Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Chlamydioza

 
Ten artykuł dotyczy: 

Janel Hamner & Heather Corinna

Tłumaczenie tekstu z tej strony.

Zakażenie chlamydią to najczęściej spotykana infekcja bakteryjna w Stanach Zjednoczonych. Rocznie notuje się tam ok. 3 milionów przypadków. Zakażenie chlamydią występuje u młodych kobiet bardzo często. Połowa aktywnych seksualnie trzydziestolatek przyznaje, że miała chlamydię.

W Polsce nie istnieją żadne oficjalne statystyki dotyczące przypadków zakażeń tą bakterią. Szacuje się, że możliwość bezobjawowego rozwoju chlamydiozy może dotyczyć od 4,3 do aż 50% polskich kobiet. Najbardziej zagrożone są nastolatki (46%) oraz kobiety pomiędzy 20. a 24. rokiem życia. (Dane z tej strony).

Co to właściwie jest? Chlamydia to bakteria, która atakuje szyjkę macicy i u kobiet może się rozprzestrzenić na cewkę moczową, jajowody oraz jajniki. Może powodować chroniczne infekcje pęcherza, a także zapalenie narządów miednicy małej, ciąże pozamaciczne oraz stałą bezpłodność. Chlamydia może również zainfekować gardło, jeżeli zarazimy się nią przez seks oralny.

U mężczyzn chlamydia atakuje cewkę moczową i może rozprzestrzenić się na jądra, co powoduje bezpłodność. Według danych amerykańskiej organizacji na rzecz planowania rodziny Planned Parenthood chlamydia zwłaszcza u młodych mężczyzn może prowadzić do rozwinięcia się Zespołu Reitera, który wiąże się z infekcjami oka, zapaleniem cewki moczowej oraz artretyzmem. Co trzeci mężczyzna z Zespołem Reitera doznaje trwałego kalectwa. 

Jak wiele osób ma chlamydię? W samych Stanach Zjednoczonych rocznie notuje się ok. 3 milionów przypadków.

W jaki sposób przenosi się chlamydię? Poprzez stosunek pochwowy, analny, oralny, w czasie porodu oraz w rzadkich przypadkach z ręki do oka i poprzez inne nieseksualne kontakty.

Jakie są objawy chlamydiozy? W większości przypadków zakażenie chlamydią nie daje żadnych objawów. Potencjalne objawy obejmują: ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, krwawienie z pochwy, bolesny stosunek u kobiet, krwawienie pomiędzy miesiączkami, po lub w czasie stosunku, bóle żołądka i podbrzusza, nudności, gorączkę, opuchliznę lub ból odbytu i szyjki macicy, u mężczyzn ból jąder oraz problemy z płodnością.

W jaki sposób diagnozuje się chlamydiozę? Poprzez próbkę moczu lub tkanki pobranej z narządów płciowych lub gardła.

Czy chlamydiozę można leczyć? Tak, za pomocą antybiotyków. Jednak ważne jest, aby WSZYSCY partnerzy leczyli się po zdiagnozowaniu chlamydii u jednego z nich. Jeżeli poddasz się leczeniu na chlamydię, a twój partner nie, a będziecie dalej współżyć (zwłaszcza bez zabezpieczenia), będziecie sobie w nieskończoność przekazywać infekcję. Ważne jest również, aby powstrzymać się od seksu do czasu, aż wszyscy partnerzy zakończą leczenie, a ich zdrowie zostanie potwierdzone kolejnym badaniem.

Czy możliwe jest całkowite pozbycie się bakterii? Tak, ale możesz znowu się zarazić.

Czy chlamydia może wpłynąć na płodność? Niewyleczone zakażenie chlamydią może spowodować bezpłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Chlamydioza może spowodować (poprzez wywołanie zapalenia narządów miednicy mniejszej) ciążę pozamaciczną, a u noworodków może spowodować zapalenie płuc, infekcję oka oraz ślepotę.
 

Czy może spowodować śmierć? Sama z siebie nie. 

Jak możemy się przed nią obronić? Stosując prezerwatywy podczas każdego stosunku, pochwowego, analnego oraz oralnego.


Tłumaczyła Anna Wolna.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X