Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy już czas na pierwszy raz?

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Nie ma reguły co do tego, kiedy należy rozpocząć współżycie seksualne. W Polsce statystycznie najczęściej ludzie decydują się na inicjację w wieku 17-19 lat, ale niektórzy czekają dłużej, także do ślubu. To nie jest wyścig, nie trzeba się z tym spieszyć ani niczego nikomu udowadniać. Ważne, abyście oboje czuli się gotowi na ten krok. Porozmawiajcie o tym, jeśli partner lub partnerka, mówi że jeszcze nie chce zaczynać współżycia, druga strona nie powinna nalegać. Dziewczyny często godzą się na seks, bojąc się, że chłopak je rzuci, ale tak naprawdę nie chcą jeszcze tego robić. To nie jest OK, seks będzie przyjemny i scementuje wasz związek tylko, gdy oboje będziecie mieli z tego przyjemność.

Jeśli macie ochotę, na początek spróbujcie odkrywać wspólnie różne formy bliskości - namiętne pocałunki, pieszczoty, z czasem coraz bardziej zaawansowane, wreszcie seks oralny. Nie musicie od razu iść na całego - dajcie sobie czas, żeby poznać swoje potrzeby.

Pamiętajcie, że seks to odpowiedzialność. Zawsze stosujcie zabezpieczenie. Jeśli nie mieliście wcześniej partnerów i nie stosowaliście dożylnie narkotyków, nie ma ryzyka, że jesteście nosicielami HIV i nie musicie stosować prezerwatyw, ale pamiętajcie, że każdy niezabezpieczony stosunek z osobą, której stanu zdrowia nie znacie grozi zakażeniem. Nie bójcie się poruszać tych trudnych tematów. Tu chodzi o uniknięcie niechcianej ciąży, zdrowie i życie.

Musicie także porozmawiać o antykoncepcji zanim dojdzie do intymnych sytuacji, jeśli decydujecie się na tzw. spontan możecie lekkomyślnie zrezygnować z zabezpieczenia lub niewłaściwie go użyć. Porozmawiajcie o tym jak chcecie się zabezpieczać, czy wiecie jak np. zakładać prezerwatywy, a także o kosztach - kto płaci za co (np. kupujecie prezerwatywy co miesiąc naprzemiennie albo on prezerwatywy, ona globulki, albo ona wizyty u lekarza, on pigułki antykoncepcyjne). Zapobieganie ciąży to nie jest tylko problem dziewczyny, jeśli chłopaka ta sprawa nie interesuje i nie chce dzielić się odpowiedzialnością, znaczy, że nie myśli o tobie poważnie i nie możesz na niego liczyć.

Jeśli nie będziecie współżyć często, stosujcie prezerwatywy dla ochrony przed niechcianą ciążą. Opis ich stosowania tutaj.

Porozmawiajcie też o opcji brania przez dziewczynę tabletek (ale powinna już od ok. 3 lat miesiączkować i tylko lekarz może zdecydować czy pigułki są dla niej odpowiednie). W tym celu musi ona pójść do lekarza po receptę i zrobić odpowiednie badania (przede wszystkim badanie krwi). Warto aby chłopak towarzyszył dziewczynie i zaczekał na korytarzu podczas wizyty u ginekologa.

Tu znajdziecie artykuł o wizycie u lekarza, a tutaj o pigułkach.

Chłopak namawia mnie na pierwszy raz. Czy powinnam sie zgodzić?

Pomyśl jeszcze raz czy nie jest tak, że chłopak w jakiś sposób, zapewne nieświadomy, wywiera na ciebie presję lub koledzy na niego wywierają presję. Młodzi mężczyźni, zarówno jak i młode kobiety, często odczuwają bardzo silne napięcie seksualne, które chcą rozładować. Nie ma w tym nic złego - kochacie się i chcecie być blisko, ale to ty poniesiesz największe konsekwencje jeśli np. antykoncepcja zawiedzie, a to się niestety zdarza. Możecie jeszcze jakiś czas pozostać przy pieszczotach, masturbacji i seksie oralnym jeszcze parę miesięcy - zobaczyć czy wasz związek jest trwały i jest w stanie wytrzymać taką próbę cierpliwości.

Nie warto ulegać partnerowi/partnercie, jeżeli czujesz, że się boisz albo że to dla ciebie za wcześnie. Dziewictwo to nie żadna skaza i nie daj się przekonać, że w Twoim wieku każdy ma już pierwszy raz za sobą. Robienie tego z pierwszą lepszą osobą byle pozbyć się błony, bądź udowodnić coś sobie i innym, to naprawdę głupota. Żeby nie żałować, poczekaj, aż spotkasz odpowiednią osobę i będą to dla ciebie przyjemne chwile.


NIE WYWIERAJ PRESJI! Jeżeli ktoś nie jest gotowy na seks, nie pośpieszaj i nie mów o tym ciągle. Dziewczyny są bardzo często przymuszane przez swoich chłopaków do seksu, co ma poważne konsekwencje. Czy naprawdę chcesz kochać się z kimś, kto nie ma tak naprawdę na to ochoty? W takiej sytuacji nie ma mowy o uczuciu, zaangażowaniu i partnerstwie, dochodzi do przemocy.

 

 Redakcja: Maria Pawłowska

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X