Seks jest w Polsce legalny od 15. roku życia. Oprócz tej granicy nie istnieje odgórnie ustalony moment na podjęcie współżycia seksualnego. Niektóre osoby mogą być gotowe na rozpoczęcie aktywności seksualnej wcześniej niż inni, a niektórzy będą czekać do ślubu. I nie ma w tym nic złego! Decyzja o rozpoczęciu współżycia dla większości osób jest ważna i nie powinno się jej przyspieszać tylko dlatego, że „wszyscy już próbowali”. Ze wspomnieniem pierwszego razu zostaje przecież osoba, która go przeżyła, a nie wszyscy dookoła niej. 

Seks nie powinien być też wymuszonym dowodem uczucia. Powiedzenie „jeżeli mnie kochasz, to to zrobimy” albo „jeżeli nie pójdziemy do łóżka, to odejdę” to forma przemocy psychicznej! Tak samo jak naciskanie, wywieranie presji czy szantaż. Warto pamiętać, że doprowadzenie przymusem lub podstępem do seksu to też gwałt! Tak, przemoc seksualna zdarza się także w związkach (a nawet, jak pokazują badania, to właśnie w nich jest jej najwięcej). Dawanie czasu i przestrzeni drugiej osobie to wyraz miłości i troski. Dlatego też jeżeli jedna z osób w związku jest gotowa na seks, powinna porozmawiać z drugą o swoich odczuciach. Komunikacja w kwestii seksu i własnych potrzeb to bardzo ważny element związku – ludzie okazują sobie w ten sposób szacunek i uczucia.

Inicjacja – czyli co?

Dla różnych osób inicjacja seksualna oznaczać będzie różne czynności. Niektóre osoby jako „pierwszy raz” zaklasyfikują petting (czyli pieszczoty ustami, dłońmi itp., ale bez odbywania stosunku penetracyjnego). Tymczasem dla innych może to być stosunek oralny, waginalny, analny… Każdy z nas inaczej przeżywa emocje i rozumie swoje granice. 

Co z „dziewictwem”?

Faktem jest, że większość dziewczynek lub osób urodzonych z kobiecymi narządami płciowymi posiada fałd skórny znajdujący się w pochwie, który nazywa się hymen. W strukturze jest on jakby „podziurawiony”. Nie może być przecież jednolitą błoną, bo to by oznaczało, że u osób, które nie doświadczyły seksu waginalnego, nie ma jak wypływać krew menstruacyjna. Zdarza się jednak, że dana osoba rodzi się z pochwą, ale bez hymenu. W trakcie pierwszego stosunku waginalnego błona nie tyle pęka, ile rozciąga się. Może to także nastąpić wcześniej, na przykład podczas intensywnych ćwiczeń. Nie da się jednak na podstawie obecności lub braku błony dziewiczej orzekać o życiu seksualnym osób posiadających kobiece narządy płciowe.

Poza tym takie rozumienie dziewictwa jest krzywdzące dla osób, które nie są heteroseksualne. Kiedy dziewictwo tracą lesbijki albo geje? Czy istnieje jakaś odgórny wymóg dla osób jeszcze innych orientacji?

To jak powinna wyglądać inicjacja seksualna?

Przede wszystkim tak, żeby obie osoby czuły się dobrze. Należy zadbać o bezpieczeństwo (a więc antykoncepcję – więcej o niej TUTAJ), prywatność i nastrój. Przede wszystkim warto najpierw porozmawiać. Czy obie osoby są gotowe na seks? Czy czegoś się boją, wstydzą? Potrzebują więcej czasu? Może dla kogoś wyjątkowo ważna będzie gra wstępna i poczucie bliskości, może potrzebuje na to więcej czasu? Czy jest coś, co partner/partnerka powinni wiedzieć przed pierwszym razem?

Tak samo jak nie ma jednej definicji dziewictwa, tak nie ma jednego scenariusza na udany pierwszy raz. Każdy ma swoje wyobrażenia na jego temat. Co więcej, nie zawsze ten idealny scenariusz uda się spełnić. Może się zdarzyć, że rozciąganie błony dziewiczej będzie bolesne (dziewczyna może nawet delikatnie krwawić, to normalne), że nie wszystkie wymarzone pozycje będą tak wygodne i przyjemne, jak się oczekiwało, że ktoś skończy szybciej, niż się spodziewał, że osiągnięcie erekcji wcale nie będzie bardzo proste. Warto jednak pamiętać, że seks jest wyrazem bliskości i zaufania, więc powinno podchodzić się do ewentualnych „nieidealności” z ciepłem i zrozumieniem, a przede wszystkim – cieszyć z bycia razem.

Choroby i infekcje przenoszone drogą płciową

Szansa na zakażenie się chorobą lub infekcją przenoszoną drogą płciową wzrasta wraz z liczbą partnerów i/lub partnerek seksualnych. Należy pamiętać, że zakazić się można także przez seks oralny czy analny!

Jeżeli jedna z osób w związku ma już inicjację seksualną (w dowolnej formie) za sobą, warto poprosić ją o zrobienie przez nią testów na choroby przenoszone drogą płciową. Jedną z najłatwiejszych opcji jest udanie się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego (listę takich punktów, zwanych punktami PKD, można znaleźć na stronie https://aids.gov.pl/pkd/). Możecie się do takiego punktu udać wspólnie i zbadać się razem!

Testy przeprowadzane w PKD są darmowe i anonimowe, można je zrobić bez skierowania, wiedzy rodziców i pokazywania dowodu. PKD zapewnia dostęp do badań na HIV, a niektóre punkty oferują także dostęp do badań np. na HCV czy kiłę. Istnieją także tzw. pakiety wenerologiczne, czyli testy na wiele chorób (m.in. kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, HIV, HCV, HBV, HPV). Wykonywane są one prywatnie i w związku z tym są dość drogie (ceny można łatwo sprawdzić w Internecie).

Więcej o chorobach i infekcjach przenoszonych drogą płciową można przeczytać TUTAJ.

29 komentarzy:
  1. Olga
    Olga says:

    Cześć! Dzięki za podzielenie się z nami swoimi wątpliwościami. Nie mamy dla Ciebie jednoznacznej odpowiedzi, ale opowiedzenie sobie szczerze na te pytania może trochę ułatwić podejmowanie dalszych decyzji: w jakim celu chciałabyś się z kimś umówić? Jak sobie wyobrażasz to, co byście robili? Skąd w Tobie pomysł, żeby się z kimś umówić? Co myślisz o swoim pomyśle umówienia się z kimś – jak go oceniasz? Czy masz inne pomysły na to, jak zaspokoić swoją potrzebę? Pamiętaj, że umawianie się z kimś obcym bywa niebezpieczne – szczególnie, kiedy jest się tak młodą osobą.

    Odpowiedz
  2. Iza
    Iza says:

    Dzień Dobry mam pytanie, Podczas pierwszego stosunku z moim chlopakiem on dostał orgazmu, ale tak jakby fałszywego, wyciągnął go z mojej cipki, odczuł orgazm ale nie wytrysnął. Czy jest możliwe by nie odczuł dojścia wcześniej we mnie, bądź dostał jakiegos fałszywego wytrysku kturego nie odczul? czy cos takiego istnieje? 🙂 I jeszcze takie pytanie chyba juz wszystko tu przeczytalam o ciele seksie:) pornografii, sama nie raz o tym slyszalam ze nie ma nic wspólnego z prawdziwym seksem, to jest czy to prawda ze po wytrysku tam w cipce to zawsze ma wyciekac? Czy to tylko w filmach tak maja i nawet nie jest to sperma a cos takiego sztucznego? Wstyd ale nigdy tego na zywo nie widzialam to jest wytrysku nawet teraz podczas pierwszego swoje razu 🙁

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Niektóre osoby mają czasem orgazm bez wytrysku (albo wytrysk bez orgazmu). Najczęściej te dwie rzeczy występują razem, ale zdarza się inaczej. Jeżeli seks jest uprawiany bez prezerwatywy, to po wytrysku w pochwie sperma potem z niej wycieka. Jeśli natomiast uprawia się seks w prezerwatywie, to sperma w niej zostaje i z pochwy nie ma już co wyciekać.

      Odpowiedz
  3. Iza
    Iza says:

    A czy to swiadczy o czyms drennym? jak czesto moga wystapywac takie orgazmy bez wytrysku? Juz jak pisalam byl to nasz pierwszy raz, czy to cos z tym zwiazane?:)

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Nie do końca rozumiem Twoje pytanie, co to znaczy “drenny”? Trudno powiedzieć, jak często mogą występować orgazmy bez wytrysku, to indywidualna sprawa.

      Odpowiedz
  4. Marta
    Marta says:

    Hej… chciałabym prosić o radę. Jestem już dość długo z chłopakiem i od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad naszym pierwszym razem zarówno dla niego jak i dla mnie. Ustaliliśmy że prezerwatywy to podstawa, dodatkowo kiedy będzie zbliżało się do wytrysku on ma wtedy ze mnie wyjść i to mam nadzieję też będzie stanowiło w pewnym stopniu jakieś zabezpieczenie. Ja też będę się starała wybrać taki termin aby padło na dni niepłodne i właśnie chciałabym się zapytać czy najlepszy moment będzie np bezpośrednio przez okresem? Na kilka dni przed? I czy istnieje jeszcze jakiś sposób który by było można wykorzystać aby się zabezpieczyć? Zależy nam na tym aby nasz stosunek był bezpieczny , nie chcemy ciąży, ale też zdajemy sobie sprawę że seks w związku jest ważny i zbliża do siebie ludzi, dlatego chcemy do tego podejść w taki dość rozsądny sposób aby było jak najmniejsze ryzyko zajścia w ciążę.

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! To świetnie, że tak dobrze się komunikujecie, ustalacie wspólne zasady i tak dojrzale do tego podchodzicie! Prawidłowo użyta prezerwatywa już sama w sobie daje wystarczające zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, jednak rzeczywiście wytrysk na zewnątrz czy stosunek w dni niepłodne może być dodatkowym zabezpieczeniem, dającym poczucie komfortu, zwłaszcza na początku. 🙂 Jeśli chodzi o same dni niepłodne, to dużo zależy tak naprawdę od Twojego cyklu – długości plamienia i odstępu między miesiączką a owulacją… Przy przeciętnym, “książkowym” cyklu, gdy okres trwa ok. 28 dni, a owulacja pojawia się w połowie cyklu, ostatnie kilka dni przed okresem, czas okresu czy kilka pierwszych dni po nim można uznać za dni z niskim ryzykiem zapłodnienia (jednak oczywiście należy pamiętać, że ryzyko ciąży pojawia się przy każdym niezabezpieczonym stosunku, czy to w czasie menstruacji, czy to w czasie innych teoretycznie niepłodnych dni). W takim przypadku im bliżej daty spodziewanej miesiączki, tym “bezpieczniej” – w pierwszym przypadku dlatego, że komórka jajowa zdążyła obumrzeć; w drugim – jest już martwa, a macica się oczyszcza = okres; w trzecim – komórka jajowa jeszcze nie zdążyła się uwolnić. Jednak – tak jak mówiłam – to taki uogólniony model dla podobnego cyklu; u Ciebie może wyglądać to inaczej.

      Odpowiedz
      • Marta
        Marta says:

        Bardzo dziękuję za odpowiedź ❤️ Chciałabym jeszcze się o coś dopytać… Czy jeśli ten stosunek byłby na przykład 20 kwietnia a miesiączka wypadałaby 21 kwietnia i była w tym terminie czy to będzie świadczyło o tym że nie jestem w ciąży, czy jednak na te pewność po tym stosunku trzeba czekać miesiąc- do kolejnej miesiączki?

        Odpowiedz
        • Aga
          Aga says:

          Nie ma za co 😊 Obecność miesiączki będzie świadczyła o braku ciąży. Gdyby jednak od razu (tego 21 kwietnia) się nie pojawiła, nie będzie to jeszcze wcale powód do paniki (może być to efekt stresu, reakcji organizmu itd.)! Nie trzeba czekać do następnego okresu, by ustalić, czy zaszło się w ciążę – w razie niepokoju można jeszcze wykonać test ciążowy (jego wynik jest wiarygodny po 14 dniach od sytuacji lub w dniu spodziewanej miesiączki – ALE: w przypadku tak małego odstępu między stosunkiem a dniem spodziewanej miesiączki jak 1 dzień test może nie być miarodajny, więc lepiej byłoby wykonać go nieco później). 🙂

          Odpowiedz
  5. Wioleta
    Wioleta says:

    Czesc. Podczas długich pieszczot z moim chłopakiem zdarzyła się bardzo dziwna sytuacja podczas naszych zabaw to jest , przy dużym juz podnieceniu, wydobywa się z niego coś, co najpierw uznałam za ejakulat o kturym tyle dużo się mówi, ale któregoś razu, kiedy zaspokajałam go ręką, było tego tak wiele, że uznałam to właściwie za wytrysk. Twierdzi że mu dobrze, ale jego członek nie opada. Dziwi się, że nie miał wytrysku, dopiero ja pokazuję mu, że miał (znaczy sporo ejakulatu/spermy spływa mi po dłoni – nie odczuł tego. Ale to nic – za chwilę jego wzwód znów wraca Gdy chcę więc znów dotknąć mojego partnera, on twierdzi, że “nie jest aż taki, nie tak szybko , moim zdaniem nie było jednoznacznego finiszu, płyn/sperma wydobywał/a się powoli). Był to nasz pierwszy raz, Mój partner nigdy nie współżył, czy to są jakies powody do zmartwień? Czy te dwie wydzieliny łatwo odróżnić? kazdy o nich pyta, jestem w tych sprawach zielona.

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Z pewnością nie ma tu powodu do zmartwień. Preejakulat to płyn, który wydobywa się z penisa przed wytryskiem. Jest bezbarwny i wodnisty, wypływa go dość mało. Sperma (ejakulat) jest biaława i wydostaje się z penisa podczas wytrysku.

      Odpowiedz
  6. Kuba
    Kuba says:

    Witam, oboje z dziewczyna szykujemy sie na nasz pierwszy czas. Czekalismy i uznalismy ze to odpowiedni moment. Podchodzimy do tego dojrzale ale oboje bardzo panicznie boimi sie ciazy(mamy 17 lat i ciaza to dla nas bylaby tragedia. Oczywiscie prezerwatywy to podsatwa, ale mamy w glowie to 2% szansy na ciaze mimo idealnego uzycia prezerwatywy. Chcialbym spytac z czego wynika to ze prezerwatywa prawidlowo uzyta nie ma 100% tylko 98%?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! To świetnie, że chcecie się gruntownie przygotować do pierwszego razu – to bardzo dojrzałe z Waszej strony. Odnosząc się do podanych wartości procentowych skuteczności prezerwatywy, korzystasz ze wskaźnika Pearla. Jest to wskaźnik, który określa liczbę ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji na 100 regularnie współżyjących osób w ciągu jednego roku. Ta wartość procentowa nie odnosi się więc do pojedynczego seksu. Prawidłowo użyta prezerwatywa w przypadku pojedynczego aktu zabezpiecza przed ciążą. W perspektywie roku przy korzystaniu z prezerwatywy istnieje natomiast niewielka szansa zajścia w ciążę – wiąże się to z tym, że prezerwatywa może pęknąć, czasem można zapomnieć jej użyć itp. Jeśli prezerwatywa nie wydaje się Wam wystarczającym zabezpieczeniem na pierwszy raz, warto zastanowić się nad innymi metodami antykoncepcji i połączenie prezerwatywy np. z tabletkami antykoncepcyjnymi. Tutaj możecie poczytać o innych metodach: https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/15.01.2020_antykoncepcja_.pdf

      Odpowiedz
  7. Pytanko
    Pytanko says:

    Mam spory problem. Cierpię na tokofobię. Strasznie boję się zajścia w ciążę. Mam 19 lat i wiem, że seks to ogromna odpowiedzialność. Jestem w związku od 6 lat. Jedyne czego brakuje mi i chłopakowi do pełnego szczęścia to seks. Czuję się w pełni gotowa, jednak stres i lęk mnie przerasta w obawie o ciążę. Nawet prezerwatywa w połączeniu z inną kobiecą antykoncepcją nie dałaby mi spokoju po stosunku. Każda strona pisze że żadna antykoncepcja nie da 100% zabezpieczenia. To jak mam się przekonać, że nie zajdę w ciążę skoro nikt nie da mi 100% potwierdzenia braku ciąży? Jak sobie z tym poradzić? Polecacie jakieś książki na ten temat? Albo poradzicie co mogę w tej kwestii zrobić ?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Widzę, że to dla Ciebie trudne. Zgadza się, żadna forma antykoncepcji nie daje 100-procentowej gwarancji, że nie zajdzie się w ciążę, ale prawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna daje naprawdę wystarczającą ochronę. Np. implant daje ochronę na poziomie 99,95%. Dzisiejsza antykoncepcja jest naprawdę skuteczna i nie trzeba się obawiać ciąży, kiedy się ją stosuje. Tutaj znajdziesz informacje o różnych formach antykoncepcji: https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/15.01.2020_antykoncepcja_.pdf. Warto rozmawiać o swoich lękach z zaufaną osobą. Jeśli to nie wystarczy, może warto zwrócić się o pomoc do psychologa?

      Odpowiedz
  8. Alina
    Alina says:

    Witam, Moj problem wyda sie smieszny, ale mam chlopaka mlodszego od siebie, niewiem czy wiek jest wazny ma 15 lat, nigdy nie współżył, ja też, nie mam wielkiego doświadczenie, ponieważ tylko czytałam. Czytałam o tym wcześniejszym sluzie niby sperma) który sie wydostaje wcześniej przed wytryskiem. Słyszałam że on jest zaraz przed wytryskiem jak chłopak juz cos czuje ze juz jest blisko to wtedy ma. jasne. oto jak wygląda sprawa: Kiedy piesciłam go ręką, już przy dużym podnieceniu, wyleciało mu tego tak wiele, że nie zauważyłam tego sluzu a on twierdzi, że mu dobrze jego członek nie opada nadal jest twardy. Wydaje mi się to bzdurą – to że ten wytrysk nawet blisko nie był biały a na odwrót wodnisty, wiem że preejakulat jest przezroczysty niby to jak ten wytrysk, a sperma ma byc biała. Czy ja czegoś niewiem? czy mój chłopak kłamie?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie. Preejakulat to przezroczysty śluz, który wydobywa się z penisa przed wytryskiem (niekoniecznie tuż przed). Sperma jest biało-przezroczysta i wydobywa się podczas wytrysku.

      Odpowiedz
  9. Alina
    Alina says:

    A czy przezroczysta sperma zapładnia? I od czego zalezy kolor spermy? Mój chłopak w ogóle nie ma tej białej spermy ma przezroczysty wytrysk

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Sperma zawiera plemniki, więc jeśli znajdzie się w pochwie, to może dojść do zapłodnienia. Dokładny kolor spermy jest kwestią indywidualną.

      Odpowiedz
  10. Demiana
    Demiana says:

    Czesc! Otóż, Ostatnio związałam się z pierwszym chłopakiem. I nie byłoby w tym nic dziwnego, ale podczas pieszczot od razu stwierdzialam ze mój chłopak jest ciut inny niz jak to sobie przedstawiałam. Jest poprostu chyba obrzezany. Troche mnie to zaskoczyło i w zwiazku z tym mam pytanie, Jak wpływa to na seks? na pieszczoty petting? Wydaje mi sie ze z taką osobą seks dostarcza mniej doznań czy to prawda piszą? Już chyba wszystko tu przeczytalam, główne o stulejce, siusiaku, wydzielinach, pierwszym razie to już jasne:) ale Nie znalazłam tu żadnego pytania ani podobnej odpowiedzi na swoje pytanie.. a mój chłopak na ten temat w ogólena nic nie powiedział, ma tak od zawsze i koniec, Czy to znaczy ze mój chłopak miał stulejke? w ogóle nie ma tam żadnego napletka, o którym tyle się mówi.. ani podczas wzwodu ani spoczynku.. ta główka siusiaka jest zawsze widoczna, odsłonięta ,.. Czy mój chłopak jedynny taki? na którego trafiłam ja?? czy to naprawde znaczy obrzezanie? Chech moje porównanie takie mam małego brata i nie raz go tam widziałam, i niema tam nic podobnego 🙂 chciałabym dostac odpowiedz na swoje pytanie . już mam do google

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Jeśli Twój chłopak został obrzezany, to znaczy, że usunięto mu napletek. Warto go spytać, czy rzeczywiście tak się stało. Jeśli tak – nie ma to wpływu na seks. Jeśli natomiast chłopak nie był obrzezany, a nie ma widocznego napletka, prawdopodobna jest stulejka (wymaga to konsultacji z lekarzem).

      Odpowiedz
  11. Demiana
    Demiana says:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mój chłopak nie ma tam widocznego napletka.. hm moje pytanie wynika z tego, że chciałabym się upewnić za nim wystartuję do niego z tą nowiną, jaka jestem zielona… To jest mój pierwszy chłopak więc nie mam porównania z innym, Już zaczęłam nawet wątpić w siebie, napletek z jego siurka się nie zsuwa w ogóle nie ma go tam, Ma ten okrąg na czubku siusiaka’ – nie wiem jak to lepiej opisać, ta główka siusiaka jest zawsze widoczna, odsłonięta nawet w spoczynku. To znaczy obrzezanie? 🙂 Waszym zdaniem to jak z nim o tym porozmawiać, żeby nie czuł jakiegos wstydu ani stracił poczucia męskości? mm Mam tak wiele pytań do was 🙂 Chciałabym jeszcze spróbować po uprawiać petting aby uroz­ma­icić na­szą re­la­cję, 🙂 jed­nak nie wiem, co mam robić, Czy po­win­nam się ja­koś przy­go­to­wać? strasznie się boję kontaku z preejakulatem, Nawet niewiem co mam robić,.. skąd będę wiedziała że to własnie ‘to’ przecież nie jest to wytrysk?

    Odpowiedz
  12. Asia
    Asia says:

    Hej, mam bardzo ważne pytanie. W maju na początku dzień przed miesięczna/w dzień miesiączki z chłopakiem spróbowałam współżyć, miałam w sobie tampon a on włożył główke penisa w prezerwatywie we mnie. Nie trwało to długo. Miałam dwa okresy i teraz powinien być trzeci ale mi się spóźnia trzy dni i czy to możliwe że jestem w ciąży? Czytałam że mimo okresu można być w ciąży… Bardzo się stresuję bo mam 17 lat zaledwie I nie był to pelny stosunek i czuje się jak jakiś pechowiec jak od takiego czegoś zaszłam w ciążę.

    Odpowiedz
  13. Damian
    Damian says:

    Witam . Mam ( chyba ) bardzo poważny problem. Mam 14 lat i od 13 roku życia mam wielką ochotę na seks .Nie wiem jak to zaspokoić i jak znaleźć partnerkę do stosunku. Czy to normalne ? proszę o pomoc

    Odpowiedz
    • Marcelina
      Marcelina says:

      Hej! Jeśli masz 14 lat, w świetle prawa nie możesz jeszcze uprawiać seksu z inną osobą.
      To normalne, że odczuwasz napięcie seksualne, które chcesz rozładować. W tym przypadku pomocna może się okazać masturbacja, czyli stymulacja własnych narządów płciowych.
      Podsyłam link do naszego artykułu na ten temat – https://ponton.org.pl/seks/masturbacja/

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *