Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Słyszałam, że plastry są lepsze niż pigułki, bo nie obciążają wątroby. Czy to prawda?

Nie do końca. Wątroba oczyszcza krew z produktów metabolizmu (czyli także tego, co zostanie we krwi po zużyciu leku przez organizm) - a hormony z plastra i tak trafiają do krwi i krwią są przenoszone do tkanek. Produkty metabolizmu hormonów z plastrów również trafią do krwi, tak samo jak z hormonów zażytych w formie pigułki.

Jeżeli pacjentka ma skłonności do chorób wątroby (występowały one w przeszłości lub u bliskich członków rodziny), plastry nie będą złotym środkiem - ginekolog będzie musiał indywidualnie ocenić ryzyko i dopiero później zadecyduje, czy można zastosować tę formę antykoncepcji.

Jak stosuje się zastrzyki antykoncepcyjne i czy są one skuteczne?

Zastrzyk aplikuje się co 3 miesiące, nazywa się Depo-Provera.

Plusem jest, że nie musisz o nim pamiętać, ale minusem jest czasami nieregularność krwawień lub ich zanik (czyli nie wiesz czy np. coś nie działa i nie zaszłaś w ciążę - choć to rzadkie, bo to metoda bardzo skuteczna). Poza tym jeśli pojawią się efekty uboczne, złe samopoczucie, nic z tym nie można zrobić przez 3 miesiące.

Inna sprawa to powrót płodności - miesiączki nie zawsze od razu po odstawieniu wracają, a także płodność może wracać nawet do roku.

Rozważ ze swoim lekarzem czy nie lepszą metodą byłyby pigułki antykoncepcyjne, ewentualnie plastry (możesz odstawić w każdej chwili, płodność wraca od razu).

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczniejsze od pigułek?

O obu metodach przeczytasz tutaj:

Plastry
Pigułki

Skuteczność obu jest równie wysoka przy prawidłowym stosowaniu, choć plastrów chyba trochę wyższa przy uwzględnieniu błędów (takie sytuacje jak biegunka i wymioty nie mają wpływu na ich skuteczność). Przy plastrach kobieta dostaje jednak do organizmu więcej hormonów, więc warto to przedyskutować z lekarzem.

Co do wygody - to musisz sama zadecydować i przedyskutować za i przeciw ze swoim ginekologiem - ona ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.

Pamiętaj, że antykoncepcja to wspólna odpowiedzialność twoja i partnera.

Jak działają plastry?

Nowością na rynku jest metoda antykoncepcji hormonalnej w postaci plastrów.
Zawierają one dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen.
To system antykoncepcji nazywany transdermalnym.
Od chwili przyklejenia pierwszego plastra substancje w nim zawarte są w sposób ciągły ( 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu) uwalniane przez skórę do krwiobiegu i zapobiegają owulacji.
Zaleta tej metody jest to, że hormony przenikając przez skórę nie obciążają wątroby.
Pierwszy plaster nalepia się na skórę (pośladków, podbrzusza, lub ramienia) w pierwszym dniu cyklu. Po tygodniu należy zmienić plaster na nowy z opakowania.
Po trzech tygodniach następuje tygodniowa przerwa na krwawienie z odstawienia przypominające menstruację.
Skuteczność plastrów jest porównywalna do działania pigułek antykoncepcyjnych.
Plastry nie są polecane osobom, które ważą więcej niż 80 kilogramów. Nie należy ich także przyklejać tam, gdzie mamy sporo tkanki tłuszczowej, a to dlatego, że przenikanie hormonów do organizmu może być utrudnione.
Najlepiej po prostu wybierać na przyklejanie plastra takie miejsce, na którym mamy niewiele tkanki tłuszczowej, czyli np. łopatkę. Osoby szczupłe mogą przyklejać plaster nawet na pośladku.
W Polsce dostępne są plastry o nazwie EVRA.
 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X