjalnością psychologia społeczności. Moją pasją są podróże i języki obce (mówię biegle w 5 językach). Nie lubię jednak skrywać swojej wiedzy dla siebie, dlatego zawodowo zajmuję się nauką angielskiego w przedszkolach, a w czasie wolnym wolontariacko szerzę rzetelną wiedzę z zakresu edukacji seksualnej wraz z Pontonem i innymi stowarzyszeniami. A kiedy już zrealizuję wszystkie swoje zadania, najchętniej odpoczywam w towarzystwie moich przyjaciół, dobrej literatury i ambitnego kina.

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X