Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Higiena

2 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
emi017
Higiena

W niedzielę przeżyłam swój pierwszy raz ,dla swojego chłopaka też byłam pierwszą partnerką, myślałam że po krwawieniu i drobnych otarciach juz nic gorszego mnie nie spotka niestety we wtorek dostałam ostrego zapalenia pęcherza moczowego , a pani doktor na pogotowiu z przekąsem stwierdziła że chyba uprawialam seks w szalecie miejskim ( bez komentarza). Prosze o rade jak dbać o higienę swoją i partnera ( co robić czego nie ) przed w trakcie i po stosunku żeby na przyszłość uniknąć takich kłopotów zdrowotnych ?

Magdalena Zimecka
Obrazek użytkownika Magdalena Zimecka
Każdy organizm jest inny i

Każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na różne rzeczy. Nie ma jakiś specjalnych wytycznych.
Może się okazać, że jesteś po prostu podatna na tego typu infekcje.
Warto mieć zatem na uwagę, aby umyć się przed stosunkiem i po stosunku. W okolicach odbytu jest najwięcej bakterii, zatem warto zadbać o tę strefę. Jeśli masz problem z lubrykacją pochwy to używać podczas stosunku lubrykantów na bazie wody. Codziennie zmieniać bieliznę.
Poza tym myślę, że Pani na pogotowiu nie musiała być złośliwa, ponieważ nie zawsze zapalenie pęcherza moczowego spowodowane jest seksem. Przyczyn może być wiele np. przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni. Powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu.

Zapalenie cewki moczowej może się też rozwinąć, gdy nosimy obcisłe spodnie czy bieliznę ze sztucznych włókien, co powoduje przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Ponadto niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc, stosowanie środków plemnikobójczych, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko infekcji.

Pozdrawiam.

Magdalena - edukatorka seksualna grupy Ponton

Porada wolontariuszy Pontonu nie zastąpi porady lekarza bądź innego specjalisty. Edukatorzy Pontonu nie mają wykształcenia medycznego, a ich porady mają jedynie charakter informacyjny.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X