Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Zastosowałam antykoncepcję awaryjną, ale nie czuję żadnych skutków ubocznych. Czy to znaczy, że antykoncepcja nie zadziałała?

Skutki uboczne absolutnie nie świadczą o działaniu lub niedziałaniu antykoncepcji! Większość kobiet stosująca antykoncepcję nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po jej zastosowaniu.

Po zażyciu pigułki awaryjnej spóźnia mi się okres/mam wcześniej okres. Czy to niepokojące?

Po zastosowaniu pigułki awaryjnej miesiączka może nie wystąpić w oczekiwanym terminie lub pojawić się wcześniej. Skutkiem ubocznym zażycia pigułki "po" mogą być też plamienia w trakcie cyklu.

Nie jest to jednak powód do niepokoju - wcale nie świadczy to tym, że pigułka działa lub nie zadziałała. Tak po prostu organizm niektórych kobiet reaguje na zażycie dużej dawki hormonów.

Czy antykoncepcja awaryjna powoduje poronienie?

Nie, antykoncepcja awaryjna nie jest lekiem wczesnoporonnym (te są w Polsce zabronione). Hamuje ona owulację kobiety lub powoduje zmiany w błonie
śluzowej macicy i nie dopuszcza do zagnieżdżenia się w niej połączonych komórek, czyli uniemożliwia ciążę, a nie ją przerywa. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Czy tabletki po stosunku może wypisać lekarz ogólny?

Tabletki po stosunku może wypisać każdy lekarz, ale najlepiej jak pójdziesz do ginekologa. Tabletki po stosunku są środkami hormonalnymi, podobnie jak zwykłe pigułki antykoncepcyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z leków hormonalnych, więc jeśli twój stan zdrowia nie pozwala na stosowanie ich bezpieczniej jest ich nie stosować i wtedy lekarz nie da ci na nie recepty.

Jeśli jesteś w sytuacji awaryjnej i nie masz szans dostać się do ginekologa idź do lekarza ogólnego.

Jeśli masz mniej niż 18 lat lekarz może odmówić ci wypisania środka lub poprosić abyś przyszła z rodzicem.
 

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X