Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Podczas stosunku prezerwatywa spadła z penisa, ale szybko nalożyłem ją spowrotem. Czy powinniści obawiać się ciąży?

Jeżeli prezerwatywa spadnie z członka, należy ją koniecznie wyrzucić i założyć nową prezerwatywę.

Ponowne nakładanie prezerwatywy grozi przeniesieniem na jej zewnętrzną część preejakulatu oraz uszkodzenia lateksu, z którego jest zrobiona. Poza tym, rozłożonej prezerwatywy z pewnością nie będziesz w stanie nałożyć poprawnie tak, by prawidłowo pokrywała członek.

Czy żeby kupić prezerwatywy, trzeba mieć 18 lat?

Nie, nie ma takiego przepisu. Nikt nie może żądać okazania dowodu osobistego przy zakupie prezerwatyw.

Czy żeby poprawić komfort współżycia możemy użyć oliwki razem z prezerwatywą?

Nie, wszystkie produkty na bazie olejów mogą uszkadzać prezerwatywę. Najlepsze są do tego celu specjalne żele (tzw. lubrykanty). Więcej o nich tutaj.

Czy to prawda, że sprzedawcy specjalnie dziurawią prezerwatywy?

To jedna z dawnych legend. Raczej mało komu chciałoby się to robić z czystej złośliwości. Łatwo można sprawdzić, czy opakowanie prezerwatyw jest nienaruszone. Jeżeli coś jest z nim nie tak, wybierz inne.

Czy marka i cena prezerwatyw ma wpływ na ich jakość?

Marka nie jest najważniejsza. Przedział cenowy jest dość szeroki, ale nie znaczy to, że najlepiej chronią tylko te najdroższe. Prezerwatywy można kupować w różnych miejscach: w aptekach, supermarketach czy na stacjach benzynowych. Ważne, żeby leżały w sklepie w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu.

Więcej o rodzajach prezerwatyw tutaj.

Mój chłopak mówi, że prezerwatywy są niewygodne. Co mamy zrobić?

To dosyć częsta wymówka, żeby ich nie używać. Zapytaj chłopaka, czy chce już być ojcem i powiedz mu, że ty nie masz zamiaru mieć dziecka. Prezerwatywy są nie tylko bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ciążą, ale to także jedyna bariera przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową. Kiedy nie znamy przeszłości seksualnej naszych partnerów ani wyników ich badań (np. na obecność wirusa HIV), trzeba koniecznie używać kondomów. Jeżeli określony typ jest naprawdę niewygodny, trzeba spróbować innego, na rynku jest bardzo wiele kształtów i rodzajów, więc na pewno chłopak może czuć się w nich komfortowo.

Czy istnieją prezerwatywy dla kobiet?

Rzeczywiście istnieją takie prezerwatywy, ale nie są dostępne w Polsce, można co najwyżej zamawiać je przez Internet z zagranicy.

Prezerwatywa
wygląda tak

Wkłada się ją do pochwy, a jeden pierścień zostaje na zewnątrz wokół wejścia do pochwy.

Takie prezerwatywy zabezpieczają przed niechcianą ciążą i chorobami i można je włożyć nawet 8 godzin przed stosunkiem. Mogą je stosować kobiety, których partner np. nie chce założyć prezerwatywy męskiej.

Czy prezerwatywy o grubszych ściankach, typu "extra safe" są bezpieczniejsze?

Gumki typu extra safe mają trochę grubsze ścianki, więc jest mniejsze ryzyko, że pękną lub ulegną uszkodzeniu. Poleca się je także do stosunków analnych.

Jeśli będziecie przestrzegać wskazówek i dbać o nawilżenie pochwy, prezerwatywa nie powinna pęknąć.

W tym artykule znajduje się instrukcja, jak zakładać prezerwatywę:
Link.

Na wszelki wypadek miejcie w domu tabletki "po stosunku", gdyby jednak któregoś dnia prezerwatywa pękła.

Czy przez prezerwatywę może się przedostać wirus HIV, albo plemniki?

Nie, to mit propagowany przez przeciwników antykoncepcji. Główka plemnika ma grubość ok. 2,5–3,5 µm a cząstka wody ok 0,02 µm czyli jest dużo mniejsza, a jednak prezerwatywa jej nie przepuszcza. Cząsteczki wirusów są też  większe od cząsteczki wody (HIV ok. 0,1µm). Tu znajdziesz na ten temat materiał:

http://www.aids.gov.pl/hiv_aids/618/

Prezerwatywy zawodzą tylko wtedy kiedy się zsuną, albo pękną.

Czy przy stosunku w prezerwatywie chłopak może mieć wytrysk w pochwie dziewczyny?

Prezerwatywa ma na końcu zbiorniczek, w którym zbiera się nasienie z wytrysku, więc można bez obaw kończyć stosunek w pochwie, a nasienie nie wypłynie. Uwaga przy zdejmowaniu gumki.
 

Jak często należy zmieniać prezerwatywę w trakcie zbliżenia?

Zasada jest taka - po każdym wytrysku koniecznie trzeba zmienić prezerwatywę. Jeśli robicie dużą przerwę i członek partnera robi się całkiem miękki, też lepiej zdjąć gumkę i założyć nową, ale jeśli w czasie stosunku członek nieco straci erekcję, nie ma konieczności zmieniać gumki - sami musicie to ocenić - np. po wytrysku jeśli w gumce jest w zbiorniczku nasienie, lepiej jak najszybciej wyjąć członek, żeby po zmniejszeniu erekcji coś się z prezerwatywy nie wylało.

Jeśli macie dłuższą przerwę w ciągu nocy a nie było wytrysku, nie można też zdjąć gumki i znowu jej założyć (to byłoby chyba zresztą dość trudne).

Gumki są wytrzymałe, testowane na dużych obciążeniach, więc nawet długi stosunek im nie zaszkodzi. Jeśli chcecie mieć ekstra pewność, kupcie te nieco grubsze.

O gumkach przeczytacie więcej tutaj
 

Czy prezerwatywa będzie skuteczna jeśli będziemy kochać się w wodzie lub pod prysznicem?

Jeśli prezerwatywa została prawidłowo nałożona (lepiej zrobić to przed wejściem do wody), nadal chroni ona przed ciążą i chorobami, nawet jeśli używasz jej w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, ze ryzyko może być nieco większe - po pierwsze, łatwiej można nie zauważyć, że gumka się zsunęła; po drugie - woda może zmyć środek plemnikobójczy zapewniający dodatkową ochronę, a także środek nawilżający - w efekcie tarcie podczas stosunku będzie większe i większe będzie prawdopodobieństwo pęknięcia gumki. Po trzecie - bardzo gorąca lub mocno chlorowana woda również może uszkodzić lateks.

Warto mieć przy sobie pigułki awaryjne, które można zażyć, jeśli zdarzy się jakiś wypadek.

Oczywiście najbezpieczniej mogą czuć się pary zabezpieczające się pigułkami antykoncepcyjnymi, wierne sobie i zdrowe (czyli nie muszą stosować prezerwatyw).

Co robić żeby prezerwatywa się nie zsuwała? Dlaczego tak się dzieje?

Prezerwatywa nie powinna się zsuwać, po pierwsze jest to frustrujące, a co ważniejsze istnieje niebezpieczeństwo, że za którymś razem zsunie się całkowicie.

Powodów tej sytuacji może być kilka:
1. używacie lubrykantu (środka nawilżającego) - bardzo dobrze jeśli po nałożeniu gumki nawilżycie ją dodatkowo takim środkiem (musi być na bazie wody, a nie np. oleju, bo uszkodzi lateks), bo zmniejszy to ryzyko pęknięcia. Może jednak w trakcie pieszczot nawilżaliście członek chłopaka lubrykantem jeszcze przed nałożeniem gumki i po jej założeniu ona po prostu się ślizga. Stosujcie lubrykant tylko na prezerwatywę lub dopochwowo.

2. być może gumka była nakładana na członek w niepełnym wzwodzie lub też w trakcie stosunku erekcja osłabła, co jest całkowicie normalne, w takim przypadku możecie spróbować kupić nieco mniejsze, bardziej przylegające gumki

3. może właśnie sam rozmiar prezerwatywy jest niewłaściwy, poeksperymentujcie z różnymi rodzajami i markami, szczególnie z tymi bardziej "obcisłymi" gumkami

4. zwróćcie uwagę, czy prezerwatywa jest rozwinięta do samego końca

5. inną przyczyną może być twoja suchość w pochwie, powodująca "ściąganie" gumki, pomogą dłuższe pieszczoty i odrobina lubrykantu

Pamiętajcie, aby pilnować czy gumka się nie zsuwa, a jeśli dojdzie do wytrysku, niech chłopak wyjmie członek zanim straci erekcję i zdejmie gumkę z dala od narządów rodnych partnerki.

Gdyby zdarzyło wam się, że prezerwatywa się zsunęła, macie 72 godziny, żeby zapobiec niechcianej ciąży. Poproś lekarza (najlepiej zrobić to wcześniej, na wszelki wypadek) o receptę na pigułkę awaryjną (Postinor Duo lub Escapelle) i zażyj ją zgodnie z instrukcję (pierwszą tabletkę trzeba połknąć do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku).

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X