Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Życie z L. | Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Przeczytaj!

 

Mało znana mutacja genetyczna może zwiększać ryzyko zakrzepów przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna – działania niepożądane

 

Jakie mogą być negatywne konsekwencje przyjmowania pigułek? Mgr farmacji Magda Caban opisuje najważniejsze ryzyka.

Antykoncepcja hormonalna - interakcje z innymi lekami, alkoholem i sokiem grejpfrutowym

 

Czy alkohol wpływa na wchłanianie pigułek? Czy biorąc tableki, można pić sok grejpfrutowy? Jakie leki wywołują interakcje? Najbardziej popularne wątpliwości rozwiewa mgr farmacji Magda Caban.

Tabletki antykoncepcyjne w schemacie 24+4

 

Klasyczny sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to schemat 21+7, czyli 21 dni przyjmowania tabletek oraz 7 dni przerwy, w czasie której następuje krwawienie z odstawienia.

Znajdujące się na polskim rynku tabletki Yaz mają jednak inny sposób przyjmowania, stworzony jako ułatwienie, ale poprzez swoja inność sprawiający wiele problemów dla nowych użytkowniczek. W rzeczywistości nie taki diabeł straszny, o czym zaraz się przekonacie.

 

Wszystko o krwawieniu z odstawienia

 

Czym jest krwawienie z odstawienia?
Krwawienie z odstawienia nie jest okresem, a reakcją organizmu na odstawienie pigułek i nie jest konieczne (ponieważ jednym z efektów działania pigułek jest ograniczony przyrost śluzówki macicy, więc krwawienie nie jest niezbędne do jej usunięcia). Krwawienie z odstawienia pojawia się zawsze po zakończeniu stosowania pigułek, także wtedy, kiedy zamierzasz zrezygnować z tej formy antykoncepcji. 

Lista pigułek i innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych

 

Lista antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych dostępnych na polskim rynku wraz z orientacyjnymi cenami. Aktualizacja 2014 r.

Prawidłowe użycie prezerwatywy

 

Najważniejszą bronią w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii są prezerwatywy. ZAWSZE stosuj prezerwatywy jeśli nie masz pewności czy ty lub twój partner/partnerka nie jest zakażony/a. Pary, które nie robiły sobie testów na HIV, a miały w przeszłości kontakty bez zabezpieczenia, powinny zawsze stosować prezerwatywy. Można z nich zrezygnować, gdy wynik testu będzie negatywny dla obojga partenrów i gdy patrnerzy będą sobie wierni.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X