Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Chłopak bardzo namawia mnie na stosunek, ale ja nie bardzo tego chcę. Chyba w koncu dla spokoju mu ulegnę. Co robić?

Każdy ma prawo decydować o sobie, także w kwestii seksualności. Masz prawo sama decydować, kiedy dojdzie do stosunku seksualnego oraz odmówić, jeżeli nie masz na to ochoty. Możesz także odmówić nawet wtedy, kiedy już wcześniej sypiałaś ze swoim chłopakiem. Nikt nie ma prawa wymagać od ciebie decydowania na seks, kiedy nie masz na to zupełnie ochoty.

To, że pod wpływem zmuszania czy nawet użycia siły lub szantażu ostatecznie ulegniesz, mimo wszystko oznacza, że Twój partner dopuścił się gwałtu (tutaj mówi się o tak zwanym gwałcie na randce). Nie ma znaczenia, że znasz tą osobę i że jesteście parą - takie zachowanie jest niedopuszczalne i masz nawet prawo złożyć na policję doniesienie o gwałcie (więcej na ten temat tutaj).

Nie powinnaś udawać, że nic stało, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji: sprawca przemocy seksualnej nie powinien czuć się bezkarny i nie możesz pozawalać na wykorzystywanie siebie.

Milczenie kobiet w tej kwestii powoduje, że powszechnie sądzi się, że gwałcicielami są obce osoby napadające kobiety w ustronnych miejscach (parkach, zaułkach, ciemnych ulicach). Tymczasem 90% sprawców gwałtów to osoby znane kobietom: koledzy, znajomi z imprezy, nowi lub stali partnerzy.

Jestem ofiarą molestowania, pomocy!

Jeżeli ktoś Cię molestuje, nie możesz zachowywać tego w tajemnicy! Nie wstydź się, nie Ty jesteś winny/winna. Musisz zareagować, bo jeżeli nic z tym nie zrobisz, będziesz się czuć jeszcze gorzej, a może się to ciągnąć miesiącami, a nawet latami, jeżeli ta osoba jest kimś bliskim. Porozmawiaj o tym z rodzicami, opiekunami – kimś starszym, komu możesz zaufać. Jeżeli nie masz takiej osoby, zadzwoń na numer telefonu zaufania. Tam wysłuchają Cię specjaliści i doradzą, co dokładnie zrobić. Poniżej podajemy numery.

Bardzo ważne jest zbieranie dowodów molestowania lub posiadanie świadków. Nie wyrzucaj żadnych wiadomości, SMS-ów, zdjęć, czegokolwiek, co łączy się z dręczeniem Ciebie. Warto prowadzić „dziennik” i zapisywać w nim wszystkie negatywne sytuacje wraz z datami – co dokładnie się wydarzyło i gdzie. Jeżeli ta osoba jest agresywna nie tylko w stosunku do Ciebie (co jest bardzo prawdopodobne), porozmawiaj z innymi osobami, które mogą być ofiarami. Wspólnie łatwiej stawić czoła i zawiadomić policję. Jeżeli ktoś widział, jak jesteś dręczony/dręczona – nawiąż kontakt z tą osobą i poproś o to, żeby była świadkiem. Uwalnianie się od agresora to trudny proces, ale nie można pozwolić, żeby taka osoba robiła bezkarnie krzywdę!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę"      116 111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci            800 100 100
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Telefon zaufania ZATRZYMAJ PRZEMOC   0 800 12 01 48
Policyjny Telefon Zaufania                            0 800 12 02 26
Więcej informacji znajdziesz tutaj

Ogólnopolskie Pogotowi dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"     800 12 00 02
Od 1 stycznia 2017 r. infolinia pracuje CAŁODOBOWO!
 

 

Co to jest molestowanie seksualne?

Molestowanie seksualne to każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej. O molestowaniu mówimy wtedy, gdy osoba molestowana wyraża swój sprzeciw wobec takiego zachowania, nie godzi się na nie. Bardzo ważne więc, by w takich sytuacjach wyraźnie komunikować swój sprzeciw. Molestowanie często łączy się z poczuciem władzy wobec drugiej osoby (przełożony wobec pracownika, wychowawca wobec ucznia, rodzic wobec dziecka, starszy nastolatek wobec młodszego).

Molestowanie może mieć różny charakter:

- słowny – dręczenie psychiczne, dwuznaczne propozycje, pseudo-żarty, „końskie zaloty”, naśmiewanie się, opowiadanie anegdot o życiu seksualnym.

- fizyczny – dotykanie różnych części ciała, niechciane pocałunki, przytulenia, wykonywanie ruchów seksualnych, gwałt.

- może być związane ze zmuszaniem do oglądania pornografii albo łączyć się z szantażem „dam ci coś, jeżeli ty...”.

Molestowanie może być działaniem jednorazowym, jak także długo ciągnącycm się dręczącym procesem.

Ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy. Ważne, by nie bagatelizować sytuacji, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Nie należy tłumaczyć sobie nachalności jako żart lub flirt i usprawiedliwiać osoby, która molestuje. Ofiara często czuje, że w jakiś sposób sprowokowała agresora, a to nie ma żadnego znaczenia: nie liczy się to, jak ktoś wygląda, w co jest ubrany. Nie można maskować strachu śmiechem lub przyzwalać na takie zachowania, bo niepostawienie granicy prowadzi tylko do gorszych sytuacji. Niestety, w Polsce nadal często zrzuca się winę na kobiety i zamiast chronić ofiarę – dodatkowo się ją potępia! Molestowanie zawsze należy zgłaszać (rodzicom, nauczycielom, policji) i koniecznie nie dać się zastraszyć agresorowi.

Jak uchronić się przed gwałtem i molestowaniem na randce?

1. Obojętnie czy znasz tę osobę dobrze, czy w ogóle, umawiaj się z nią w bezpiecznym i pełnym ludzi miejscu, np. w pubie czy kawiarni.

2. Nie spuszczaj z oczu swojego napoju, żeby nie można było wrzucić do niego narkotyku.

3. Nie pij dużo alkoholu ani nie bierz środków odurzających, które obniżają możliwości podejmowania jakichkolwiek decyzji.

4. Jeżeli chłopak mówi lub robi coś, co powoduje, że czujesz się niekomfortowo, daj mu to wyraźnie do zrozumienia.

5. Jeżeli w jakimś momencie poczujesz się zagrożona, natychmiast przerwij spotkanie.

6. Nie pozwalaj się odwozić do domu osobom, które słabo znasz.

7. Jeśli stanie się coś złego, głośno wzywaj pomocy i zwracaj się do konkretnych osób będących blisko. Np. poproś pana w okularach, żeby zadzwonił po policję.

8. Jeżeli raz doświadczyłaś czegoś nieprzyjemnego ze strony osoby, z którą się umówiłaś, nigdy więcej się z nią nie spotykaj!

Mój chłopak mnie bije. Co mam zrobić?

Nikt nie zasługuje na to, aby być krzywdzonym. Cokolwiek byś nie zrobiła, nie daje to chłopakowi prawa do stosowania przemocy. Wiadomo, że ludzie czasami wpadają w gniew, ale mamy wolną wolę i możemy zdecydować jak ten gniew wyrażać - bicie nie jest właściwą drogą.

Jeśli partner źle cię traktuje, oznacza to, że wasz związek nie jest zdrowy i sytuacja może się pogorszyć. Wiele osób pozostaje w toksycznych związkach i staje się ofiarami przemocy. Musisz się z tego wyzwolić. Miłość powinna przynosić nam radość i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Ludzie krzywdzą się na wiele sposobów - werbalnie (przezywanie), emocjonalnie (brak szacunku, przesadna zazdrość), seksualnie (zmuszanie do czegoś czego nie chcesz lub ignorowanie twoich potrzeb), fizycznie (bicie, popychanie).

Nie jesteś sama - wiele osób przechodzi przez to samo i możesz otrzymać pomoc. Powiedz o tym przyjaciołom, rodzicom lub innej zaufanej osobie lub zadzwoń pod ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie (0801-120-002) czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 –22.00, w niedziele i święta w godz. 8.00-16.00.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X