Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Życie z L. | Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Przeczytaj!

 

Mało znana mutacja genetyczna może zwiększać ryzyko zakrzepów przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna – działania niepożądane

 

Jakie mogą być negatywne konsekwencje przyjmowania pigułek? Mgr farmacji Magda Caban opisuje najważniejsze ryzyka.

Antykoncepcja hormonalna - interakcje z innymi lekami, alkoholem i sokiem grejpfrutowym

 

Czy alkohol wpływa na wchłanianie pigułek? Czy biorąc tableki, można pić sok grejpfrutowy? Jakie leki wywołują interakcje? Najbardziej popularne wątpliwości rozwiewa mgr farmacji Magda Caban.

Tabletki antykoncepcyjne w schemacie 24+4

 

Klasyczny sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to schemat 21+7, czyli 21 dni przyjmowania tabletek oraz 7 dni przerwy, w czasie której następuje krwawienie z odstawienia.

Znajdujące się na polskim rynku tabletki Yaz mają jednak inny sposób przyjmowania, stworzony jako ułatwienie, ale poprzez swoja inność sprawiający wiele problemów dla nowych użytkowniczek. W rzeczywistości nie taki diabeł straszny, o czym zaraz się przekonacie.

 

Prezerwatywy i lubrykanty

 

Zabezpieczanie się za pomocą prezerwatywy nie musi być niewygodnym obowiązkiem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw mających uprzyjemnić lub ułatwić współżycie. Marki, na których można polegać (testowane elektronicznie, z atestem) to Unimil, Durex, RFSU, Sportex, Contex, Rose-Tex, Conamore, Pepino, Contact, United Colors of Benetton.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych i skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu HIV

 

Poniższe wartości dotyczą liczby niechcianych ciąż w ciągu roku w przeliczeniu na 100 kobiet. Tak więc wartość 0,3 oznacza, że dana metoda jest skuteczna w 99,7% w skali roku.

 

Klucz

Wszystko o krwawieniu z odstawienia

 

Czym jest krwawienie z odstawienia?
Krwawienie z odstawienia nie jest okresem, a reakcją organizmu na odstawienie pigułek i nie jest konieczne (ponieważ jednym z efektów działania pigułek jest ograniczony przyrost śluzówki macicy, więc krwawienie nie jest niezbędne do jej usunięcia). Krwawienie z odstawienia pojawia się zawsze po zakończeniu stosowania pigułek, także wtedy, kiedy zamierzasz zrezygnować z tej formy antykoncepcji. 

Co zrobić, gdy lekarz odmawia wypisania recepty na pigułki?

 

Jeżeli zdecydowałaś się na stosowanie hormonalnej antykoncepcji, musisz udać się do ginekologa – należy wykonać badania oraz przeprowadzić wywiad medyczny, aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania przez Ciebie tej metody antykoncepcji. Ale co robić, jeżeli mimo braku takich przeciwwskazań lekarz odmawia wypisania recepty?

Prezerwatywa dla kobiet

 

Dostępność
Produkt ten jest obecnie niedostępny w Polsce. W Europie jest dostępny od 1992 r. Można je zamówić np. w holenderskim sklepie online z prezerwatywami tutaj.

 

Metody rozpoznawania płodności

 

Artykuł nadesłany przez użytkowniczkę forum o nicku Mangusta. Grupa Ponton nie identyfikuje się z niektórymi treściami zawartymi na stronach, do których odsyłają podane linki.

 

Lista pigułek i innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych

 

Lista antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych dostępnych na polskim rynku wraz z orientacyjnymi cenami. Aktualizacja 2014 r.

Mity na temat antykoncepcji

 

 

Mit 1: Antykoncepcja w pełni chroni przed ciążą.
Prawda: Jedyną metodą chroniącą w pełni przed ciążą jest żeńska sterylizacja i wazektomia u mężczyzn. Kobiety mogą zajść w ciążę szybko po tym, kiedy przestaną stosować wszelkie inne metody (z wyjątkiem zastrzyków, po których płodność wraca, ale trwa to dłużej).

 

Plastry antykoncepcyjne

 

Na polskim rynku są dostępne plastry antykoncepcyjne, póki co jeden rodzaj pod nazwą Evra.

Dla kogo i czemu?

Pigułki antykoncepcyjne

 

Rodzaje
Istnieją dwa rodzaje pigułek: 

Prawidłowe użycie prezerwatywy

 

Najważniejszą bronią w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii są prezerwatywy. ZAWSZE stosuj prezerwatywy jeśli nie masz pewności czy ty lub twój partner/partnerka nie jest zakażony/a. Pary, które nie robiły sobie testów na HIV, a miały w przeszłości kontakty bez zabezpieczenia, powinny zawsze stosować prezerwatywy. Można z nich zrezygnować, gdy wynik testu będzie negatywny dla obojga partenrów i gdy patrnerzy będą sobie wierni.

Historia antykoncepcji

 

Na przestrzeni wieków, w różnych kulturach stosowano najróżniejsze metody, które w dniu dzisiejszym możemy z przymrużeniem oka nazwać pre-anytykoncepcyjnymi.

W okresie prehistorycznym u ludów prymitywnych istniało wiele tabu regulujących więź między kobieta i mężczyzną.Często też nie łączono życia płciowego kobiety z posiadaniem potomstwa.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X