Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Antykoncepcja chemiczna

 

 

 

Na polskim rynku najłatwiej BYŁO dostać globulki antykoncepcyjne o nazwie Patentex Oval. Producent wycofał je jednak z dystrybucji, nie ma nawet możliwości zamówić ich już w hurtowni.

O sprawie poinformował facebookowy profil Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich sugerując, że to zasługa Ministerstwa Zdrowia. Urzędnicy twierdzą, że preparat wycofano DLA DOBRA KOBIET, gdyż któraś mogłaby mieć na niego alergię. Preparat nie znajduje się jednak na liście środków wycofanych z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jeśli firma zmieni decyzję - globulki znów być może będą dostępne.


Nie pozostaje jednak wątpliwości, że Patentex oval był ostatnim chemicznym środkiem antykoncepcyjnym dostępnym w Polsce. W dodatku tanim i bez recepty – kosztował ok. 24zł za 12 sztuk. W innych krajach oprócz globulek można też dostać kremy i żele plemnikobójcze.

Warto jednak poznać faktyczną skuteczność i skutki uboczne tej chemicznej metody antykoncepcyjnej.

Sposób użycia:

Globulkę należy włożyć głęboko do pochwy na ok. 10 minut przed stosunkiem. W tym czasie globulka zamienia się w piankę, która tworzy fizyczną i chemiczną barierę dla plemników. Należy założyć nową globulkę po każdym wytrysku (jeśli jest kolejny stosunek) lub po godzinie (nawet jeśli nie było wytrysku, ale stosunek trwa).

Skuteczność:

Skuteczność waha się od 82% (użycie idealne) do 71% (użycie typowe), czyli jest dość niska, dlatego zaleca się dodatkowo używać prezerwatywy (lub innych metod mechanicznych: prezerwatywy damskiej czy kapturka dopochwowego). Ponieważ skuteczność prezerwatyw jest wysoka, nie ma konieczności stosowania globulek w tym samym czasie.

Według cytowanych przez Światową Organizację Zdrowia danych, prezerwatywy pokryte środkiem plemnikobójczym nie zapewniają żadnego dodatkowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, a dodatkowo środek ten zwiększa prawdopodobieństwo podrażnień, dlatego stosowanie takich prezerwatyw jest odradzane.

Uwaga:

Nonoxynol-9 może zwiększać ryzyko zakażenia HIV i innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ substancja ta może powodować podrażnienia błony sluzowej pochwy i czynić ją bardziej podatną na zakażenia. Ryzyko jest największe w przypadku wielokrotnych stosunków z użyciem N-9 w ciągu dnia lub w przypadku stosunków analnych.

N-9 zwiększa wprawdzie zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, ale nie powinny go stosować pary, które nie mają pewności co do tego czy żyją z HIV lub innymi infekcjami.Ogólne wady i zalety środków plemnikobójczych

 

ZALETY:
 

 •    łatwe w stosowaniu;
 •    przed ich zastosowaniem nie trzeba wykonywać badań;
 •    kremy i żele mają dodatkowo działanie nawilżające i ułatwiające stosunek;
 •    nie zmieniają naturalnego funkcjonowania organizmu.

 

WADY:
 

 •    są mniej skuteczne niż inne metody, np. prezerwatywa;
 •    mogą uczulać;
 •    często podrażniają;
 •    nie zabezpieczają przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową;
 •    mogą zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV;
 •    zazwyczaj trzeba aplikować je tuż przed stosunkiem, co może źle wpływać na komfort partnerów;
 •    mogą powodować nieprzyjemny posmak w ustach w czasie seksu oralnego;
 •    pienią się w pochwie, co może dawać nieprzyjemne odczucia podczas stosunku.

 


Źródła:


Dane amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA 
Artykuł Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Ostatnia aktualizacja:  Angelika Mamaj 2016/10/07

 

 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X