Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy jesteś zdrowy/zdrowa seksualnie?

 
Ten artykuł dotyczy: 

 

Wszyscy wiemy, na czym polega bycie zdrowym: to dobre odżywianie się, uprawianie sportu, dbanie o ciało i umysł. Ale co to oznacza w odniesieniu do życia seksualnego?
Nie ma wątpliwości, że używanie środków antykoncepcyjnych i uprawianie jak najbezpieczniejszego seksu pomoże Wam zmniejszyć ryzyko ciąży i infekcji przenoszonych drogą płciową. Zdrowie seksualne na tym się jednak nie kończy. W rzeczywistości dotyczy ono wszystkich aspektów Waszego życia. Ma wpływ na Wasze serca, ciała, umysły, a także na związki ze światem, który Was otacza.

 


Poznajcie samych siebie


Pierwszym krokiem na drodze do zdrowej seksualności jest poznanie własnego ciała. Być może wstydzicie się odkrywać „te miejsca”, ale to bardzo ważne, by młodzi ludzie oswoili się ze swoją anatomią seksualną i wiedzieli jaką dane organy pełnią funkcję, jak działają i co daje przyjemność. Dzięki temu łatwiej będzie Wam potem wykryć ewentualne niepokojące objawy czy infekcje. Na przykład chłopiec może zaobserwować guzek na penisie, jeśli nagle się pojawi, a dziewczyna zauważyć, że wydzielina z pochwy wydaje się inna niż zwykle. Podczas odkrywania własnych ciał łatwiej także poznać tajemnicę organów seksualnych, co jest bardzo pozytywne na drodze do zwiększenia poczucia własnej atrakcyjności i seksualności.

 

 

Masturbacja

 

Dotykanie własnych narządów płciowych w celu odczuwania przyjemności może być ważna dla zdrowia seksualnego. Nie ma właściwego czy niewłaściwego sposobu na masturbowanie się - liczy się odkrywanie rodzajów przyjemności. To także sposób na nauczenie się, jak osiągnąć orgazm. Kiedy osoby, które się masturbują, poznają, co sprawia im przyjemność, a co nie, mogą powiedzieć o tym swojemu partnerowi lub swojej partnerce.

 

Oczywiście, jeśli nie masturbujecie się, bo nie czujecie takiej potrzeby, albo dlatego, że Wasze przekonania na to nie pozwalają, to nie znaczy, że "coś jest z Wami nie tak". Nie wszyscy się masturbują. Badania statystyczne pokazują, że 98% mężczyzn i 50% kobiet się masturbuje.

 


Rozmawiajmy!


Chociaż wiele możecie zrobić, żeby rozwinąć zdrową seksualność, relacje seksualne przeważnie dotyczą dwóch osób. Być zdrowym seksualnie z drugą osobą – całować się, pieścić i kochać – wymaga dużej odpowiedzialności i świadomych decyzji. Dla osoby zdrowej seksualnie każdy akt seksualny jest jej decyzją. Podejmując ją, trzeba być przygotowanym na uprawianie jak najbezpieczniejszego seksu: wiedzieć, w jakich zachowaniach chcemy brać udział, a jak zmniejszyć ryzyko tych niechcianych. Oczywiście, koniecznie powiedzcie o tej decyzji swojemu partnerowi lub swojej partnerce.


Pamiętajcie, że komunikacja jest bardzo ważna dla zdrowia seksualnego. Mówienie „nie” i „tak” to ustalanie granic. Wszyscy mamy prawo do własnych granic i do tego, by inni je respektowali. Niektóre osoby uważają, że ich ciało w wystarczający sposób komunikuje swoje preferencje. Jednak język ciała nie zawsze bywa jasny. Najlepiej rozmawiać o tym, co lubimy i co chcemy robić, a czego nie.


Innym aspektem komunikacji jest ujawnianie emocji. Uczucia są bardzo ważne w relacjach seksualnych. Dzielenie się nimi z drugą osobą (np. strachem, podnieceniem, miłością) pomaga we wzajemnym zrozumieniu się i budowaniu intymności.
 


Zdrowie seksualne


Zdrowie seksualne to proces ciągłej nauki. Ze stron internetowych możecie dowiedzieć się wiele na temat antykoncepcji, infekcji przenoszonych drogą płciową i bezpieczniejszego seksu. Poza tym istnieją różne inne źródła edukacji seksualnej. Czasami rodzice mogą Wam doradzić, podobnie jak nauczyciele i dorośli, którym ufacie. Macie przyjaciół, z którymi czujecie się swobodnie i możecie rozmawiać o wszystkim? Dzielenie się z nimi swoimi odczuciami wobec seksu i związków jest dobrym sposobem na zrozumienie, że jesteście, podobnie jak wszyscy inni, istotą seksualną.

Pamiętaj o tym, że na temat seksu istnieje mnóstwo mitów i nieprawdziwych informacji. Wszelkie podejrzane rewelacje należy koniecznie sprawdzić w wiarygodnym źródle.To twoje prawo!

 

Chociaż seks jest sprawą prywatną, zdrowie seksualne dotyczy wszystkich. Dlatego ważne jest, by bronić swoich praw seksualnych. Młodzi ludzie mają prawo do:

 

  1. Wiedzy na temat swoich ciał;
  2. Decydowania, czy chcą mieć doświadczenia seksualne sami czy z inną osobą;
  3. Mówienia „nie”, gdy nie akceptują jakiś zachowań seksualnych; mówienia „tak”, gdy czegoś pragną;
  4. Wiedzy na temat zdrowia seksualnego, w tym informacji o antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, bezpiecznego seksu i przyjemności seksualnej;
  5. Wyrażania swojej seksualności bez strachu o ciążę, infekcje przenoszone drogą płciową, uprzedzeń czy przemocy.


Decydujesz o swoim ciele i seksualności, ale z tym prawem wiąże się odpowiedzialność. To, czego się nauczyliście, wykorzystujcie z głową i stańcie się osobą zdrową seksualnie.

 

 

Deklaracja Praw Seksualnych

 

Warto pamiętać, że Polska podpisała w 2002 roku Deklarację Praw Seksualnych, która zawiera 11 fundamentalnych i uniwersalnych praw człowieka odnoszących się także do naszego zdrowia seksualnego. Każdy obywatel i każda obywatelka powinien i powinna się z nimi zapoznać, bo dotyczą ważnej sfery naszego życia. Jest to dokument obowiązujący nas wszystkich na takim samym poziomie jak inne regulacje wprowadzane przez Unię Europejską lub rząd Polski.


 

Literatura:
http://www.teenwire.com/espanol/2004/es-20040629p103-sexo.php.

Tłumaczenie: Paulina Wawrzyńczyk

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X