Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Cykl miesiączkowy kobiety

 
Ten artykuł dotyczy: 

Pierwsza miesiączka

Cykl miesięczny rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia (miesiączki). Pierwsza miesiączka, zwana menarche, pojawia się u kobiet między 11 a 16 rokiem życia, ale czasem zdarza się to wcześniej, na przykład w wieku 8 lat. Około 6 miesięcy przed menarche z pochwy dziewczyny może wydobywać się bezbarwna wydzielina, o ile nie towarzyszy temu swędzenie albo nie ma ona nieprzyjemnego zapachu, nie należy się nią przejmować. Kiedy dziewczyna zaczyna miesiączkować oznacza to, że jej układ rozrodczy jest już dojrzały. W tym wieku działanie hormonów powoduje także wzrost piersi i inne zmiany w ciele i psychice młodej osoby.


Czas trwania miesiączki, seks w czasie okresu

Miesiączka trwa 2 do 7 dni, średnio 5 dni. Krwawienie miesięczne nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety, nie ma też przeciwwskazań by w czasie krwawienia uprawiać seks, choć warto pamiętać o tym, że podczas miesiączki można łatwiej się zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV, oraz jeśli jest się samemu
nosicielem wirusa HIV, w tym czasie bardziej się zaraża innych.


Cykl miesięczny

Cykl miesięczny trwa zazwyczaj 24 do 35 dni, średnio jest to 28 dni, ale u młodych dziewczyn może trwać nawet od 21 do 45 dni. Przez pierwsze trzy lata miesiączki mogą być nieregularne. Miesiączki ustają wraz z menopauzą, czyli około 45 do 50 roku życia.

Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się tak zwana folikularna faza cyklu miesięcznego. W tym czasie w jajniku wzrasta kilka pęcherzyków Graffa, z których jeden zaczyna dojrzewać. 14 dni przed miesiączką dochodzi na ogół do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka. Komórka jajowa żyje 24 godziny i tylko w tym czasie może dojść do zapłodnienia, ale ponieważ plemniki mogą przeżyć w ciele
kobiety nawet do 72 godzin (niektóre źródła mówią o 5 a nawet 7 dniach), komórka jajowa może zostać zapłodniona przez plemniki pochodzące ze stosunku, do którego doszło nawet 3 (do 5-7) dni wcześniej.

Wraz z owulacją rozpoczyna się kolejna faza cyklu zwana lutealną. W tym czasie ścianki macicy grubieją, by jeśli dojdzie do zapłodnienia, mogła się w nich zagnieździć komórka jajowa. Ponieważ minęły już 24 godziny, podczas których komórka jajowa mogła zostać zapłodniona, teraz obumiera. W czasie fazy lutealnej wzrasta podstawowa temperatura ciała kobiety. Wraz z końcem cyklu ściany macicy zaczynają się złuszczać i następuje krwawienie, tym samym rozpoczynając kolejny cykl.


Symptomy zbliżającej się miesiączki

U wielu kobiet (około 80%) wraz ze zbliżającą się miesiączką pojawiają się symptomy takie obniżenie nastroju, drażliwość, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, czy wahania libido (popędu seksualnego), jeśli takie objawy pojawiają się często mówimy wtedy, że jest to Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS). Mimo, że lekarze wyróżniają takie zaburzenie, są też naukowcy, którzy traktują ten temat sceptycznie.
Prowadzono na przykład badania, w których porównywano nastrój kobiet i mężczyzn przez dłuższy okres czasu, okazało się, że nie było większych różnic w wahaniach nastroju u obu płci, co oznacza, że cykl miesięczny nie miał wpływu na samopoczucie kobiet.Źródła:
Tavris, C., Wade, C. (1999). Psychologia. Podejścia oraz koncepcje.
Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka, s. 166
http://www.health24.com/medical/Condition_centres/777-792-814-1764,22011.asp
http://www.kidshealth.org/teen/sexual_health/girls/menstruation.html
http://www2.hu-berlin.de/sexology/ATLAS_EN/html/the_menstrual_cycle.html
http://www.infoforhealth.org/inforeports/menstruation/menstruation.pdf


Ilustracja:
Powyższy obrazek pochodzi z Wikipedii i Wikimedia Commons a jego autorem jest Chris 73. Obrazek jest dostępny za darmo na http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:MenstrualCycle_pl.png
na licencji creative commons cc-by-sa 2.5. . Tłumaczenie Tymoteusz Wołodźko (Ponton).

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X