Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Przewodnik po wydzielinach pochwowych

 

Tłumaczenie tekstu Heather Corinny ze strony scarleteen.com


Wydzielina z pochwy jest normalnym, zdrowym objawem funkcjonowania układu rozrodczego, nawet jeżeli czasem wydaje Ci się ona dziwna.

Potrzeby seksualne w okresie dorastania

 

W okresie dorastania zmienia się nie tylko nasze ciało, ale pojawiają się też nowe potrzeby czy zadania. Niezależnie od płci chcemy wyrażać siebie, szukamy wyzwań, aktywności, w jakich możemy się spełniać. Zaczynamy odczuwać potrzeby seksualne. Zarówno budzenie się popędu, jak i sytuacje, w jakich ma to miejsce, są nowe, więc możemy się zastanawiać, czy zarówno potrzeby, jak i sposób ich zaspokojenia, są właściwe? Zgodne z przekazanymi wartościami? Np.

Miesiączka – fakty i mity

 

Pierwszej miesiączce towarzyszą najczęściej bardzo silne emocje. Niektóre dziewczyny są zaciekawione i podekscytowane, inne bardzo boją się krwawienia. Kiedy się pojawi? Jak będzie wyglądać? Czy wszyscy zobaczą? A co jeśli przesiąknie ubranie? Dodatkowo istnieje wiele mitów na temat okresu, które nie ułatwiają dojrzewania. Co zatem warto wiedzieć o miesiączce?


Jak poznać, że zbliża się miesiączka?

Męskie narządy płciowe

 

 
Gdy oglądasz swoje narządy płciowe, najpierw widzisz owłosienie łonowe. Włoski porastają podbrzusze, nasadę penisa i na ogół jadra, sięgając aż do odbytu. Niektórzy mężczyźni przycinają lub golą sobie te włosy.

Jak zmienia się ciało w okresie dorastania - dziewczyny

 

  Okres, w jaki dziewczyna wchodzi około 9 roku życia nazywamy dorastaniem albo pokwitaniem. Wtedy nasz organizm zaczyna się zmieniać, a dziewczynki stają się kobietami. Kiedy spojrzymy na otaczający świat, na ludzi, których mijamy na ulicy, czy koleżanki, z którymi spędzamy czas, możemy zauważyć, że ludzie różnią się od siebie. Okres dorastania sprawia, że to, co różni, zaczyna być jeszcze bardziej widoczne.

Jak zmienia się ciało w okresie dorastania - chłopcy

 

W okresie dorastania jest wiele takich spraw, które budzą niepokój, pojawiają się pytania i wątpliwości. Dorastanie jest sprawą indywidualną. To, kiedy się rozpocznie, zależy w dużej mierze od tego, co w spadku przekazali nam rodzice, czyli od uwarunkowań genetycznych. Tak naprawdę zmieniamy się przez całe życie, ale zmiany zachodzące w okresie dorastania są najbardziej widoczne, ponieważ cały organizm się przeobraża. Mechanizm dojrzewania regulowany jest przez dwa układy: nerwowy i hormonalny. Jak zmieniamy się w okresie dojrzewania?

Higiena intymna

 

Nie jest to sprawa tak oczywista, jakby się wydawało. Rzadko kiedy uczy się młodych ludzi podstawowych zasad higieny, bo wydaje się, że wszyscy wszystko wiedzą. Nieświadomie popełniamy jednak wiele błędów, na które warto zwrócić uwagę.


Bieliznę trzeba zmieniać codziennie. Zalecane jest noszenie bawełny ze względu na jej przewiewność. Sztuczne materiały nie sprzyjają wentylacji genitaliów, która jest konieczna, gdyż drobnoustroje lubią miejsca ciepłe i wilgotne.

Cała prawda o wydzielinach pochwowych

 

Martwisz się, bo na twoich majtkach zobaczyłaś wilgotną bezbarwną plamę? Najprawdopodobniej to nic takiego. Pochwa kobiety to bardzo pracowity narząd, który w różnych sytuacjach produkuje wydzieliny.

1. Miesiączka

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X