Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Zapomniałam wziąć pigułki, minęło 12 godzin. Co robić?

Postępowanie zależy od tego, w którym tygodniu przyjmowania zapomniało się pigułki. Jeśli chodzi o pigułki jednofazowe (w opakowaniu niczym się od siebie nie różnią), w pierwszym lub drugim tygodniu po upływie 12 godzin należy jak najszybciej wziąć zapomnianą pigułkę, a potem kolejną o zwykłej porze (w ciągu doby można przyjąć dwie tabletki). Przez kolejne 7 dni trzeba się zabezpieczać w dodatkowy niehormonalny sposób (najlepiej za pomocą prezerwatyw), ponieważ działanie antykoncepcyjne może być zmniejszone.
Gdy zapomniało się pigułki w 3. tygodniu przyjmowania istnieją dwie możliwości:
a) należy wziąć zapomnianą pigułkę, a po skończeniu opakowania nie robić przerwy, od razu zacząć kolejne opakowanie.
b) należy nie brać reszty pigułek z opakowania, od razu zrobić siedmiodniową przerwę (razem z dniem zapomnianej pigułki), a potem przyjmować pigułki z nowego opakowania.

Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu pigułek wynosi mniej niż 12 godzin, działanie antykoncepcyjne nie zostaje zaburzone. Zapomnianą pigułkę trzeba wziąć jak najszybciej, następną o zwykłej porze i nie trzeba się później dodatkowo zabezpieczać. Najlepiej jednak pamiętać o łykaniu tabletek codziennie o tej samej porze.
 

Słyszałam, że można przesunąć miesiączkę za pomocą pigułek antykoncepcyjnych, jak to zrobić? Czy jest to bezpieczne?

Żeby uniknąć miesiączki, należy po przyjęciu 21 pigułek nie robić siedmiodniowej przerwy i od razu następnego dnia rozpocząć nowe opakowanie. Jest to bezpieczna i wygodna metoda (np. podczas wakacji), jednak nie należy stosować jej zbyt często. Czasami przyzwyczajony do cyklu organizm może nie zareagować, wtedy pojawi się krwawienie lub plamienie.

Jakie badania należy wykonywać przy braniu antykoncepcji hormonalnej?


 

Ginekolog powinien informować pacjentkę o konieczności robienia regularnych badań, a jeśli tego nie robi, należy zwrócić mu na to uwagę. Wielu lekarzy wychodzi niestety z założenia, że skoro czujemy się dobrze, to nic nie trzeba robić, ale w ten sposób można wiele zaniedbać.

Raz na rok należy oznaczyć we krwi:
- enzymy wątrobowe ASPAT i ALAT
- morfologię z rozmazem (chodzi głównie o płytki krwi)
- koagulogram (czasy krzepnięcia krwi) - fibrynogen
- bilirubinę

Przez cały rok powinno się także kontrolować ciśnienie tętnicze (np. raz na tydzień), to bardzo ważne.

Można, ale niekoniecznie trzeba oznaczyć raz na rok:
- hormony tarczycy
- przy nadmiernym tyciu hormony: estradiol, prolaktynę, progesteron FSH w siódmym, czternastym i dwudziestym pierwszym dniu cyklu.

Na czas wykonywania badań krwi nie odstawia się tabletek, ponieważ wyniki nie byłyby wiarygodne.

Każda kobieta powinna także co jakiś czas sprawdzać poziom cholesterolu i glukozy, a także co roku wykonywać cytologię.

Wiele z badań można zrobić u państwowej przychodni za darmo po uzyskaniu skierowania. Lekarzowi należy powiedzieć, że bierzesz pigułki, nie powinno być problemów.

Ile kosztuje antykoncepcja hormonalna? Czy niższa cena pigułek oznacza ich gorszą jakość?

Doustna antykoncepcja hormonalna nie jest kosztowna. W przypadku pigułek jednofazowych mamy do wyboru wiele firm. Po przeprowadzeniu badań i wywiadu ginekolog powinien dopasować je indywidualnie, zawsze istnieje możliwość zmiany (np. w sytuacji, gdy źle się po nich czujemy).

 

Niższa cena nie oznacza gorszej jakości pigułek, najważniejsze, by kobieta czuła się po nich dobrze. Warto szukać najtańszych aptek i kupować potrójne opakowania pigułek, można sporo zaoszczędzić. Spis najpowszechniej stosowanych pigułek i innych środków hormonalnych wraz z cenami orientacyjnymi znajdziesz tutaj.

 

Czy biorąc pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych od pierwszego dnia jestem na pewno zabezpieczona??

Przyjmuje się, że jeśli kobieta zacznie brać tabletki po pierwszym (lub wg. niektórych źródeł po piątym ) dniu cyklu powinna jeszcze przez tydzień (niektóre źródła mówią, że dwa, ale to już maksymalna ostrożność) stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli zaczęłaś pigułki pierwszego dnia miesiączki, jesteś od razu w pełni zabezpieczona.

Biorę pigułki, zaczęłam 7-dniową przerwę ale nie mam okresu, co robić?

Miesiączka może pojawić się nieco później w tej 7-dniowej przerwie. Gdyby się nie pojawiła, nie znaczy to, że jesteś w ciąży, dopiero przy braku kolejnego okresu zaleca się kobiecie wizytę u lekarza.

Jeśli zaczęłaś nowe pigułki nie po 7-dniowej przerwie, ale trochę wcześniej, skuteczność antykoncepcyjna została zachowana. Ważne aby nie przekroczyć 7-dniowej przerwy.
 

Czy są jakieś tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne (pigułki, pigułki "po stosunku", plastry, zastrzyki, implanty) są na receptę w Polsce. W niektórych krajach można dostać bez recepty pigułki "po stosunku", ze względu na konieczność szybkiego zażycia, by zapobiec ciąży (72 godziny).

Środki hormonalne nie są obojętne dla organizmu, przyjmuje się je regularnie przez wiele lat dlatego kontrole u ginekologa są niezbędne. Lekarz musi dobrać właściwe pigułki dla dziewczyny, wykluczyć przeciwwskazania (np. choroby wątroby, nowotwory piersi w rodzinie itp) i zlecić badania krwi, USG piersi, cytologię.

Regularne wizyty u lekarza są bardzo dobre, bo w ten sposób można wcześnie wykryć niepokojące zmiany, np. w piersiach czy nadżerki szyjki macicy.
 

Jak przesunąć datę krwawienia w 7-dniowej przerwie w braniu pigułek?

Przeczytaj dokładnie swoją ulotkę. Generalnie aby przesunąć dzień okresu na stałe, w 7 dniowej przerwie zacznij nowe opakowanie nie 8 dnia, ale wcześniej np. 3 czy 4 dnia przerwy, wtedy przesuniesz cały cykl o kilka dni.

Po skończeniu 21 tabletek zrób następnym razem już normalną, 7-dniową przerwę.

Najważniejsze żeby nie przekraczać 7 dni przerwy, jeśli zaczniesz nowe opakowanie wcześniej,między 1 a 7 dniem przerwy, skuteczność będzie zachowana.

Kiedy mam dni płodne gdy biorę pigułki/plastry?

Gdy używasz hormonalnych środków antykoncepcyjnych (czyli pigułek, plastrów itd.) nie masz dni płodnych. Te środki sprawiają, że między innymi nie dochodzi do owulacji (czyli nie pojawia się jajeczko, które mogło by zostać zapłodnione).

Czy podczas 7-dniowej przerwy w braniu tabletek nie zajdę w ciążę?

Nie ma takiego ryzyka. Pigułki, jeśli bierzesz je prawidłowo, działają przez cały czas. Pamiętaj aby kolejne opakowanie zacząć o zwykłej porze.

Czy biorąc pigułki nie powinnam brać witaminy C i nie mogę pić soków z tą witaminą ani jeść cytrusów?

Bardzo duże dawki vit. C (1000 mg) nasilają działanie estrogenów z pigułek, co może powodować plamienia, ale nie obniży skuteczności (informacje o obniżeniu skuteczności są na ulotkach, np. chodzi o antybiotyki).

Zaleca się unikać brania ogromnych dawek vit. C w ciągu 4 godzin od zażycia tabletki (tyle potrzeba na wchłonięcie). W czasie przerwy 7-dniowej nie ma takich nakazów, bo nie łyka się pigułek i wszystkie hormony już się wchłonęły.

Zdecydowanie nie musisz sobie odmawiać cukierków i soków.

Czy kolejność pigułek w opakowaniu ma znaczenie?

W przypadku pigułek jednofazowych (najpopularniejsze na rynku) każda tabletka w opakowaniu zawiera taką samą ilość hormonów i kolejność nie ma znaczenia, należy jedynie brać je regularnie.

W przypadku pigułek dwu- i trójfazowych (zazwyczaj tabletki w opakowaniu mają różne kolory) proporcje hormonów w tabletkach w opakowaniu zmieniają się i kolejność jest ważna. W przypadku wzięcia niewłaściwej tabletki skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Czy picie alkoholu ma wpływ na skuteczność tabletek?

W ogóle należy uważać z alkoholem i rozsądnie go dawkować, ale nie ma on wpływu na skuteczność pigułek, choć jak w przypadku wszystkich leków nie należy ich popijać alkoholem i rozsądnie by było zachować odstęp ok. 4 godzin między połknięciem pigułki a piciem, szczególnie większych ilości alkoholu (tyle wchłania się pigułka).

Jeśli alkohol spowoduje wymioty czy biegunkę skuteczność pigułek może być zmniejszona.

Czy jeśli dziewczyna bierze pigułki chłopak może skończyć stosunek wytryskiem w pochwie?

Pigułki antykoncepcyjne hamują jajeczkowanie, dlatego nawet jeśli sperma znajdzie się w pochwie i dotrze do jajowodu, nie natrafi tam na komórkę jajową, więc nie może dojść do zapłodnienia. Jeśli oboje jesteście zdrowi i sobie wierni nie ma potrzeby dodatkowego stosowania prezerwatyw i partner może mieć wytrysk w pochwie.

Czy palenie papierosów zmniejsza skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?

Nikotyna nie ma bezpośredniego wpływu na działanie pigułek, zwiększa jednak ryzyko zakrzepicy (zmniejszenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach). Jeżeli dziewczyna dużo pali, powinna wybrać inną metodę antykoncepcji, gdyż może to doprowadzić do groźnych powikłań.

Koleżanka chce dać mi swoje pigułki, żebym mogła wypróbować tę formę antykoncepcji. Czy mogę je zacząć brać bez kontaktu z lekarzem?

Nie można brać od nikogo pigułek ani sugerować się opinią na ich temat. Pigułki przepisuje lekarz indywidualnie po zbadaniu pacjentki, przeprowadzeniu rozmowy na temat jej zdrowia i ewentualnych badaniach.

Czy wymioty lub biegunka mogą obniżyć skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?

Jeżeli w ciągu 3–4 godzin po przyjęciu tabletki wystąpiły wymioty lub ostra biegunka, jest ryzyko, że nie została ona wchłonięta. Trzeba zażyć kolejną pigułkę jak najszybciej (przed upływem 12 godzin od zwyczajowej pory brania), a potem wziąć następną normalnie o stałej porze.

Po jakim czasie stosowania pigułek antykoncepcyjnych należy zrobić przerwę?

Nie trzeba robić przerwy nawet, jeżeli bierze się pigułki kilka lat.

Jakie leki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Działania pigułek antykoncepcyjnych NIE OSŁABIAJĄ leki na przeziębienie, przeciwbólowe ani przeciwgorączkowe. Jedyne preparaty bez recepty, jakie mogą stanowić zagrożenie, to silne środki przeczyszczające, wyciągi z dziurawca zwyczajnego i węgiel.

Poprzez wpływ na pracę enzymów wątrobowych działanie antykoncepcyjne mogą osłabiać antybiotyki, takie jak penicylina i tetracyklina oraz ich pochodne. Są to często stosowane lekarstwa. Jeżeli lekarz zapisuje nam antybiotyk, musimy poinformować go, że bierzemy pigułki i zapytać się o możliwą interakcję.

Ponadto na pigułki wpływają:

- leki przeciwgrzybiczne – gryzeofulwina,

- leki przeciwgruźlicze – ryfampicyna,

- leki przeciwdrgawkowe,

- rytonawir.

Gdy bierze się antybiotyk, trzeba się dodatkowo zabezpieczać w trakcie brania oraz tydzień po ustaniu ich działania.

Czy mniejsza ilość hormonów w pigułkach powoduje, że są one mniej skuteczne?

Wszystkie pigułki na rynku są tak samo skuteczne, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży. Dąży się do tego, żeby dawka hormonów była jak najmniejsza, ale na razie osiągnięto już dolną granicę, poniżej której nie można zejść, ponieważ pojawiają się plamienia. Każda dziewczyna jest inna i pigułki trzeba dobierać indywidualnie, nie sugerując się ilością hormonów.

Lekarz zalecił mi zmianę pigułek na inne. Co zrobić, by zachować ich skuteczność?

Jeżeli do tej pory brałaś pigułki dwuskładnikowe i nowe pigułki również będą dwuskładnikowe, to:

a) jeśli nowe pigułki mają NIŻSZĄ dawkę etinyloestradiolu niż stare, musisz połączyć opakowania starych i nowych pigułek (czyli nie robić typowej siedmiodniowej przerwy – nie będziesz też mieć krwawienia z odstawienia),

b) jeśli nowe pigułki mają dawkę etinyloestradiolu TAKĄ SAMĄ lub WYŻSZĄ niż stare, możesz spokojnie zrobić siedmiodniową przerwę.

Jeżeli do tej pory stosowałaś pigułki dwuskładnikowe, a nowe pigułki będą jednoskładnikowe (minipigułka), to musisz połączyć opakowania starych i nowych pigułek. Dodatkowo producenci zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatyw) przez 7 dni stosowania nowych pigułek.

Jeżeli do tej pory stosowałaś pigułki jednoskładnikowe (minipigułkę), a nowe pigułki będą dwuskładnikowe, to musisz połączyć opakowania starych i nowych pigułek. Dodatkowo producenci zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatyw) przez 7 dni stosowania nowych pigułek.

 

Tabelę z porównaniem składu najpowszechniej stosowanych antykoncepcyjnych środków hormonalnych znajdziesz tutaj.

 

Czy to prawda, że kiedy bierze się tabletki antykoncepcyjne nie powinno się chodzić na solarium?

Jeżeli chcesz dbać o dobrą kondycję swojej skóry, w ogóle nie powinnaś chodzić na solarium ani przesadnie się opalać.

Stosując pigułki i intensywnie się opalając (także w solarium), zwiększasz ryzyko wystąpienia przebarwień i plam pigmentacyjnych na skórze, ale nie ma to żadnego wpływu na skuteczność pigułek.

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Kiedy jesteś pewna, że chcesz regularnie współżyć i masz odpowiedniego partnera. Pigułki mogą brać dziewczyny, które miesiączkują od co najmniej 3 lat i ginekolog stwierdzi, że nie istnieją żadne zdrowotne przeciwwskazania.

Czy pigułki antykoncepcyjne powodują tycie?

Pigułki nie powodują tycia, co najwyżej może pojawić się skutek uboczny w postaci wzrostu apetytu lub lekkiego zatrzymywania wody w organizmie. Odpowiednia dieta pozwoli każdemu zachować odpowiednią wagę. Jeżeli na skutek brania pigułek w ciele zachodzą jakieś niepokojące zmiany, jest to przesłanka, by zmienić je na inne.

Czy można oddawać krew, kiedy bierze się pigułki antykoncepcyjne?

Można, nie ma żadnych przeciwwskazań.

Co się stanie, jeżeli pigułkę połknie mój chłopak lub dziecko?

Nic im się nie stanie od jednej pigułki. Dzieci mogą czasami zareagować nudnościami lub wymiotami, ale to nie jest groźne. U dziewczynek mogą wystąpić krwawienia z pochwy. Dopiero bardzo duże dawki (opakowanie) mogą uszkodzić wątrobę.

Czy dziewczyny chore na padaczkę mogą stosować pigułki?

Osoby cierpiące na padaczkę muszą szczególnie ostrożnie podchodzić do antykoncepcji. Ich ciąża powinna być zaplanowana i prowadzona przez dobrego lekarza. Pigułki antykoncepcyjne wchodzą w interakcję z lekami przeciwpadaczkowymi. Nie oznacza to jednak, że zupełnie się wykluczają. Jeżeli ginekolog ma wystarczającą wiedzę, dobierze odpowiedni preparat. Nie ma za to interakcji pomiędzy hormonalną wkładką wewnątrzmaciczną Mirena a lekami przeciwpadaczkowymi.

Czy to prawda, że od pigułek antykoncepcyjnych rośnie biust?

Po pierwsze, biust może rosnąć nawet po 20 roku życia i nawet u dorosłych kobiet wielkość i kształt piersi się zmienia, a pigułki antykoncepcyjne nie mają z tym nic wspólnego.

Po drugie, antykoncepcja hormonalna może powodować skutek uboczny w postaci zatrzymywania wody w organizmie, a piersi są na to bardzo wrażliwe. Wiele kobiet mając źle dobrane pigułki odczuwa, że piersi są nabrzmiałe, powiększone, czasem żyły stają się na nich bardziej widoczne. Niektóre z tych kobiet lubią to "powiększenie", inne źle się z tym czują. Po odstawieniu pigułek (lub zmianę na takie, które nie zatrzymują wody) biust wróci do pierwotnych rozmiarów.

Czy to prawda, że pigułki antykoncepcyjne leczą trądzik?

Jedną z przyczyn powstawania zmian trądzikowych u kobiet są zaburzenia hormonalne lub nadmiar męskich hormonów. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Dlatego koniecznie musisz skonsultować się z dermatologiem, który ustali przyczynę trądziku u Ciebie.

Kiedy kobieta zacznie stosować pigułki to one, a nie jak dotychczas organizm, kierują cyklem miesięcznym powodując, że przebiega on stabilnie, bez żadnych zawirowań. To może sprawić, że stan cery podczas stosowania pigułek się poprawi. Jednak po odstawieniu pigułek wszystko wróci do stanu sprzed stosowania antykoncepcji - trądzik może powrócić. Dlatego nie decyduj się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej tylko po to, by przez kilka miesięcy zwalczyć trądzik jeżeli nie chcesz stosować dłużej tej metody antykoncepcji - pigułki nie są lekarstwem na ładną cerę.

Czy to prawda, że pigułki leczą nieregularne cykle?

Nie, to nie prawda.

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej organizm "wyłącza się" i to pigułki sterują cyklem - ten jest wtedy idealnie równy, a krwawienia pojawiają się bardzo regularnie. Po odstawieniu antykoncepcji organizm znów sam zacznie sterować cyklem i nieregularności najprawdopodobniej powrócą.

Dlatego jeżeli ginekolog w przypadku nieregularności cykli nie zbada ich przyczyny, tylko od razu wypisuje receptę na pigułki, lepiej skonsultuj się z innym lekarzem.

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą wpływać na wynik testu ciążowego?

Tak, ale tylko tego z moczu. Jeżeli więc bierzesz pigułki i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test z krwi.

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X