Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Cała prawda o wydzielinach pochwowych

 
Ten artykuł dotyczy: 

Martwisz się, bo na twoich majtkach zobaczyłaś wilgotną bezbarwną plamę? Najprawdopodobniej to nic takiego. Pochwa kobiety to bardzo pracowity narząd, który w różnych sytuacjach produkuje wydzieliny.

1. Miesiączka

Podstawowym i najbardziej widocznym płynem wypływającym przez pochwę jest krew miesiączkowa. Kobieta w wieku rozrodczym ma okres mniej więcej raz na miesiąc. Jeśli nie doszło do zapłodnienia zgrubiała wyściółka macicy się złuszcza i wraz z krwią wypływa na zewnątrz. Trwa to zazwyczaj od 3 do 7 dni. Aby zapobiec brudzeniu się bielizny dziewczyny stosują podpaski, tampony lub specjalne wkładki Instead (niedostępne w Polsce).

2. Podniecenie seksualne

Gdy kobieta się podnieca, serce bije jej szybciej, sutki robią się twarde, mięśnie pochwy się rozciągają, czekając na przyjęcie męskiego członka, nabrzmiewa łechtaczka, a pochwa robi się wilgotna - czyli produkuje przezroczystą wydzielinę, która ma ułatwić stosunek seksualny i pomóc plemnikom w przedostaniu się w głąb pochwy i do macicy. Jeśli w czasie pieszczot czujesz, że jesteś słabo nawilżona, zanim dojdzie do penetracji poproś chłopaka, aby dłużej cię popieścił lub użyjcie sztucznego lubrykantu na bazie wody (np. żel Feminum, Durex Top Play, K-Y Jelly). Za słabe nawilżenie pochwy powoduje, że stosunek jest dla kobiety nieprzyjemny i zwiększa prawdopodobieństwo pęknięcia prezerwatywy.

3. Samooczyszczanie

Pochwa kobiety potrafi sama się oczyszczać wydzielając gęstą, lepką, białą lub biało-żółtą substancję (czasami jest ona bardziej przezroczysta i śliska). Wydzielina ta ma zapach, ale nie powinien on być nieprzyjemny. Wydzielina ta jest całkiem normalnym objawem, ma lekko kwasowe właściwości zapobiegające infekcjom. Jeśli masz taką wydzielinę znaczy, że pochwa jest zdrowa i radzi sobie z infekcjami. Nie znaczy to, że jesteś w ciąży, choć u kobiet w ciąży taka wydzielina też występuje.

Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z tą wydzieliną, bo np. zostawia ona ślady na bieliźnie, używaj cieniutkich wkładek higienicznych. Nigdy nie używaj tamponów, aby pozbyć się wydzieliny - tampony powinny być stosowane tylko w czasie okresu. Nie myj się ostro pachnącymi płynami czy mydłem - najlepiej stosuj bezzapachowy płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym (np. Lactacyd, AA Intima).

4. Sygnały ostrzegawcze

Kiedy pochwa choruje, jej wydzielina ostrzega nas, że trzeba zacząć leczenie. Na ogół pojawiają się wtedy upławy - mają one żółtawy, zielonkawy, brązowy kolor i nieprzyjemny zapach i czasami twarogowatą lub pienistą konsystencję. Świadczą o infekcji pochwy (np. grzybiczej) lub chorobie przenoszonej drogą płciową. Lepiej w takim przypadku zgłosić się do lekarza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe możesz spróbować leczyć się lekami bez recepty (np. globulki z nagietkiem Vagical, proszek rozpuszczany w wodzie służący do płukania pochwy Tantum Rosa), ale jeśli objawy się utrzymują lub podejrzewasz chorobę przenoszoną drogą płciową lub grzybicę (na ogół połączona jest z silnym swędzeniem) idź do ginekologa.

Na podstawie teenwire.com

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X