Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Dziewictwo - co to takiego?

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Tradycyjnie za dziewicę uznaje się dziewczynę, która posiada błonę dziewiczą (łac. hymen), więc nie odbyła stosunku waginalnego z mężczyzną. Gdy jednak zastanowimy się przez chwilę, kwestia ta nie wyda się już taka jednoznaczna...


Dziewictwo jest przede wszystkim sprawą kulturową– nasz pogląd na jego temat zależy od środowiska, w jakim się wychowaliśmy.


Chrześcijaństwo waloryzuje je dodatnio, utożsamia z czystością (bardziej duchową niż cielesną) i postuluje zachowanie go do zawarcia małżeństwa. W przeszłości mężczyznom przyznawano prawo do większej swobody seksualnej, do ślubu mieli oni nabrać doświadczenia i najlepiej „wyszumieć się”. Kiedyś narzeczone, które nie były dziewicami, uznawano za mniej wartościowe, gorsze. Pogląd ten czasami pokutuje i dziś, kiedy dziewczyny czują, że w wyniku pierwszego razu straciły coś bezpowrotnie.


Współcześnie jednak wielu osobom wydaje się, że bycie dziewicą czy prawiczkiem w pewnym wieku to wstyd, gdyż świadczy o ich nieatrakcyjności, braku doświadczeń w „tych sprawach”. Młodzi chłopcy czasem podkreślają, że lepiej nie mieć dziewczyny, która jest dziewicą, bo będą z tym same problemy, ale czy ma to jakikolwiek sens?Tymczasem pojęcie dziewictwa komplikuje się w wielu sytuacjach.


1. Kobieta nie musi urodzić się z błoną dziewiczą, niektóre osoby nie mają jej w ogóle.

2. Błonę dziewiczą można przerwać nie tylko w trakcie stosunku z mężczyzną, lecz także podczas masturbacji czy wkładania tamponu i nic nie poczuć (nie musi wystąpić krwawienie ani ból). Nikt nie jest potem w stanie rozpoznać, w jaki sposób to się stało.

3. Nie ma odpowiedzi na pytanie, czy dziewicą/prawiczkiem pozostaje osoba uprawiająca seks analny lub oralny.

4. W przypadku homo- i transseksualistów określenie dziewictwa jest sprawą otwartą.

5. Błona dziewicza może być bardzo elastyczna i nie naruszyć się podczas stosunku. Niektóre kobiety tracą ją przy porodzie.


Nie ma jednoznacznej definicji dziewictwa, musisz sama/sam się do niego ustosunkować. Daj sobie prawo do posiadania własnego zdania i nie sugeruj się opiniami koleżanek i kolegów. Nie warto tracić dziewictwa tylko po to, by się pochwalić w towarzystwie. Podjęcie nieodpowiedzialnej decyzji o współżyciu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Pamiętaj o tym, że podczas pierwszego razu można zajść w ciążę i zarazić się groźną chorobą, więc trzeba używać prezerwatyw. Porozmawiaj z partnerem/partnerką o tym, co uważa na temat dziewictwa i szanuj jego/jej opinię. Nie namawiaj nikogo do seksu, jeśli nie jest na to gotowy.
Paulina Wawrzyńczyk

W oparciu o:
http://www.teenwire.com/espanol/2004/es-20040511p098-virgen.php
http://www.teenwire.com/preguntas/2003/pr-20030520p021-virginidad.php
http://www.teenwire.com/espanol/2001/es-20011115p029.php

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X