Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Czy do ginekologa chodzą tylko kobiety, które współżyją lub są w ciąży?

Nie, do ginekologa powinna chodzić każda kobieta profilaktycznie, czyli nie tylko wtedy, kiedy ma jakąś infekcję lub coś ją boli. Jeżeli chodzi się systematycznie, można uniknąć wielu groźnych chorób.

Mój lekarz powiedział, że jestem za młoda na seks i nie chciał przepisać mi antykoncepcji. Co robić?

Żaden lekarz nie ma prawa oceniać postępowania pacjentki. Ty decydujesz o tym, czy chcesz już rozpocząć współżycie czy nie. Możesz napisać skargę na lekarza, który tak Cię potraktował do jego przełożonego i poszukać osoby bardziej kompetentnej. Jeśli masz mniej niż 18 lat lekarz może odmówić recepty lub poprosić, abyś przyszła z kimś z rodziców.

Nie mam jeszcze 18 lat. Czy mogę iść do ginekologa po pigułki bez mamy/taty?

Jeśli jesteś niepełnoletnia, lekarz może nie wyrazić zgody na zapisanie hormonów, nawet jeśli uzna, że nie zaszkodzi to zdrowiu. Lekarz może także zażądać, abyś przyszła z rodzicem, ale nie zawsze lekarze korzystają z takiej możliwości. Teoretycznie pigułki antykoncepcyjne może brać dziewczyna, która od minimum 2 lat miesiączkuje (o ile nie ma innych przeciwwskazań medycznych), ale niepełnoletnia pacjentka może nie dostać recepty. Dlaczego tak jest i jak jednak można uzyskać receptę, przeczytasz tutaj.

Szukam dobrego ginekologa.

Na forum Gazeta.pl> zdrowie kobiety znajdziesz listę dobrych i złych ginekologów w Warszawie i innych miastach, popytaj też wśród koleżanek, czy znają godnych zaufania lekarzy, żebyś uniknęła nieprzyjemnej wizyty.

Jestem dziewicą. Czy muszę chodzić do ginekologa?

Tak, każda dziewczyna, która miesiączkuje, powinna co najmniej raz do roku chodzić na kontrolne wizyty do ginekologa. Nie bój się badania przez odbyt, zdarza się to bardzo rzadko. Podczas każdej wizyty lekarz pyta o termin ostatniej miesiączki, bada wejście do pochwy, jajniki, piersi. Może także zlecić konieczne badania, np. krwi, hormonalne lub USG piersi. Nie ma sensu zwlekać z wizytą, bo w miarę upływu czasu będzie się ona stawała coraz bardziej stresująca. Szybko można się przyzwyczaić do ginekologa tak, jak do każdego innego lekarza.

Czy badanie ginekologiczne boli?

Nie, badanie samo w sobie nie jest bolesne. Kobieta może jednak odczuwać dyskomfort, w dużym stopniu zależy to od jej nastawienia i odprężenia. Jeżeli napina się mięśnie pochwy, włożenie wziernika może być nieprzyjemne. W czasie badania czasami lekarz uciska dłonią brzuch i przez chwilę można także poczuć dyskomfort. W każdej chwili kobieta może poprosić lekarza, żeby był bardziej delikatny.

Jak ubrać się na wizytę u ginekologa?

Na czas badania ginekologicznego musisz zdjąć ubrania od pasa w dół. Dlatego najlepiej dobrać strój tak, by łatwo było go zdjąć, a później ponownie założyć.

Warto dowiedzieć się wcześniej, jak wyposażony jest gabinet, do którego idziemy. W niektórych pacjentki mogą założyć specjalne jednorazowe fartuszki, którymi mogą się okryć, by nie chodzić nago po gabinecie.

Jeżeli w wybranym gabinecie nie ma takich fartuszków, a bardzo krępujesz się być rozebrana na czas badania, pomyśl o założeniu na wizytę luźnej spódnicy, którą wystarczy lekko podwinąć jak już będziesz siedziała na fotelu.

Podczas badania ginekolog powinien zbadać też Twoje piersi, dlatego nie zakładaj na wizytę jednoczęściowych strojów (bo wtedy będziesz musiała rozebrać się całkowicie) lub skomplikowanie zapinanego gorsetu.

W jaki dzień cyklu powinnam iść do ginekologa?

Na zwykłe badanie bądź konsultację możesz iść w każdym dniu cyklu (choć najwygodniej jest nie umawiać się w czasie miesiączki).

Jeżeli planujesz wykonanie cytologii, na wizytę powinnaś przyjść w pierwszej połowie cyklu, najlepiej 3 - 4 dni po zakończeniu miesiączki. Więcej na temat cytologii znajdziesz tutaj

Co powinnam zrobić z owłosieniem łonowym przed wizytą u ginekologa?

Zdecydowanie nie powinnaś wykonywać depilacji specjalnie z okazji wizyty u ginekologa - lekarz nie będzie oceniał Cię z tego powodu i nie ma to wpływu na wynik badań. W zupełności wystarczy, że o włoski łonowe zadbasz tak, jak robisz to na co dzień. Jeżeli w ogóle nie depilujesz okolic intymnych to tez jest w porządku i nie musisz tego zmieniać.

Jak często powinnam chodzić na wizytę u ginekologa?

Przynajmniej raz w roku powinnaś udać się na profilaktyczną wizytę u ginekologa.

Jednak nie powinnaś zwlekać z umówieniem się do lekarza, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi. Nie lekceważ nawracającego bólu w okolicach podbrzusza, nieregularnych lub bolesnych miesiączek czy nawet lekkich infekcji pochwy.

Kiedy powinnam iść po raz pierwszy do ginekologa?

Każda miesiączkująca kobieta powinna regularnie odwiedzać tego lekarza, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dla kobiety współżyjącej taka coroczna wizyta to już konieczność.

Do szybkiego umówienia się na wizytę powinny zmobilizować Cię:
- brak regularnych miesiączek mimo, że od pierwszej upłynęły już 2 - 3 lata;
- swędzenie i pieczenie w pochwie, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy o zmienionym kolorze (żółtawa, zielonkawa, brązowa);
- bolesne miesiączkowanie;
- powracające bóle podbrzusza;
- bardzo obfite miesiączki;
- chęć rozpoczęcia współżycia w celu dobrania odpowiedniej metody antykoncepcji;
- plamienia i krwawienia w trakcie cyklu.

Wstydzę się iść sama do ginekologa, kto może pójść ze mną?

Każda osoba może Ci towarzyszyć podczas wizyty. Np. wspólnie z rodzicem albo chłopakiem warto porozmawiać z lekarzem o różnych wątpliwościach i się go poradzić. Można wejść wspólnie do gabinetu, jednak na czas badania powinnaś zostać sama z ginekologiem.

Czy dziewica musi zostać zbadana przez odbyt?

Nie, w praktyce zdarza się to rzadko - w ten sposób nie można ocenić stanu szyjki macicy ani wykonać cytologii, a są to bardzo ważne badania. Poprzez takie badanie nie można też zidentyfikować ewentualnej infekcji.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X