Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

7 pytań

 
Ten artykuł dotyczy: 

Do zachowań erotycznych i seksualnych – od pocałunku, przez pieszczoty, do stosunku seksualnego – popychają nas naturalne potrzeby biologiczne i emocjonalne pragnienia. Ponieważ każdy krok w aktywności erotycznej/seksualnej wiąże się ze zwiększaniem stopnia intymnego zaangażowanie i może przynosić coraz poważniejsze emocjonalne i życiowe konsekwencje, warto zawsze zastanowić się, czy jestem na coś na pewno gotowy/gotowa. Skąd to wiedzieć? Nie ma prostej odpowiedzi. Przepisy prawne podpowiadają nam jedynie, że aby rozpocząć życie seksualne z kimś, należy mieć ukończone piętnaście lat. W podjęciu decyzji o zwiększaniu intymnej bliskości erotycznej/seksualnej mogą pomóc pytania zebrane w siedmiu grupach.

 

  1. PRAGNIENIE Czy naprawdę tego pragnę? Czy to zaspokoi moje prawdziwe pragnienie? Czy o to właśnie mi chodzi? A może próbuję zaspokoić inną potrzebę (czułości i bliskości; dowartościowania się itp.)?

 

  1. OSOBA Czy naprawdę chcę, aby stało się to z tą osobą? Czy dobrze ja znam i jej ufam? Czy to ją kocham, jej pragnę? Czy może być moim chłopakiem/moją dziewczyną na poważnie? Czy on/ona naprawdę chce to przeżyć właśnie ze mną?

 

  1. WOLNOŚĆ WYBORU Czy to mój wolny wybór? Czy nie ulegam presji, szantażowi, wpływom innych, modzie, itp.? Czy on/ona zrobi to ze względu na siebie i na mnie? Czy nie ulega presji, szantażowi, wpływom innych, modzie itp.?

 

  1. MOJE OCZEKIWANIA Czego naprawdę pragnę doświadczyć? Czego oczekuję, co zaspokoi moje pragnienia, na co liczę, a czego nie będę akceptować? Czy nie myślę o zachowaniach alternatywnych do tego co on/ona mi proponuje (np. petting zamiast stosunku)? Czy odpowiadają mi warunki? Co zapewni nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa? Jak zadbamy o zdrowie (warunki higieniczne, antykoncepcja)? Czy mamy to, co potrzebne? 

 

  1. KONSEKWENCJE Czy wziąłem/wzięłam pod uwagę konsekwencje mojego zachowania (dla mojego zdrowia, samopoczucia; dla drugiej osoby, np. ewentualność ciąży)? Jak zadbam o komfort i bezpieczeństwo swoje i drugiej osoby? Co on/ona myśli o znaczeniu tego, co się stanie między nami? Jaki wpływ będzie to miało na mnie/na nas/ na naszą relację? Czy jesteśmy na to gotowi?

 

  1. WARTOŚCI Jak się mają moje pragnienia do mojego systemu wartości i zasad? Czy on/ona podobne znaczenie przypisuje temu co zajdzie między nami? Na ile jest to dla nas ważne? Czy nie kłóci się to z czymś , co ja lub on/ona uznajemy za ważniejsze?

 

  1. MOJA DECYZJA Czy czuję się wystarczająco dojrzały/dojrzała i gotowy/gotowa do tego kroku? Na co godzę się, co decyduję się zrobić? Czy będę umieć odmówić, gdybym zmienił/zmieniła zdanie? Jak przyjąć odmowę? Jaką decyzję wspólnie podejmujemy?

 

Pamiętajcie! Jeśli robimy coś w pełni świadome i wyrażają na to zgodę zaangażowane osoby; jeśli nie ma w tym intencji skrzywdzenia drugiej strony – więcej: jeśli dbamy o to, by czuła się dobrze i bezpiecznie (w przypadku podejmowania współżycia seksualnego – jeśli nie łamiemy prawa); jeśli odpowiedzieliśmy sobie szczerze na powyższe pytania i jesteśmy gotowi na dalszy krok w pogłębianiu intymności lub powstrzymanie albo odłożenie tego na inny czas – to rozwija szacunek do siebie i do osób, których pragniemy i które kochamy.

 

Autor: Tomasz Garstka – psycholog, współautor podręcznika dla gimnazjalistów i gimnazjalistek do wychowania do życia w rodzinie "Kim jestem?" (2003). Pracuje z pacjentami w NZOZ Przychodnia Prosen w Warszawie. Członek Klubu Sceptyków Polskich

Redakcja: Paulina Wawrzyńczyk

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X