Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Apel do mediów w sprawie udziału kobiet w mediach

 
Data wydarzenia: 
piątek, luty 9, 2018 -
15:15 do 16:15

Do: Media publiczne i prywatne w Polsce

Apel w sprawie udziału kobiet w mediach

Szanowni Państwo, 
apelujemy o zapewnienie równego dostępu do mediów publicznych i prywatnych dla kobiet i mężczyzn, tak by opinia publiczna miała możliwość zapoznania się z opiniami specjalistek i specjalistów z danej dziedziny, a zwłaszcza jeśli redaktorki i redaktorzy programów telewizyjnych poruszają temat szeroko rozumianych praw kobiet. Wzywamy również do określenia przejrzystych procedur na rzecz zagwarantowania równości w stacjach radiowych i telewizyjnych, w tym procedur kierowania zaproszeń do gościń i gości.

Stanem pożądanym byłoby prowadzenie dyskusji oraz debat w parytecie, z zachowaniem równowagi płci. Rozumiemy, że z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe, ale nierówność jednego dnia można wyrównać dnia kolejnego. W sytuacji, w której to partie delegują osoby do udziału w rozmowie, jesteśmy przekonane, że przy odrobinie dobrej woli media są w stanie nakłonić odpowiednie jednostki do wprowadzenia zmian na tej liście.

Pamiętajmy, że media dysponują ogromnym potencjałem w zakresie kształtowania świadomości Polek i Polaków, w szczególności ludzi młodych. Od nas wszystkich zależy ich postawa w dorosłym życiu, która powinna opierać się na poszanowaniu drugiej osoby i równym traktowaniu członkiń i członków społeczeństwa. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność. Wykonajmy tę pracę jak najszybciej i jak najlepiej.

Dlaczego to jest ważne?

Jesteśmy zaniepokojone i zaniepokojeni faktem niewielkiego udziału kobiet w medialnej debacie dotyczącej w szczególności szeroko rozumianych praw kobiet. Oglądając programy publicystyczne w wielu mediach zauważamy, że w większości przypadków są do nich zapraszani niemal wyłącznie mężczyźni, podczas gdy udział kobiet jest jedynie okazjonalny. Najczęściej to panowie dyskutują o prawach reprodukcyjnych kobiet, o płaconych na rzecz kobiet i dzieci alimentach, czy o zmianie wieku emerytalnego kobiet. Ta tendencja dotyczy zresztą również innych tematów, niekoniecznie związanych z prawami kobiet.

Uważamy, że kwestie bezpośrednio związane z prawem kobiet do samostanowienia, prawem do aborcji, przemocą wobec kobiet, antykoncepcją, w tym awaryjną i wiele innych, powinny być omawiane w pierwszej kolejności przez kobiety, których kwestie te nie tylko bezpośrednio dotyczą, ale które są niejednokrotnie ekspertkami w dziedzinach omawianych na wizji. W wielu programach jednak nadal dyskusje odbywają się wyłącznie w męskim gronie. Przykładów można podawać wiele, jednak skupiamy się tylko na wybranych, zdając sobie sprawę z tego, że nie są to wszystkie programy, w których występuje ta nieprawidłowość i jest ich wiele więcej.

Zależy nam na uzyskaniu równowagi, ponieważ w Polsce jest wiele specjalistek, które są gotowe zabierać głos w mediach na temat ich praw i problemów. Ale nie tylko - w każdej z dziedzin ekspertkami są również kobiety, więc na każdego mężczyznę-eksperta z łatwością można znaleźć kobietę-ekspertkę i dać jej możliwość wypowiedzenia się.

Pod apelem podpisały się i podpisali przedstawicielki i przedstawiciele ruchów feministycznych, środowisk kobiecych oraz organizacji demokratycznych i równościowych: 
Akcja Demokracja 
Berliński Kongres Kobiet 
Centrum Praw Kobiet 
Democracy is OK 
Dziewuchy Dziewuchom Berlin 
Dziewuchy Dziewuchom Poznań 
Dziewuchy Dziewuchom Szczecin 
EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań 
Fabryka Równości 
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny 
Femini Berlin Polska 
Fundacja Czas Dialogu 
Fundacja Feminoteka 
Fundacja Kobieca eFKa 
Fundacja Pozytywnych Zmian 
Fundacja RÓWNOŚĆ.INFO 
Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton 
Inicjatywa Polska 
Kobiety w Sieci 
Konferencja Episkopatu Polek 
Kongres Kobiet Województwa Śląskiego 
Krytyka Polityczna 
Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom 
Manifa Łódź 
Manifest Wolnej Polki 
Marsz Godności 
Nieformalna grupa #czarnyprotest 
Ogólnopolski Strajk Kobiet 
Ogólnopolski Strajk Kobiet Sanok 
pismo feministyczne ZADRA 
Protest kobiet 
Sieć Astra 
Sieć Astra Youth 
Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji 
stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk” 
Stowarzyszenie Aktywne Kobiety 
Stowarzyszenie Głosy Przeciw Przemocy 
Stowarzyszenie Kongres Kobiet 
Stowarzyszenie Klub XXI wieku 
Stowarzyszenie Koniński Kongres Kobiet 
Stowarzyszenie Pro Femina 
Stowarzyszenie Stop Stereotypom 
Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom 
Warszawski Strajk Kobiet 
Wielkopolski Kongres Kobiet

 

 

O Inicjatywie napisano w:

OKO.press

Wysokie Obcasy

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X